Bitcoin 20 mi yoksa 100 Bin Dolara mı Gidiyor? İşte Tahminler!

featured
A bitcoin sitting on top of a pile of gold coins
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ocak ayında Bitcoin 33.000 dolara düştü ve 2018 kripto kışından bu yana yıla en kötü başlangıcını yaptı. Yazının yazıldığı sırada Bitcoin, gün içinde yüzde 1.1 artışla 38.659 dolardan işlem görüyor. Peki, önümüzdeki süreçte hangi seviyelerin görülmesi bekleniyor? Kriptokoin.com olarak analistlerin tahminlerini derledik.

Bir ayda çöken Bitcoin fiyatı için beklentiler neler?

GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou, Bitcoin fiyat hareketi söz konusu olduğunda makroekonomik koşulların şu anda katalizör olduğunu söyledi. Özellikle ABD Merkez Bankası ve borsanın BTC fiyatında büyük bir etkiye sahip olduğunu kaydetti.  Uzmanlara göre, para politikasında sert bir tutum sergileyen Fed ve hisse senetlerindeki sert satış, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan düşüşünü tetikledi.

Sotiriou’ya göre, kripto alanında ticaret önümüzdeki birkaç ay boyunca sallantıda kalacak. Uzman, “Kurumlar Mart ayında bir faiz artırımına karşı kendilerini korumaya çalışacaklar” dedi. Fed enflasyona karşı mücadelesine odaklanırken, piyasa katılımcıları ABD’de kırk yılın yüksek enflasyonunu dizginlemek için kaç faiz artırımı gerektiğini tartışmaya devam edecek. Sotiriou, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Enflasyon şimdi Fed’in ana endişesi ve Fed Başkanı Jerome Powell bunu çok net bir şekilde belirtti. Her zaman Mart ayında bir faiz artırımının geleceğini biliyorduk. Powell, enflasyonun artık Aralık ayında olduğundan daha kötü olduğunu vurguladı. Değerlemelerdeki düşüşten rahatsız oldu ve asıl endişesi tedarik zinciri sorunlarını çözmek. Mart ayında çifte faiz artırımı olup olmayacağı hala belli değil. Ancak insanlar faiz artırımının her şeyi çok fazla değiştirmediğini anladığında, kripto piyasasındaki yükseliş trendi yeniden başlayabilir.

İzlenecek seviyeler hangileri?

Sotiriou, uzun vadeli görünümün hala “çok iyimser” olduğunu ekledi. Uzmana göre artışlarının ekonomik büyümeyi etkileme potansiyeli var, ancak kripto para piyasası bununla gerçekten ilişkili değil. Kripto para birimleri sektörünün bir şekilde kendi ekonomisi var. Bunun da ötesinde, Bitcoin piyasası olgunlaştıkça kripto ve hisse senetleri arasındaki bu korelasyon zayıflayacaktır. Uzmana göre Bitcoin’i destekleyen diğer itici güçler, Rusya’nın kripto madenciliğine daha dostça yaklaşması veya Türk hükümetinin El Salvador ile görüşmesi gibi olumlu manşetler olacak. Beklenen seviyeler konusunda ise aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Şu an için Bitcoin 33.000 dolarda düşük bir seviye buldu. 29.000 ile 33.000 dolar arasında büyük bir desteğimiz var. Bu seviyeden bu kadar büyük bir sıçrama görmemizin ana nedenlerinden biri bu. 29.000-33.000 dolar seviyesinin tutunmasını bekliyorum. Direnç şu anda 41.000-42.000 dolar arasında. Bu, 2021 yazının en yüksek aralığıydı. İleriye doğru üstesinden gelinmesi gereken direnç budur. Bunu aşarsak, kısa vadeli trend bir yükseliş trendine dönebilir.

Öte yandan GlobalBlock’un yıl sonu tahmini, Bitcoin’in 80.000-90.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması ve Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi performans göstererek 5.000 doların üzerine çıkması, 7.000 dolara yükselmesi yönünde.

Willy Woo, on-chain metrikleri inceledi

Bu sırada kripto analisti Willy Woo da Bitcoin’in (BTC) zincir üzerindeki ölçümlerini inceliyor. Woo, zincir analizine dayanarak Bitcoin’in bir “ayı piyasası formasyonu” sergilemediğini söylüyor. Duyarlılık olarak korkunun zirvede olmasına rağmen, yapısal olarak on-chain gelişmelerinin düşüşün hakim olduğu bir piyasaya işaret etmediğini söylüyor. Zincir içi analist, piyasadaki yüksek korku seviyelerinin, yukarı yönlü bir geri çekilme olasılığı olduğu için bir fırsat sunduğunu belirtiyor. Woo ayrıca, çeşitli yatırımcılar satın almaya devam ettikçe Bitcoin talebinin geri döndüğünü söylüyor. Analist, aşağıdakileri kaydediyor:

69.000 dolardan 33.000 dolara düştük. 33.000 dolardan 20.000 dolara inmek zor olurdu. Çünkü bu, bir yıl yerine iki buçuk ay boyunca 2018 ayı piyasasının izini sürmek gibi bir şey. Yapısal olarak [Bitcoin] çok, çok güçlü ve talep geri gelmeye başladı. Vadeli işlem traderları sebebiyle morali bozulan yatırımcılar, satışı durdurdu. Şimdi toparlanıyorlar ve birikim geliyor.

1.000’den fazla Bitcoin’i olan balinaların satın almaya başladığını ifade eden Woo, Aralık’ta satışlarını zirveye çıkardıklarını ancak alım açısından Ocak’ta yeniden devreye girdiklerini belirtiyor. Son olarak, borsada işlem gören fonlara olan talebin yükselmeye başladığını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin 20 mi yoksa 100 Bin Dolara mı Gidiyor? İşte Tahminler!