SEC Kabusundan Sonra Binance Hangi Coinlere Yönelir?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
501 görüntülenme
SEC Kabusundan Sonra Binance Hangi Coinlere Yönelir?

Paxos’un ihraççısı olduğunu Binance USD (BUSD), ABD devlet kurumlarının incelemesi altında ve bu yüzden zor günler geçiriyor. Buna yanıt olarak Binance, TrueUSD (TUSD) basmaya başladı. Peki bundan sonra ne olacak? Kripto uzmanı Camille Lemmens, bu soruya cevap arıyor.

Binance, TUSD stablecoin’e geçiyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD yetkili makamları, Binance USD (BUSD)’u inceleme altına aldı. Ancak, Binance veya Binance.US’un başının belada olduğunu düşünerek aldanmayın. Şimdilik, BUSD’nin soğumasına izin veriyorlar ve alım satımları mümkün kılmak için TrueUSD veya TUSD gibi farklı bir stablecoin’e odaklanıyorlar. Öyleyse, bunun Binance ve BUSD için ne anlama geldiğini görelim.

TrueUSD (TUSD) stablecoin nedir?

TrueUSD (TUSD), itibari parayla desteklenen bir stablecoin. TrueCoin LLC, sahibi/ihraççısı ve Nisan 2018’de piyasaya sürüldü. ABD Doları ile bu stablecoin’in 1:1 oranında peg’i var. TrueCoin LLC, Chainlink’in Proof-of-Reserve’ini uyguluyor. Bu, gerçek zamanlı olarak zincirleme doğrulama ile madenciliği kontrol ettiği anlamına geliyor. Aynı zamanda off-chain rezervleri de gösteriyor.

  • TrueCoin LLC, TUSD’nin yanı sıra TCAD, TGBP ve TAUD da sunuyor.
  • TrueCAD, Kanada doları destekli bir stablecoin.
  • TrueGBP, GBP destekli bir stablecoin.
  • TrueAUD, AUD destekli bir stablecoin.

Mayıs 2018’de Binance, bu stablecoin’i borsasında listeledi. Aynı yıl, 100 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Eylül 2020’de 500 milyon dolarlık piyasa değerini elde etti. CoinGecko’ya göre mevcut piyasa değeri 1.142 milyar dolar. Piyasa değerindeki bu artışın bir kısmı, Binance’in artık TUSD basmasından kaynaklanıyor. Sorunlu BUSD yerine işlemleri kolaylaştırmak için TUSD kullanıyorlar. Şubat ayının son haftasında Binance en az 130 milyon dolarlık TUSD bastı. Bu nedenle, TUSD şu anda stablecoin’ler için piyasa değerinde beşinci sırada yer alıyor.

Binance

Aynı zamanda düzenlenmiş bir stablecoin. Ekim 2022’den bu yana Dominika’da resmi dijital para birimi olarak yetki aldı. Ayrıca, bu ülkede aynı zamanda bir değişim aracı. ABD’de, bazı düzenleyici platformlarla da uyumlu. Örneğin, ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) ile. Veya Banka Gizliliği Yasası. Ayrıca on iki halka açık Blockchain’de mevcut. Örneğin, Ethereum, Tron, BSC, Polygon veya Fantom.

Teminat olarak USD yatırdıktan sonra web sitelerinde basabilir ve itfa edebilirsiniz. Ayrıca kripto oynaklığına karşı veya DeFi’de bir koruma olarak da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resim, üç stablecoin’inin gerçek zamanlı arzını mavi renkte gösteriyor. Siyah, emanet edilen itibari parayı temsil ediyor.

Binance
Kaynak: Trust Explorer

Binance, Binance.US ve BUSD

BUSD stablecoin’ini basan Binance veya Binance.US değil. Bu aslında New York City merkezli bir kripto şirketi olan Paxos. Londra ve Singapur’da da ofisleri var. Ancak Ocak 2023’te New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), onlara BUSD yayınlamayı bırakmalarını emretti. Bu, BUSD piyasa değerinin 16 milyar dolardan 10 milyar dolara düşmesine neden oldu. Ancak Paxos, tüm BUSD arzının dolar tarafından desteklendiğini garanti etti. Başka bir deyişle, BUSD holder’ları tokenlerini kullanabilirler. 21 Şubat 2023’ten bu yana Paxos, yeni BUSD tokenleri çıkarmayı durdurdu.

SEC de devreye girdi ve onlar da harekete geçebilir. BUSD’u kayıtsız menkul kıymet olarak görebilirler. SEC’in dava açmaya karar vermesi durumunda, ABD’deki tüm stablecoin’ler için komplikasyonlar olabilir. Stablecoin’in menkul kıymet olup olmadığı hakkında söylenecek çok şey var. Ancak bu takip etmeye değer farklı bir tartışma.

Bu arada Paxos, BUSD holder’larının tokenlerini kullanabileceklerinden bahsetti. Bu en azından gelecek yıla kadar mümkün olacak. Binance hızlı davrandı ve TUSD basımına geçti. Bu, BUSD durumuna şu anki cevapları gibi görünüyor. Ancak, TUSD’ye sadık kalıp kalmayacakları açık bir soru olmaya devam ediyor. Bu, BUSD durumunun nasıl geliştiğine bağlı. Binance ve Binance.US’un yeni bir ihraççı araması oldukça olası.

Şu anda, Binance TUSD basmaya devam edecek gibi görünüyor. Binance’in alım satım işlemlerini etkinleştirmek için USDC veya USDT’ye girmesi pek olası değil. Uzun vadede kripto borsası, BUSD gibi bir stablecoin üzerinde doğrudan veya dolaylı kontrole sahip olmayı tercih edecektir. Yani, bu gelişen hikaye hakkında son söz hala havada.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Altcoinbuzz

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Yapay Zeka Coin İddialı Yol Haritasını Açıkladı! Patlar mı?
Bu Yapay Zeka Coin İddialı Yol Haritasını Açıkladı! Patlar mı? Son zamanların popüler yapay zeka coin projesi Fetch.AI (FET), 2023 için yeni ve güncellenmiş yol haritasını yayınladı. Bu da kripto topluluğunda token fiyatında daha fazla artış umuduna yol açtı. Peki FET, bir boğa koşusuna hazır mı? Yapay...
Vural Erkan 2 hafta önce