Binance’deki Bu 3 Altcoin ‘SVB Batışıyla’ Peg’ini Kaybetti!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
790 görüntülenme
Binance'deki Bu 3 Altcoin 'SVB Batışıyla' Peg'ini Kaybetti!

Silicon Valley Bank (SVB) çöküşü, birçok altcoin projesini olumsuz etkiledi. Piyasalar paniğe sürüklenirken her şey yine domino etkisiyle sallanıyor. En son veriler, çeşitli stablecoin’lerin sabitini (peg’ini) kaybettiğini gösteriyor. İşte detaylar…

Altcoin projeleri SVB olaylarından etkilendi

Ağır bir satışla uğraşan kripto varlık piyasası, Cumartesi sabahı geniş bir toparlanma kaydetti. Bitcoin ve Ethereum fiyatı sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 4 arttı. Bununla birlikte, Silicon Valley Bank krizi kripto piyasasını rahatsız etmeye devam ederken, en iyi stablecoin’lerden olan USDC, DAI ve USDD ağır bir düşüşe tanık oldu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere verilere göre, ikinci en büyük stablecoin olan USD Coin (USDC), dolara sabitlenmiş değerinin geçen gün yüzde 11 oranında düştüğüne tanık oldu.

Selloff Alarmı: 21.530 Cüzdan Bu Altcoin'i Satabilir!

USDC, yazının yazıldığı sırada ortalama 0,912 dolar fiyatla işlem görüyor. 24 saatlik işlem hacmi, 1 dolarlık sabit değerini kaybettiği için yüzde 321’lik büyük bir artış kaydederek 18.54 milyar dolara ulaştı. USDC’nin ihraççısı Circle, yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank’ın altı bankacılık ortağından biri olduğunu belirtti. Ancak, bu bankaları sadece nakit olarak tutulan USDC rezervlerinin yüzde 25’ini yönetmek için kullanıyorlar. Bu arada Circle, Federal Mevduat Sigorta Şirketi’nin (FDIC) SVB alıcılığının kullanıcılarını nasıl etkileyeceği konusunda hala netlik bekliyor.

DAI, USDD de sabitini kaybetti

USDC, yaklaşık 40,9 milyarlık dolaşım arzına sahipken, piyasa değeri 36,4 milyar dolara geriledi. Piyasa şu anda yüksek bir likidite durumuna tanık olduğundan, coinin sabitlenmiş değeri ile mevcut duran değeri arasındaki açık geriliyor. Ancak USDC, son krizin ortasında de-pegging sorunlarıyla karşılaşan tek stablecoin değil. Ethereum tabanlı bir stablecoin olan DAI da durumdan darbe aldı. DAI fiyatı geçen gün içinde yüzde 10 düştü. Basın zamanında ortalama  0,904 dolarlık bir fiyattan işlem görüyor.

Altcoin Traderı 2 Coinde Short

DAI, USDC’yi içeren MakerDAO’nun varlıkları tarafından teminat altına alınan algoritmik bir stablecoin’dir.  Dune’dan alınan on-chain veriler, son 24 saatte 563 milyon dolarlık DAI’nin yakıldığını gösteriyor. Toplamda, stablecoin’in piyasa değeri 4,9 milyar dolar. Yatırımcılar USDC’den kaçarken Curve 3pool’un likidite havuzu da darbe aldı. Cumartesi öğleden sonra havuzun USDT payı yüzde 1,5’in altına düştü. Bu haftanın başlarında olması gerektiği gibi USDT, USDC ve DAI arasında eşit olarak bölündü. Halihazırda depeping ile ilgili sorunları yaşamış olan Justin Sun’ın USDD’si de son 24 saatte yaklaşık yüzde 7 düştü. USDD, yazının yazıldığı sırada ortalama 0,92 dolar fiyatla işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bugün Bu 31 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!
Bugün Bu 31 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar! Kripto piyasası, yılın en kötü satışında 10 Mart’ta aniden kırmızıya döndü. Bitcoin, iki ay içinde ilk kez 20.000 doların altına düştü ve piyasa hissiyatı düşüş yönünde. Çöküşün ardından, traderlar bu dönemde tasfiye edilen aktif ticaret pozisyonlarında milyonlarca...
Aslı Dinçer 2 hafta önce