Reklamı kapat

Binance CEO’sundan Kritik FTX ve Kripto Para Açıklaması!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
1 görüntülenme
Binance CEO'sundan Kritik FTX Açıklaması

Binance CEO’su, teknoloji haber yayıncısı TechCrunch ile yaptığı röportajda, FTX’in çöküşü hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı.

CZ, FTX ve kripto para piyasası hakkında konuşuyor

18 Kasım’da TechCrunch ile konuşan CZ, FTX’in iflas başvurusunda bulunmasına yol açan olaylar dizisindeki kişisel rolüne değindi. CEO, söylentilerin aksine çok az payı olduğunu söylüyor:

Hala o kadar fazla etkim olduğunu düşünmüyorum. Sanırım bardağı taşıran son damla olduk. Gerçekten güçlü olan bir saman değil. Bunu oluşturan bir sürü şey var. Onu iten son şey ben olmuş olabilirim.

CZ daha sonra son günlerde dile getirdiği endişelerin bir kısmını tekrarladı. FTX’in iflasının kısa vadede olumsuz bir olay olduğunu, ancak uzun vadede olumlu bir etkisi olacağını söyledi:

Birçok yatırımcı finansal olarak gerçekten zarar gördü, paraları FTX’e sıkıştı. Bu, sektördeki güveni ve güvenilirliği gerçekten sarsacak… Daha yapacak çok eğitimimiz olacak. İşlerimizin şeffaflığını önemli ölçüde artırmamız gerekiyor. Bunun kendisi aslında muhtemelen iyi bir şey.

CZ, Binance ve diğer borsaları birbirinden ayırıyor

CEO, Binance’in tasarım gereği diğer borsalar olduğunu söyledi. Borsasını FTX’ten birçok yönden ayırmaya çalıştı. Binance’i farklı kılan özellikler hakkında şunları söyledi:

Bugün hala karlı bir iş yürütüyoruz, iyiyiz. FTX’in kaybettiği para miktarına, taşıdıkları müşteri fonlarının miktarına ve oradaki duruma çok şaşırdım.

İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, çeşitli altcoin’lere yönelik yeni duyurular yaptı. Binance’in açıklamalarına göre bazı altcoin çiftleri listelenirken, bazıları delist oluyor. İşte detaylar…

Ancak Binance, ana kripto borsasındaki işlem ücretlerine hala çok bağımlı. CZ, Binance’in gelirinin yaklaşık %90’ını bu faaliyetten elde ettiğini söyledi. Borsanın geliri Bitcoin fiyatına bağlı olarak büyük ölçüde değişlik gösteriyor. Diğer cepten Binance, kripto kışı beklenenden uzun sürerse bile, CoinMarketCap ve Trust Wallet gibi diğer ürünlerinden gelir elde etmeye devam ediyor. CZ, ihtiyaç durumunda buradan gelir akışı sağlayacaklarını söylüyor:

CoinMarketCap’i satın aldığımızda, ayda 3 milyon dolar reklam geliri elde ediyordu. Bütün reklamları kaldırdık, böylece banner yok, pop-up yok. Bu çok daha temiz bir deneyim. Ama bunu tekrar açabiliriz. Bu bize yılda 40 milyon dolar kazandıracak. Ama bugün buna ihtiyacımız yok. Sadece benimseme hızını artırmak için ücretsiz olarak sunduğumuz birçok ürünümüz var. Ama bunlardan para kazanmak istiyorsak, yapabiliriz.

Binance ile ilgili endişeler

Borsayla ilgili ikinci endişe, Binance’in de BNB ile kendi tokenine sahip olmasıydı. FTX’in iflası, FTX’in kendi token’ı FTT’nin değeri hakkındaki endişelerle başladı. CZ bu konuda şunları söylüyor:

Gereksiz endişe, ancak rezerv kanıtımız var ve denetçiler ve düzenleyicilerle çalışıyoruz. Mümkün olduğunca şeffaf olmak istiyoruz. FTX’ten çok farklı bir durumdayız.

