Endişe Büyüyor: Binance Destekli Bu Altcoin Çöküyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
17.673 görüntülenme
Endişe Büyüyor: Binance Destekli Bu Altcoin Çöküyor!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son zamanlarda olumsuz gelişmelerle haberlerde yer alıyor. Son zamanlarda, daha fazla yatırımcı fonlarını platformdan çekmeye başladıkça, stablecoin’i BUSD’nin piyasa değerinde yüzde 45’lik bir düşüş gördü. BUSD’nin değerindeki ani düşüş, borsanın kredibilitesine ve güvenilirliğine ilişkin artan endişelerin bir sonucuydu. İşte detaylar…

Binance’in stablecoin’i üçüncülüğü kaybetti

Binance’in piyasanın en büyük stablecoin’i olarak üçüncü sıradaki sıralaması değişti. Stablecoin operatörü Paxos Trust, 13 Şubat’ta Binance markalı stablecoin’ini BUSD’nin ihracını durduracağını duyurdu. Hareket, SEC’in Paxos’u yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiği için dava etmeyi planladığına dair daha fazla haberin ardından geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Stablecoin’ler, dolar veya euro gibi fiat para birimlerine sabitlenmiş kripto para birimleridir. 136 milyar doları aşan kümülatif piyasa değeri ile kripto paranın en büyük pazarlarından biridir.

Coinbase Pazartesi günü müşterilerine, ay içinde Binance USD ticaretini de askıya alacağını söyledi. CoinGecko’ya göre, baskılar ve delist olayları, o zamandan beri yatırımcıların BUSD’den kaçtığına işaret etti. Bu da varlığın piyasasının 13 Şubat’ta yaklaşık 16 milyar dolardan bugün yaklaşık 8.7 milyar dolara düşmesine yol açtı. Düşüş, yüzde 45’lik bir kaybı işaret ediyor.

Binance, hala dünyanın en büyük kripto para borsası

Bu gerilemeye rağmen, Binance hala dünyanın en büyük borsalarından biridir ve önemli bir kullanıcı tabanına sahiptir. Ancak son olaylar yatırımcıların güvenini sarstı ve birçoğu artık alternatifler ararken borsadan önemli bir çıkışa neden oldu. BUSD’nin piyasa değeri darbe alırken, rakibi Tether, BUSD’nin düşüşünün başlangıcından bu yana piyasa değerinde bir artış gördü. Binance’in stablecoin’inin piyasa değerindeki düşüşün endüstrinin performansına bağlı olmadığını gösteriyor.

Bu 4 Altcoin İçin Alarm: Kripto Şirketi Satıyor!

BUSD’nin piyasa değerindeki son düşüş, Binance ve kullanıcıları için endişe verici bir işaret olarak görülüyor. Ne yazık ki borsa, hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar için büyük kayıplara neden olan FTX kripto para borsasının patlamasından sonra ticaret platformunun ödeme gücünü aktif olarak sorguladıkları için düzenleyicilerden çok fazla baskı görüyor.

Kullanıcılar alternatifler arıyor

Tam BUSD’den vazgeçerlerken, yatırımcıların bir alternatife yöneldiği görülüyor. TUSD’nin piyasa değeri geçen ay yüzde 23 artarak bugün 947 milyar dolardan 1.1 milyar dolara yükseldi. Şu anda stablecoin pazarında beşinci sırada yer alıyor. 2018 yılında TrustToken tarafından oluşturulan TUSD, token sahipleri için gerçek zamanlı denetimlere, yasal korumalara ve şeffaflığa öncelik verdi. Stablecoin sağlayıcısı ayrıca, oracle sağlayıcısının rezerv kanıtı teknolojisini uygulamak için Chainlink ile ortaklık kurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yarın Bu 13 Altcoin İçin Kritik: İşte Bilmeniz Gerekenler!
Yarın Bu 13 Altcoin İçin Kritik: İşte Bilmeniz Gerekenler! Bitcoin ve altcoin alanında bir haftayı daha geride bırakıyoruz. Bu nedenle yatırımcıların yeni haftaya hazırlanması gerekiyor. Yatırımcılar ve traderlar, kripto para alanında yeni haftaya hazırlanmak adına önümüzdeki gelişmelere bakıyor. Bu yazımızda, yarın, yeni haftanın ilk gününde öne...
Aslı Dinçer 2 hafta önce