Binance’den Bu Altcoin Piyasaları İçin Önemli Adım!

Binance'den Bu Altcoin Piyasaları İçin Önemli Adım!
Binance'den Bu Altcoin Piyasaları İçin Önemli Adım!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, BNB Chain’le başlayarak yerel oracle ağını başlattı. Binance, Oracle hizmetinin BNB Chain’de çalışan yaklaşık 1.400 uygulamaya doğrudan fayda sağlayacağını söylüyor. Yatırım direktörü Gwendolyn Regina ise gelişmenin özellikle bir altcoin sektörüne ciddi katkı sağlayacağını kaydediyor.

“Binance’ın yeni hamlesi, bu altcoin piyasasına katkı sağlayacak”

Hacimce dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Çarşamba günü yerel oracle hizmetini başlattı. Bu kapsamda borsa, akıllı sözleşmelerin BNB Chain ekosisteminden başlayarak, gerçek dünya girdileri ve çıktıları üzerinde çalışmasını sağlamayı amaçlıyor.

Oracle’lar, harici verileri bir Blockchain getiren üçüncü taraf hizmetleridir. Blockchain’ler tipik olarak değişmez bir veri deposu olduğundan, ancak girilen verilerin gerçekliğini bağımsız olarak doğrulayamadığından gereklidirler. Bu nedenle Oracle’lar, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarında ve herhangi bir Blockchain’e dayalı benzer ürünlerde doğru verilerin kullanılmasını sağlamak için kullanılır. Bu verilerin, fiyatlandırma bilgilerinden hava durumu tahminlerine kadar değişmesi mümkün.

Altcoin

Oracle’ların ayrıca çift yönlü olma durumlar da var. Bu nedenle, dış dünyaya veri ‘göndermelerine’ izin vermeleri de mümkün. BNB Chain yatırım direktörü Gwendolyn Regina, hazırladığı bir açıklamada, şu hususlardan bahsetti:

Akıllı sözleşmenin Blockchain’in dışında neler olup bittiğine dair bilgisini önemli ölçüde artırmak için oracle’ları kullanmak, dış olaylara belirli eylemlerle yanıt vermesine izin vermek çok önemli olacaktır. Binance Oracle, kapsamlı doğruluk ve erişilebilirlik özelliklerine sahip istikrarlı, güvenilir ve verimli bir oracle ağı sunacak. Böylece, Web3’e önemli bir katkı sağlayacak.

Piyasa değerine göre en büyük Web3 altcoin projeleri / Kaynak: CoinMarketCap

Binance Oracle zamanla daha fazla Blockchain’i destekleyecek

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Binance, Oracle hizmetinin, halihazırda Binance Oracle ağıyla entegre edilmiş 10 BNB Chain projesiyle BNB Chain’de çalışan yaklaşık 1.400 uygulamaya doğrudan fayda sağlayacağını söyledi. Bununla birlikte, hizmet Blockchain’den bağımsız. Ayrıca, nihayetinde daha fazla Blockchain’i de destekleyecek.

Binance oracle’ları, veri güvenilirliğini sağlamak için birkaç merkezi kripto borsasından fiyat verilerini alıyor. Güvenilir oracle verilerinin olmaması, yakın zamanda bazı istismarlara neden oldu. Bunlardan birisi Solana tabanlı kredi hizmeti Mango Markets’ta 100 milyon dolarlık bir istismardı. Buna ilaveten, Celo tabanlı Moola’da 10 milyon dolarlık bir istismara yol açtı. Her iki durumda da saldırgan, her iki protokoldeki Oracle’a bağlı ödünç verme mekanizmalarını manipüle etti. Daha sonra da protokolleri kandırarak, milyonlarca dolarlık token çalmayı başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance’den Bu Altcoin Piyasaları İçin Önemli Adım!