Binance Borsasında Maskelenmiş İşlemler mi Var?

530 görüntülenme
Binance Borsasında Maskelenmiş İşlemler mi Var?

Önde gelen kripto para borsası Binance ağındaki ilgili adreslerde gerçekleşen 2 milyar dolarlık devasa işlem sonrasında dikkat çekti. Borsada yaşanan işlem, hem deneyimli hem de yeni başlayan yatırımcıları şaşırttı. Kriptokoin.com olarak, kripto para borsasında yaşanan gelişmeleri sizlere aktarıyoruz.

Binance ağında yer alan adresten gerçekleşen işlem şaşırtıyor

Binance, kısa süre sonra işlemin borsa denetiminin bir parçası olduğuna dair bir açıklama yaptı. Ancak, gerçekleşen işlemin ardından yatırımcılar henüz sakinleşmiş değil. Risk sermayesi seviyesindeki yatırımcılar bile ayrıntıları araştırmaya başlamış görünmektedir. 7 milyar dolarlık TradFi hisse senedi fonunun yöneticisi ve risk sermayesi yatırımcısı Mira Christanto açıklamada bulundu.

Christanto’ya göre, çoğu denetçi tarafından kullanılan metodoloji bu denetimin parçası değil. Ayrıca, herhangi bir işlem imzalamayı ve gerçekleştirmeyi içermemektedir. Twitter hesabı üzerinden Mira Christanto şunları söyledi:

Binance’in hayranıyım ama denetçiler sizden asla 2 milyar doları taşımanızı istemez. Fiziksel olarak orada olacaklar ve fonları tutan adreslerin özel anahtarını kullanarak “bir mesaj imzalamanızı” isteyecekler. Hiç para taşıma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Daha önce Binance temsilcileri, denetimi yapan şirket hakkında bilgi vermedi. Ayrıca konu hakkında da fazla yorum yapmadığı belirtilmektedir. Sonucunda şeffaflığın olmama durumunun ise, sektörde daha fazla aksamaya neden olduğu belirtilmektedir.

Mira Christanto, özel anahtarların kullanılması için imza gerektiğini açıklıyor

Bunun yanı sıra Christanto, denetçinin fiziksel olarak hazır bulunacağını söylemektedir. Ek olarak borsa temsilcilerinden fonları tutan adreslere ait özel anahtarlarını kullanarak bir mesaj imzalamalarını isteyeceğini söylüyor. Sonuç olarak fon taşıma gerekliliğinin alışılmadık bir durum olduğu belirtilmektedir. Denetçiler arasında böyle bir uygulama olmadığı ise bildirilenler arasında. Yatırımcılar ise, yapılan işlemlerin ardından şaşırdıklarını paylaşıyor.

Binance Bu Altcoin İçin Müjdeyi Verdi: Fiyatı Sıçradı!

Aktarılan bilgilere göre, UTXO suçlu Denetçiler, Binance’ten herhangi bir nedenle 2 milyar doları hareket ettirmelerini talep etmedi. Bununla birlikte, borsa içerisinde bazı blockchain tabanlı işlemler gerçekleştiği aktarılmaktadır. Bu kadar büyük bir işlem hacminin ise, tüm bakiyeyi başka bir adrese gönderdiği söyleniyor. Ardından gönderilen tutarın çıkarıldığı ve sonra iade eden bir UTXO işlem şemasının sonucu olduğu belirtiliyor.

Teknik olarak, bakıldığında ise olayın kripto para borsası Binance’in cüzdanlarından birinde olduğu aktarıldı. Belirtildiği gibi, blockchain işlemi olan bir tür işlemi aktarmış veya imzalamış olabilir. UTXO sebebiyle ise cüzdan adresinin tüm bakiyeyi aktardığı, sonrasında borsanın adresine iade edildiği söylendi. Konu ile ilgili detaylı bir açıklamanın ne zaman yapılacağı ise yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Çarşamba Altın İçin Kritik: FED Etkisiyle Bunlar Bekleniyor!
Çarşamba Altın İçin Kritik: FED Etkisiyle Bunlar Bekleniyor! Altın fiyatları, zayıflayan doların desteğiyle Salı günü yükseldi. Ancak, piyasa katılımcıları ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım duruşuna ilişkin daha fazla netlik bekliyor. Piyasa analisti Anil Panchal’a göre, altının toparlanmasının Çin Covid konferansı ve Fed konuşmasından onay alması...
Vural Erkan 29 Kasım 2022