Binance CEO’sundan Bitcoin Halving  Yorumu: ATH Olacak mı?

Binance CEO’sundan Bitcoin Halving  Yorumu: ATH Olacak mı?
Binance CEO’sundan Bitcoin Halving  Yorumu: ATH Olacak mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto topluluğunun yaklaşan Bitcoin halving’ine yönelik beklentisi artarken, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) kısa süre önce bu dört yılda bir gerçekleşen olayla bağlantılı tarihsel modellere ilişkin gözlemlerini açıkladı. Gelişen duyguları ve spekülasyonları vurgulayan CZ, halving olaylarından önceki ve sonraki baskın temalara dikkat çekti.

Binance CEO’su, Bitcoin beklentilerini açıkladı

CZ, halving’den önceki aylarda genellikle kripto para birimi alanında artan söylemler olduğuna işaret etti. Ayrıca bu ayların farklı duygular ve yükselen beklentilerle karakterize olduğunu gözlemledi. “Bitcoin’in halving’ine birkaç ay kala daha fazla gevezelik, haber, endişe, beklenti, heyecan, umut vb. olacaktır” dedi. Bitcoin fiyatının halving sonrasında ani bir yükselişe geçeceği yönündeki yaygın inanca da değinen Binance CEO’su, tarihsel örneklere dayanarak bu tür düşünceleri çürüttü. “Halving’in ertesi günü Bitcoin fiyatı bir gecede iki katına çıkmayacak. Sonra, insanlar bunun neden olmadığını soracak,” diyerek hemen sonrasındaki beklentilere değindi.

Halving sonrası kısa vadeli tepkiler ılımlı olsa da CZ, Bitcoin’in genellikle takip eden yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine (ATH’ler) ulaştığı daha uzun vadeli bir eğilime ışık tuttu. Piyasanın şüphecilikten hayrete hızlı bir şekilde geçiş yapabilmesine atıfta bulunarak, “İnsanların hafızaları kısa vadeli,” dedi. Bununla birlikte Binance CEO’su, tarihsel kalıpların gelecekteki davranışlar için kesin göstergeler olarak yorumlanmaması gerektiğini vurgulayarak dikkatli olunması çağrısında bulundu. “Nedenselliğin kanıtlandığını söylemiyorum. Ve tarih geleceği öngöremez,” diye ekledi.

Halving hakkında analiz

Ünlü kripto analisti Rekt Capital geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in halving’ine ilişkin derinlemesine bir analiz yayınladı. Binance tahminlerine göre sadece 197 gün uzaklıkta olan olayı çevreleyen aşamaların ayrıntılı görünümünü sundu. Tarihsel kalıplara değinen analist, halving’e giden 140 gün içinde Bitcoin için derin geri çekilme önerdi. Tarihsel paralellikler çizen Rekt Capital, “2023’ün 2015’e mi yoksa 2019’a mı daha çok benzediğini tartışabilirsiniz… BTC’nin döngünün bu aynı noktasında (yani halving’den ~200 gün önce) 2015’te -%24 ve 2019’da -%38 geri çekildiği gerçeğini değiştirmez.” dedi.

Binance CEO’sunun dışında, halving yaklaşırken Rekt Capital de açıklama yaptı. Olaydan yaklaşık 60 gün önce, tarihsel olarak halving öncesi bir rallinin ortaya çıkacağını öne sürdü. CZ’nin de belirttiği gibi yatırımcı coşkusu ve yüksek beklentilerin damgasını vurduğu bu aşama kritik. Zira genellikle halving beklentisinin satın alınmasıyla karakterize edilmekte. Ancak bu coşkulu aşama uzun sürmez. Halving olayının etrafında, piyasa genellikle “söylentiyi al, haberi sat” sloganı altında geri çekilme davranışı gösterir. Bu eğilimin altını çizen analist, piyasanın halvingin kısa vadeli etkilerini yeniden değerlendirdiği anlara işaret etti. Özellikle 2016’da yaşanan -%38’lik ve 2020’de yaşanan -%20’lik düşüşü gösterdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Binance CEO’sundan Bitcoin Halving  Yorumu: ATH Olacak mı?