Binance PoR’u Yayınladı ve Bu Altcoin’i Kapı Dışarı Etti!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 26 Kasım 2022
31 görüntülenme
Binance PoR'u Yayınladı

Binance, rezerv olarak tuttuğu kripto para birimlerinde değişikliğe gitti. FTX ile bağlantılı bir altcoin projesini liste dışı bıraktı.

Binance, Rezerv tercihlerinde değişikliğe gitti

Binance ve CEO’su CZ, Cuma günü Rezerv Kanıtı Sisteminin (PoR) yayınlandığını duyurdu. PoR, Binance’in borsanın kullanıcılarının tüm fonlarını 1:1 oranında kapsadığına dair kanıt sağlama yöntemidir. Başlangıçta PoR yalnızca Bitcoin için yayınlanmıştı. Ancak borsa, Ethereum (ETH), Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD) ve Binance Coin (BNB) ile ilgili güncellemelerin de sağlanacağını belirtti.

Verilere göre, Binance şu anda yaklaşık 9,48 milyar dolar değerinde BTC’ye sahip. Öte yandan, rezervlerinin toplam değeri 9,59 milyar doları aşıyor. Bu fon, FTX’in karşılaştığı gibi bir likidite krizi durumunda yeterli yedeklemeyi sağlıyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere borsa, kardeş şirketi Alameda’nın ifşa olmasıyla krize girdi. Binance CZ’nin Alameda’nın yüklü FTT rezervini gerekçe gösterip ellerindeki satacağını açıklaması ilk aşamaydı. Sonuçta FTX panikle borsaya giden kullanıcılarının parasını karşılayamadı.

Binance, Serum’u liste dışı bıraktı

FTX’in düşüşü yalnızca FTT’yi değil, aynı zamanda Solana’yı (SOL) geriye düşürdü. Serum ise, FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’ün bir girişimi olan Solana ağını kullanıyor. Geçen haftanın başlarında Solana ekibi, şu anda yaklaşık 134.54 milyon SRM tutuklarını duyurmuştu. Bu fiat bazında 35.65 milyon dolar anlamına geliyor. Topluluğun bu karara tepkisi projeyi hard fork ile ayırmak oldu. Bu da fiyatta %147’lik bir artışa neden oldu.

Ancak Cuma günü Binance, BTC, USD ve USDT ile SRM çiftlerinin yanı sıra diğer 16 token çiftinin de listeden çıkarıldığını duyurdu. Bu, Serum fiyatında ani bir düşüşe yol açarak SRM’nin değerini 24 saat içinde neredeyse %10 oranında düşürdü. 0,265 dolardan işlem gören SRM, 0,261 dolardaki acil desteğine yaklaşıyor. Bu seviyeden bir sıçrama, ona SRM’nin 0,307 dolarlık direnci desteğe çevirmesi ve 0,34 dolara doğru toparlanması için ihtiyaç duyduğu yükselişi sağlayacaktır.

Bununla birlikte, Serum fiyatı son gelişmeler nedeniyle düşüşe karşı hala hassas. SRM, 0,261 dolarlık desteği kaybederse, analistler 0,193 dolara kadar düşeceğini tahmin ediyor. Bu seviyenin altında kapanış, yükseliş tezini geçersiz kılacak. SRM’yi 0,133 dolara düşürerek neredeyse %50’lik bir çöküşe neden olacak.

BitBoy, kararın FTX ile ilgili olduğunu söylüyor

Youtube ve Twitter’da popüler olan BitBoy, Serum’un Solana nedeniyle ateş altında olduğunu söylüyor. Yeni açıklamalarında Solana ağının kesintilerde para akladığını söyledi. Açıklamaları kapsamlı bir şekilde bu makalede ele aldık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Solana Öldü! Bu 5 Altcoin'e Bakın
Milyonluk Aboneli Analist: Solana Öldü! Bu 5 Altcoin’e Bakın Milyon aboneli Youtube analisti BitBoy, Solana hakkında ilginç iddialar öne sürdü. Son tweet’lerinde “şu anda gördüklerimize şaşıran var mı?” dedi. Şimdi son çarenin bu altcoin sektörü olduğunu söylüyor. BitBoy, Solana için oyunun bozulduğunu söylüyor BitBoy lakaplı kripto...
Buğra Çağlar 26 Kasım 2022