Binance CEO’su Herkesin Aklındaki 5 Soruyu Yanıtladı: FTX Katili Kim?

Emre Borsan
Emre Borsan 6 Aralık 2022
184 görüntülenme
Binance CEO'su Herkesin Aklındaki 5 Soruyu Yanıtladı: FTX Katili Kim?

Kasım ayı başında iflas bayrağını çeken FTX, bir zamanların en saygın kripto para borsalarından biriydi. FTX’in en büyük rakibi, işlem hacmine göre en büyük Bitcoin borsası olan Binance’di. Ancak FTX, Kasım başında şüpheli bir şekilde çöktü. Dünya genelinde birçok kullanıcı, fonlarını hâlâ geri alamadı. Bununla birlikte zaman geçtikçe daha çok detay ortaya çıktı. Ancak FTX’in gerçek katili bilinmezliğini korumaya devam etti. Görünüşe göre Binance CEO’su CZ’nin bu konuda bir fikri var. CZ, herkesin merak ettiği 5 soruyu yanıtladı.

Binance CEO’su herkesin merak ettiği soruları yanıtladı

Binance CEO’su Changpeng Zhao, yakın zamanda bir gönderi yayınladı. Bu gönderide yanlış bilindiğini düşündüğü 5 konuya açıklama getirdi. Medya, FTX çöküşünden büyük oranda CZ’yi sorumlu tutmuştu. CZ’nin açıklamaları da bu konuyla ilgiliydi. Medyanın haberleri nedeniyle FTX kullanıcılarının büyük bölümü CZ’ye öfkelenmeye başlamıştı. İşte CZ’nin kendisine yönelik ortaya atılan iddialara verdiği bireysel yanıtlar…

CZ, kripto para dünyasının kralı mı olmak istiyor?

Yakın zamanda Changpeng Zhao’nun kripto dünyasının kurtarıcısı ve efendisi olmak istediğini söyleyenlerin sayısı arttı. CZ bu iddialara yanıt verdi. Ona göre kripto para dünyasının kurtarılma gibi bir şeye ihtiyacı halihazırda yok ve sektör gayet doğal bir şekilde varlığını sürdürüyor. Bu noktada CEO, merkeziyetsizliğe vurgu yapıyor. Bunun harika bir şey olduğunu ve herkesin alanın bir parçası olduğunu öne sürüyor. Bu kurtarıcılık iddialarının ortaya çıkış noktalarından biri olan altcoin yardımlarına da değinen CZ, gelecek vaat eden projelerin varlığını sürdürmesini sağlamayı amaçladıklarının altını çiziyor.

FTX katili kim?

Changpeng Zhao’ya göre FTX’in katili, borsanın yönetiminden başkası değil. CZ, FTX katilinin kullanıcı fonlarını çalan ve onları borçlanmak için kullanan kişiler olduğunu söylüyor. Buna göre FTX yönetimi, kendi elleriyle borsayı yok oluşa sürükledi.

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried iyi niyetli miydi?

Bu konuya da değinen Binance CEO’su, SBF’yi kötü niyetlilikle suçladı. CZ, soruya verdiği cevapta “yalan asla iyi niyetli bir şekilde yapılmaz” sözleriyle durumu açıkladı. Böylece SBF’yi yeniden dolandırıcılık ile suçladı.

FTX çöküşü CZ’nin tweet’leri nedeniyle mi oldu?

Changpeng Zhao, bu soruya mantıklı bir şekilde cevap verdi. CEO, hiçbir işletmenin bir tweet ile çökemeyeceğini öne sürdü. Ardından böyle bir şeyin yaşanması için halihazırda büyük sorunların olması gerektiğini de sözlerine ekledi. CZ, verilere değinerek çöküşün 6 Kasım’da başladığını söyledi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere o tarihte, FTX yöneticisi Caroline, CZ’nin tweet’ine cevap vermişti.

FTT için 22 dolarlık taban fiyatı CZ mi belirledi?

CZ’ye göre bu iddia tamamen Sam Bankman-Fried’ın FTX konusunda CZ’yi suçlayan anlatısından kaynaklandı. Binance CEO’su, bu konuda SBF’nin bir manipülatör ve dolandırıcı olduğunu yeniledi. Öyle ki SBF’yi tarihin en büyük dolandırıcılarından biri olarak tanımladı.

CZ, SBF’yi rakip olarak görüyor muydu?

Bu soruya da cevap veren Binance CEO’su, rakipleri dikkate almadıklarını söyledi. Ardından önceliklerinin kripto para ve Blockchain benimsenmesi olduğunu ifade etti. CZ, “şu ana kadar nüfusun sadece %6’sına ulaştık. Bu nedenle rakipleri önemsemiyoruz” dedi. Ardından, birden fazla altcoin ve borsanın beraber çalışmasını desteklediklerini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Birçok Bitcoin Tahmini Çıkan 2 Analist: Bu Seviyeler Geliyor!
Birçok Bitcoin Tahmini Çıkan 2 Analist: Bu Seviyeler Geliyor! Geçmişte çeşitli tahminleri tutan ve kripto topluluğunda ünlenen iki analist, Bitcoin için yeni tahminlerini sıraladı. Buna göre her iki analist de yakın gelecekte BTC için büyük bir yükseliş öngörüyor. Analistlerin tahminleri, 2023’te, lider kripto para biriminin ralliye...
Emre Borsan 6 Aralık 2022