Binance, Kritik İddialarla Ateş Altında: Alacak Haklarını mı Sattı?

Binance, Kritik İddialarla Ateş Altında: Alacak Haklarını mı Sattı?
Binance, Kritik İddialarla Ateş Altında: Alacak Haklarını mı Sattı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto devi Binance, Güney Kore’de, Gopax kullanıcılarına ait alacak haklarını, önceki tam tazminat vaatlerine ters düşecek şekilde, ucuz fiyata sattığı iddialarının ardından artan eleştirilere ve düzenleyici incelemeye maruz kalıyor.

Binance, Gopax kullanıcılarının iddialarıyla karşı karşıya

Tartışma, Gopax’ın geçen yıl yaşadığı mali krizden kaynaklanıyor. Kripto para muhafaza hizmeti GoFi, para çekme işlemlerini durdurdu. Böylece yatırımcılara yaklaşık 70 milyar won (51,5 milyon dolar) zarar verdi. Gopax’ta önemli bir hisse satın alan Binance, bu kayıpları telafi edeceğine söz verdi. Ancak Binance, kendi kaynaklarını kullanmak yerine, etkilenen kullanıcıların Genesis Global Capital ile bağlantılı alacak haklarını, nominal değerinin yarısından daha azına sattığı iddia edilmekte. Bu karar, Bitcoin de dahil kripto para fiyatlarında önemli bir artıştan hemen önce alındı. Ayrıca Gopax yatırımcılarının mali kayıplarını önemli ölçüde artırdı. Ödenmemiş GoFi borcu şu anda 100 milyar wonun (~73,6 milyon dolar) üzerine çıktı.

BTC Kâbusu Mt. Gox Harekete Geçti: Bitcoin Fiyatı Sert Düştü!

Durumu daha da kötüleştiren gelişme, anonim bir kaynaktan geldi. Kaynak, Binance’in indirimli varlık satışından elde edilen parayı yalnızca ilk yatırımcı tazminat turunu (15 milyar won tutarında) karşılamak için kullandığını açıkladı. Kaynak, sonraki tazminatların geciktiğini belirtti. Ayrıca satın alma işleminden sonra kalan alacakları karşılama sözlerinin hala yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu da borcun daha büyük bir kısmının çözümsüz kalmasına neden oldu.

ABD mahkemesi Genesis iflas tazminat planını onayladı

İlginç bir şekilde, geçen hafta bir ABD mahkemesi Genesis’in iflas tazminat planını onayladı. Gopax ile bağlantılı varlık mevduat hizmeti olan Genesis, alacaklılara tahvil fonlarının yaklaşık 3 milyar dolarının %77’sini iade etmeyi taahhüt etti. Buna karşılık, Genesis’in sorunlarından etkilenen bir başka kripto para borsası olan Gemini, benzer tazminat fonlarını kullanarak iflastan etkilenen müşterilerinin %97’sini geri ödeyecek.

Binance, O 5 Altcoin İçin Sıcak Duyurular Yaptı! İşte Detayları

Bu eşitsizlik, FTX alacaklı topluluğunun önde gelen üyelerinden biri olan Sunil Kavuri dahil çeşitli çevrelerden eleştirileri tetikledi. Kavuri, varlıkların mevcut piyasa fiyatlarını önemli ölçüde değersizleştiren indirimli oranlarda varlık satma uygulamasını kınadı. Ayrıca varlıkların satıldıktan sonra değerlerinde önemli ölçüde artış gösterdiği örnekleri gösterdi.

Kullanıcılar hayal kırıklığı yaşıyor

İddialara göre Binance’in alacak haklarını ele alma şekli sadece mali kayıplara yol açmadı. Aynı zamanda Gopax yatırımcıları arasında güvensizliği de artırdı. Binance temsilcilerini içeren şirket yönetim kurulu, yatırımcıları tazmin etmek için kullanılan fonların kaynakları konusunda şeffaf olmamakla suçlandı. Bu gizlilik, satılan Genesis alacaklarındaki %50 indirimle birleştiğinde yatırımcılar arasında hayal kırıklığını yoğunlaştırdı.

Ayı Analistinden Bitcoin ve O Altcoin İçin Yorumlar: Long Açtı!

Ancak  bu bilgiler, Güney Koreli yerel kaynakların (Bloomingbit) iddialarına dayanmaktadır. Yani herhangi bir kesinlik yok. Binance ve Gopax bu iddiaları henüz resmen doğrulamadı. Dolayısıyla, önümüzdeki süreçte neler olacağını zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance, Kritik İddialarla Ateş Altında: Alacak Haklarını mı Sattı?