Binance’den Bu 3 Altcoin İçin Duyuru: 29 Eylül’de Başlıyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 5 Eylül 2022
8 görüntülenme

Lider kripto para borsası Binance, piyasanın en büyük 3 stablecoin’ini artık desteklemeyeceğini duyurdu. Altcoin projeleri için son tarih 29 Eylül, bu tarihten sonra BUSD’ye dönüştürecekler.

Binance, altcoin rakiplerini desteklemeyi bırakıyor

Piyasanın en büyük ikinci stablecoin’i olan USDC, artık Binance listesine dahil değil. Binance, USDC, USDP ve TUSD stablecoin’leri kendi stablecoin’i BUSD ile değiştirilecek. Kullanıcıların üç stablecoin’deki bakiyeleri için 29 Eylül 06:00’ye kadar vakitleri olacak. Bu tarihten itibaren borsada kalan USDC, USDP ve TUSD otomatik olarak BUSD’ye dönüştürülecek. Ancak kullanıcılar isterlerse bakiyelerini daha önce manuel olarak dönüştürebilirler.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Pazartesi günü, kullanıcıların likiditeye ve sermaye verimli yatırımlara erişimini iyileştirmek için bu adımları attığını açıkladı. 52 milyar doların biraz altında bir piyasa değerlemesi ile (USDT’nin 67.5 milyar dolarının aksine), dünyanın en büyük ikinci stablecoini olan USDC, artık Binance platformunda takas edilebilir bir coin değil. Karar, USDC’yi yayınlayan şirket olan Circle Internet Financial için de aksi bir haber olacak

Piyasa değerine göre üçüncü en büyük stablecoin, 19,5 milyar dolar değerinde BUSD’dir. 1 ve 945 milyon dolar değerlemeyle TUSD ve USDP beşinci ve altıncı sırada yer alıyorlar. Stablecoin olarak bilinen kripto para birimleri özellikle, en yaygın olanı ABD doları olmak üzere, fiat para birimi gibi geleneksel bir varlığın değerini korumak için tasarlanmıştır. Tether’in USDT’si şu anda stablecoin piyasanın %44’lük bir pazar payına sahip. Ancak önemli miktarlarda USDC, USDP ve TUSD BUSD’de birleştirildiğinden bu durumun değişme ihtimali var.

Binance neden böyle bir karar aldı?

Borsa blog gönderisinde bu soruyu BUSD stablecoin’in likiditesini desteklemek için olduğunu söyledi. Diğer açıklamalar arasında şunlar yer alıyor:

Karar, kullanıcıların para çekme seçimini etkilemeyecek: Kullanıcılar USDC, USDP ve TUSD cinsinden BUSD cinsinden hesap bakiyelerine 1:1 oranında para çekebilecekler.

Binance'den Bu 3 Altcoin İçin Duyuru

Bu arada BlackRock, Fidelity, FTX ve Accel’i destekçileri arasında sayan 9 milyar dolarlık bir şirket olan Circle tarafından çıkarılan USDC, 50 milyar doları aşan piyasa değeri ile ikinci en büyük stablecoin’dir. CoinMarketCap verilerine göre, stabilcoin günde 5.5 milyar doları aşan işlemlerde kullanılıyor.

Binance’in stablecoin’i BUSD’nin şu anda 19.3 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. CoinMarketCap’e göre günlük işlem hacmi haberlerde %56 artışla 6.5 milyar doların üzerine çıktı. Bir Circle sözcüsü konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Piyasa faaliyetine dayanarak, bu geçişin büyük bir kısmı çoktan geçmiş görünüyor ve dünyanın en büyük borsasında dolar likiditesini optimize etmek fayda sağlayabilirken, paradigma potansiyel piyasa davranışı sorularını gündeme getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

2023’te Zirveleri Görebilecek 10 Altcoin Açıklandı! Birinci sınıf kripto para birimlerinin çoğu son birkaç hafta içinde değerlerinin yarısından fazlasını kaybetti. Bu yüzden, kripto piyasası son zamanlarda inişli çıkışlı bir seyirle karşı karşıya. Buna lider kripto Bitcoin ve lider altcoin Ethereum de dahil. Ancak...
Vural Erkan 5 Eylül 2022