Bir İlk Yaşandı: Litvanya Merkez Bankası Kendi Kripto Parasını Resmen Çıkardı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 23 Temmuz 2020
0 görüntülenme
CBDC cover

Kriptokoin.com – Finance Magnets’ın raporuna göre bugün Litvanya Merkez Bankası dijital parası LBCOIN’i piyasaya sürdüklerini duyurdu. Bu kripto para dünyada bir merkez bankası tarafından çıkarılan ilk dijital para birimi olma özelliğini taşıyor. Bu paralar genellikle CBDC (Central Bank Digital Currency), yani merkez bankası dijital para birimi olarak adlandırılıyor.

Kripto para çıkaran ilk banka

LBCOIN’i 23 Temmuz tarihinde çıkarma planları ilk defa bu ayın başlarında gündeme geldi. DLT (dağıtık defter teknolojisi) ile çalışan para, altı dijital koin ve koleksiyoncular için oluşturulan bir fiziksel koin’den oluşuyor. Bu fiziksel koin’ler gümüşten yapıldı.

Bu proje için banka 4.000 LBCOIN üretti; bu da 24.000 dijital koin’e eşit. Paranın çıkarılması, ülkenin 1918’de çıkarılan Bağımsızlık Yasası’nın yıldönümüne adandı.

Banka yönetim kurulu başkanı Vital Vasiliauskas’a göre, LBCOIN’in lansmanı, bankanın finans ve ödemeler alanında yenilik getirme konusundaki kararlı planlarının güzel bir sonucudur. Bankanın kripto parasını ve gümüşten yapılmış fiziksel parasını, “klasik nümizmatikler ve hızla gelişen fintech sistemi” arasında bir köprü olarak adlandırdı.

Küresel bankalar CBDC’lere göz dikti

Son zamanlarda çok sayıda medya raporunda birkaç küresel merkez bankasının dijital para birimi çıkarmaya niyetlendiğini bildirildi. Bunların arasında Japonya, İsveç, Kanada ve İsviçre, İngiltere ve AB merkez bankası bulunuyor. Hepsi CBDC’ler konusunda araştırmaya başlayacaklarını halka duyurdular.

Birkaç yıldır dijital yuan (DCEP) üzerinde çalışan PBoC (Çin Merkez Bankası) ise bu alandaki en eski oyuncu oldu. Bu süreç geçen yıl Facebook’un Libra stablecoin’ini öne çıkarmasıyla hızlanmıştı. Libra şimdilik rafa kaldırıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

crypto
Altcoin Alım Çılgınlığı Bu Kripto Parayı Pump’ladı! İşte Sıradaki Hamlesi Kriptokoin.com – DeFi sektöründeki patlayıcı alım çılgınlığı, kısa bir zaman diliminde altcoin’lerden birini yüzde 384 oranında arttırdı. Band Protocol’un yerel tokeni olan BAND, üçüncü çeyrekte yüzde 384 oranında arttı. Bu muhteşem fiyat rallisi, devam eden DeFi çılgınlığının...
Serkan Eser 23 Temmuz 2020