Reklamı kapat

FTX Çökerken Binance’den Bu Altcoinler Hızla Çekildi!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
1 görüntülenme
FTX Çökerken Binance'den Bu Altcoinler Hızla Çekildi!

Kripto para borsası FTX’in dramatik çöküşünden sonra kripto borsalarına karşı bir güvensizlik oluştu. Bu konunun kendilerini de ciddi etkileyeceğini anlayan Binance CEO’su Changpeng Zhao, güven sağlayıcı adımlar atmaya çalıştı. Ancak, bunun tam olarak sağlayamamış görünüyor. Çünkü, FTX çöküşünden sonraki günlerde bazı altcoinler Binance kullanıcıları tarafından çekildi.

Binance’den Bitcoin ve bu altcoinler çekiliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX, tüm piyasayı derin bir krize sokarak çöktü. Bitcoin ve altcoinler ABD TÜFE sonrası ralli hazırlığı yapacakken, sert satışlarla karşılaştı. Şimdi de bu çöküşün etkileri tüm piyasaya yayılıyor. FTX, müşteri çekme işlemlerini kapattı ve nihayetinde iflas koruması için başvurdu. Bu yüzden kriptonun net çıkışı sektör çapında oldu.

Altcoinler
Binance’te Bitcoin çıkışları / Kaynak: CryptoQuant

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, rakip borsa FTX’in patlamasının yanı sıra rekor seviyelerde Bitcoin, Ethereum ve stablecoin para çekme işlemlerine tanık oldu. CryptoQuant’tan alınan verilere göre Binance’dan, son altı gün içinde net 81.712 Bitcoin (1,35 milyar dolar) dolar çıkış oldu. Bu da borsasındaki kabaca 500.000 Bitcoin’in %15’inden fazlasının platformdan çekildiği anlamına geliyor. Ayrıca müşteriler, aynı dönemde Binance’tan net 125.026 Ethereum (155 milyon dolar) ve 1,14 milyar dolar stablecoin çekti.

Pazartesi sabahı bir Twitter alanında görünen Binance CEO’su Changpeng Zhao, sükunet çağrısında yaptı. Kripto para fiyatları düştüğünde para çekme hızında ‘hafif’ bir artışın normal olduğunu söyledi.

Altcoinler
Tüm kripto borsalarından Bitcoin çıkışları / Kaynak: CryptoQuant

FTX’in çöküşü diğer borsaları da ciddi etkiledi

Coinglass verileri, müşterilerin son yedi gün içinde borsalardan yaklaşık 200.000 Bitcoin’i çektiğini gösteriyor. Bu da borsalarda tutulan Bitcoin seviyesini 1,88 milyona düşürdü. Bu yüzde, para çekme işlemleri sektör çapında bir sorun haline geldi. Coinbase, Gemini ve Kraken, Binance’e benzer yüzde düşüşleri gören kripto borsaları arasında yer alıyor.

Hızlı çıkışlara, geçen hafta iflas başvurusunda bulunmadan önce en büyük borsalardan biri olan FTX’in patlaması neden oldu. FTX kardeş şirketi Alameda Research’ün bilançosunda boşluklar tespit eden bir CoinDesk raporunun ardından şirketin mali durumuyla ilgili spekülasyonlar arttı. Müşteriler, FTX’ten hızlı bir şekilde para çekmek için mücadele etti. Böylece, bu da bir likidite sıkışıklığına neden oldu.

Birkaç gün içinde FTX kendi Bitcoin bakiyesinin yaklaşık 20.000’den sadece bire düştüğünü gördü. Binance, geçen haftanın başında FTX’i satın almak için bir girişimde bulundu. Bu doğrultuda bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladı. Ancak 24 saat sonra bu anlaşmadan geri adım attı. Binance, konuya ilişkin henüz bir açıklama ve yorum yapmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

8 Uzman Tarih de Verdi: Bitcoin'i Bu Seviyeler Bekliyor!
8 Uzman Tarih de Verdi: Bitcoin’i Bu Seviyeler Bekliyor! Lider kripto Bitcoin, FTX çöküşünün etkilerini üzerinden atmaya çalışırken 16 bin doların üzerinde mücadele ediyor. Analistler ise bu mücadelenin sonucu konusunda ayrılmış durumda. Bazıları dibin görüldüğünü söylerken, bazıları daha değil diyor. Analistlerin BTC tahminlerini okuyucularımız için derledik....
Vural Erkan 3 hafta önce