Binance FTX İçin Tarih Verdi: ABD Soruşturma Başlattı!

Binance FTX'ten Vazgeçmek Üzere
Binance FTX'ten Vazgeçmek Üzere
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX-Binance arasında yaşananlar, kripto para piyasasının net kurallara ihtiyaç duyduğunu bir kez daha vurguladı. Olayı yakından takip eden ve ilk soruşturmayı başlatan ABD’li yetkililer, kripto para borsası FTX’i mercek altına alıyor.

ABD, FTX hakkında soruşturma başlattı

Gelişmeye göre, SEC ile CFTC tarafından yürütülen soruşturma FTX’in likidite krizini derinlemesine inceleyecek. ABD’li düzenleyiciler, borsanın müşteri fonlarını yasalara uygun yönetip yönetmediğini öğrenmek istiyorlar.

Düzenleyiciler, soruşturmanın özellikle Alameda Research ile ilgili olacağını paylaştı. Kaynaklara göre SEC, aylar önce FTX.US ve kripto kredi faaliyetlerine ilişkin soruşturma başlattı.

Bu Altcoin Projeleri Fiyatı Şişirip Sattılar

Binance, FTX’i satın almaktan vazgeçebilir

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz Binance CEO’su CZ’nin çalışanlarına gönderdiği nottan çıkan ayrıntılara göre, rakip borsayı satın almak “düzenleyici tehlikeler” barındırıyor. CZ, satın alma hamlesinin “farklı ülkelerden lisans alma” konusunda engel teşkil edeceğini belirtti.

Binance, FTX ile ilgili tarih verdi

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried dün Twitter’dan Binance ile anlaşma yaptıklarını aktarmıştı. Bugün, FOX’a konuşan Binance CEO’su CZ’nin strateji başkanı, FTX kararı için kararın önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağını bildirdi:

Durum tespiti 36 saat içinde sona erecek. Araştırmanın ardından Binance yatırımcılarının lehine bir karar vermeye çalışacağız.

FTX Olayı Sonrası Binance'e Tepkiler Büyüyor: Santranç Hamlesi!

Lider borsa, Salı günü sorunlu rakibi FTX’i satın almak için bir niyet mektubu imzaladı. Ancak kaynaklar, bir günden kısa bir süre sonra, Binance’in anlaşmayı sürdürmesinin pek olası olmadığını söylüyor. Raporlara göre, FTX’in kredi taahhütleri Binance’in üst düzey yöneticileri arasında özellikle endişeye neden oldu.

Endişeler, 2 Kasım tarihli raporlara dayanıyor

Raporlara göre, SBF’nin şirketlerinden diğeri olan Alameda Research, rezerv olarak büyük ölçekte FTT token tutuyor. CZ’de bunun ortaya çıkmasının ardından FTT satacaklarını aşağıdaki tweet ile şöyle açıkladı:

Binance’in geçen yıl FTX öz sermayesinden çıkışının bir parçası olarak, Binance kabaca 2,1 milyar dolar eşdeğeri nakit (BUSD ve FTT) aldı. Ortaya çıkan son ifşalar nedeniyle, elimizde kalan tüm FTT’leri satmaya karar verdik. Bunu piyasa etkisini en aza indirecek şekilde yapmaya çalışacağız. Piyasa koşulları ve sınırlı likidite nedeniyle, bunun tamamlanmasının birkaç ay süreceğini tahmin ediyoruz.

CZ ayrıca, açıklamalarının son kısmında bu kararın karşıt bir hamle olmadığına yer verdi:

Binance her zaman sektör oyuncuları arasındaki işbirliğini teşvik eder. Bunun bir rakibe karşı bir hareket olup olmadığına dair herhangi bir spekülasyona gelince, böyle bir niyetimiz yok. Sektörümüz henüz olgunlaşmamış durumda ve bir proje halka açık bir şekilde başarısız olduğunda, her kullanıcıya ve her platforma zarar veriyor. Genellikle tokenleri uzun vadeli tutarız. Ve bu tokene bu kadar uzun süre tutunduk.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance FTX İçin Tarih Verdi: ABD Soruşturma Başlattı!