Kurtarma fonu (SAFU)

Röportaj sırasında CZ, bir endüstri kurtarma fonu başlatma planlarından da bahsetti. Görünüşe göre fon hala devam eden bir çalışma. Açıklamalarına göre:

Taşa sabitlenmiş değil. Etrafta farklı rakamlar atıldı. 2 milyar dolar civarında rakamlar gördüm ve bunun yeterli mi yoksa fazla mı olduğundan emin değilim. Haberlerde duyduğunuz hemen hemen tüm projeler, bizimle konuşmuş olacaklar.

FTX Çökerken Binance'den Bu Altcoinler Hızla Çekildi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, dün Bitcoin platformu Genesis para çekme işlemlerini askıya aldı. Web sitelerine göre, toplam aktif kredileri 2,8 milyar dolar. Peki Genesis, Binance’in endüstri kurtarma fonundan biraz yardım alabilir mi? CZ bu konuda şunlar söylüyor:

Belirli anlaşmalar hakkında yorum yapamam. Yerinde NDA’lar olacağını varsayardım ama çok sayıda projeye bakıyoruz. Haberlerde duyduğunuz neredeyse tüm projeler, bizimle konuşmuş olacaklar.

Binance şu anda ne kadar güvende?

Elbette, CZ, Binance’in kullanıcı fonlarıı için %100 rezerve sahip olduğunu söylüyor. Ancak FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in son açıklamaları göz önüne alındığında, böyle basit bir açıklama artık yeterli değil. Bu nedenle CZ, borsaların birden fazla alanda kendilerini ispatlamaları gerektiğini söylüyor:

Soğuk cüzdan adresi yayınlamak kısa vadeli geçici bir yöntemdir. Bu, %100 garantili olduğunuz anlamına gelmez. Ve bazı durumlarda gördüğümüz gibi, işler tam olarak toplanmadığında soru miktarını gerçekten artırıyor. Cüzdan altyapısı ne kadar güvenli? Saklama çözümünüz için ne tür teknolojiler kullanıyorsunuz? Müşteri anlaşmazlıklarını nasıl ele alıyorsunuz? Kullanıcılara hangi durumlarda ödeme yaparsınız veya yapmazsınız?

En büyük kripto para borsası olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, yeni bir Twitter gönderiside Bitcoin (BTC)’den bahsetti. Yıllar boyu Bitcoin’in “çöktüğü” seviyeleri listeledi. İşte detaylar…

CZ, Binance’in tüm bu sorularda son teknoloji bir borsa olduğunu şöyle ifade etti:

Aslında cüzdanları nasıl yönettiğimiz gibi endüstri standartları haline getirmek için birçoğunu paylaşmak istiyoruz. Bence cüzdanları yönetmek için en güvenli teknolojilerden birine sahibiz. Ayrıca dünyanın en büyük cüzdanlarını da yönetiyoruz.

Binance CEO’su, DeFi’ye geçişin zaman alacağını sylüyor

Birçok kişi FTX’in çöküşünün daha fazla merkeziyetçiliğe yol açacağına inanıyor. Bu durumda, FTX tek bir başarısızlık noktasıydı. Birçok kullanıcı, bu merkezileştirme nedeniyle bir miktar para kaybetti. Ancak CZ bunu mutlaka varoluşsal bir risk olarak görmüyor. Kendisine göre, kripto piyasası her zaman merkezi varlıklar ve merkezi olmayan teknolojiler olacak:

Bugün, dünyadaki kripto sahibi olmayan herkese kendi başlarına kripto tutmalarını sorarsanız, teknik olarak bunu yapabilecek kapasitede değiller. Dolayısıyla, insanları bankalardan doğrudan DeFi’ye geçmeye zorlarsak, çoğu kendi parasını kaybeder çünkü yanlış yere koymuşlardır veya anahtarlarını kaybetmişlerdir veya nasıl şifreleyeceklerini bilmemişlerdir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Techcrunch

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ThoreCoin Nedir? THR Ne İşe Yarar?
ThoreCoin Nedir? THR Ne İşe Yarar? ThoreCoin nedir? ThoreCoin (THR), çeşitli yatırım türleri için hızlı ve kripto tabanlı likidite sağlayan bir menkul kıymet tokenidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede ThoreCoin’i mercek altına alacağız. Bununla birlikte, yatırımcılar tarafından merak edilen ThoreCoin nedir, ne sunar, THR...
Emre Borsan 2 hafta önce