Binance ve Coinbase, Bu Altcoin İşlemlerini Durdurdu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
2.748 görüntülenme
Binance ve Coinbase, Bu Altcoin İşlemlerini Durdurdu!

Binance, piyasa koşulları nedeniyle USDC’nin BUSD’ye otomatik dönüştürülmesini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Coinbase de USDC için USD çiftine değişimi durdurdu. İşte detaylar…

Binance, bazı USDC işlemlerini askıya aldı

Günlük işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, USDC/BUSD dönüşümlerini askıya aldı. Borsa bir tweet’te, kararın yüksek girişlere ve dönüşümü desteklemek için artan yüke yanıt olarak verildiğini belirtti. Hareket, standart bir risk yönetimi prosedürüdür ve Binance durumu izlemeye devam edecektir. Duyuru, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan USDC’nin 24 saat içinde yüzde 0,8 düşmesinin ardından geldi.

Düşüş, Circle tarafından USDC’nin nakit rezervlerini yönetmek için kullanılan altı bankacılık ortağından biri olan Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasına bağlandı. Circle, SVB’deki rezervlerin tam miktarını açıklamasa da bankanın sıkıntısının etkisi USDC tarafından hissedildi ve OKX’te USDC/USDT ticaret çiftinde 0.973 dolara önemli bir düşüşe yol açarken Binance’te BUSD/USDT ticaret çifti 0.9873 dolara düşüş gördü. Ayrıca  son 24 saat içinde merkezi borsalardan önemli bir USDC çıkışı oldu. USDC tutan cüzdanlar borsalardan toplam 68 milyon dolar çekerken, Genesis Trading, Wintermute ve Jump Trading gibi fonlar ve piyasa yapıcılar da yaklaşık 79 milyon dolar değerinde USDC çekti.

Coinbase USDC/USD işlemlerini askıya aldı

Diğer yandan, önde gelen kripto para borsalarından biri olan Coinbase, bankalar kapalıyken hafta sonu USDC/USD dönüşümlerinde geçici bir duraklama duyurdu. Coinbase ve Circle, Centre’ın iki kurucu üyesidir ve Circle, özellikle USDC’nin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Borsadan gelen bir tweet’e göre, dönüşümler, bankaların normal bankacılık saatlerindeki USD transferlerine dayanıyor ve mevcut piyasa kargaşası gibi artan faaliyet dönemlerinde bu tür transferler gecikebiliyor. Coinbase, kullanıcılarına varlıklarının güvende olduğuna dair güvence verdi.

Coinbase’in bu hamlesi, son birkaç gündür özellikle dalgalı olan mevcut piyasa koşullarına bir yanıt olarak geldi. Kripto para piyasası bir satış yaşarken, birçok yatırımcı pozisyonlarını tasfiye etmek için acele ediyor ve bu da alım satım faaliyetlerinde artışa neden oluyor. Bu, bankacılık sistemini zorlayarak borsaların işlemleri zamanında gerçekleştirmesini zorlaştırdı. Coinbase’in hafta sonu USDC/USD dönüşümlerini duraklatma kararı, standart bir risk yönetimi prosedürü olarak görülüyor ve borsa, bankalar Pazartesi günü açıldığında dönüşümlere devam etmeyi planladığını belirtiyor.

Genel olarak, son 24 saat içinde merkezi borsalardan USDC çekimi yaklaşık 920 milyon doları buldu ve son yedi gün içinde borsalardan toplam 30 milyar dolar değerinde USDC çekildi. Haber, belirli bir varlığa veya varlık sepetine göre istikrarlı bir değeri korumak için tasarlanan stablecoin’lerin karşılaştığı zorlukları vurguluyor. Stablecoin’ler, son yıllarda kripto para ticaretini kolaylaştırmanın ve piyasa volatiliteyi karşı bir koruma sağlamanın bir yolu olarak popüler hale geldi. Bununla birlikte, USDC ile yaşanan son olaylar, bu coinlerin ve rezerv varlıklarının istikrarı hakkında soruları gündeme getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Bu 8 Altcoin İçin Kritik Duyuru Yaptı: Fırladı!
Binance Bu 8 Altcoin İçin Kritik Duyuru Yaptı: Fırladı! Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, yeni birkaç duyuru ile gündeme geldi. İşte detaylar… Binance 6 yeni ticaret çiftini listeliyor: TRU fırladı Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, bugün (11 Mart...
Aslı Dinçer 2 hafta önce