Bu Gelişme, Bitcoin Fiyatını 23 Bin Doların Altına İtti!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
1.122 görüntülenme
Bu Gelişme, Bitcoin Fiyatını 23 Bin Doların Altına İtti!

Bitcoin fiyatı, yeni ABD enflasyon verilerinin yatırımcıların Fed’in faiz artırımlarının ne kadar süreceğini merak etmesine neden olmasının ardından bugün düştü. Kripto uzmanı Kyle White, bu düşüşün arka planını inceliyor.

Bitcoin fiyatı bugün neden düştü?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC fiyatını başlangıçta 16 Şubat ve 20 Şubat’ta 2023’ün en yüksek seviyesi olan 25.000 dolara çıkaran yükseliş ivmesi azalmış gibi görünüyor. Yükseliş ivmesindeki duraklama, ABD enflasyon verilerinin beklenenden yüksek olmasına, Federal Reserve’in daha yüksek faiz oranlarını artırmaya devam etme olasılığına ve büyük miktarlarda uzun tasfiyelere bağlı görünüyor.

Bitcoin fiyatındaki daralma, piyasa çapındaki düşüşü takip ediyor ve analistler, kripto piyasasının ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı kararlarından kaynaklanan önemli tehlikelerle karşı karşıya kalmaya devam etmesinden korkuyor. Bugün Bitcoin fiyatını etkileyen faktörlere daha yakından bakalım.

Hisse senetleri yüksek enflasyon verileriyle düştü

Ekonomik Analiz Bürosu’nun (BEA), Ocak ayında enflasyonun bir önceki yıla göre %5,4 arttığını gösteren Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) raporunu 24 Şubat’ta yayınlamasının ardından hisse senetleri ve Bitcoin düştü. Federal Reserve’in enflasyonu ölçmek için favori araçlarından biri olan çekirdek enflasyon, Ocak 2022’ye kıyasla %4,7 arttı.

Bitcoin
PCE fiyat endeksi / Kaynak: BEA

Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon 22 Şubat’ta 2021’den bu yana en düşük seviyesine ulaşırken, Bitcoin fiyatı hisse senetleri ve borsa ile yakından ilişkili olmaya devam ediyor. Yatırımcılar daha önce ABD ekonomisinde yaklaşmakta olan potansiyel bir durgunlukla ilgili güçlü endişelerini dile getirmişlerdi.

Bitcoin, Dow Jones Endeksi, Nasdaq ve S&P 500 / Kaynak: TradingView

Bazı analistler, Bitcoin’in mevcut fiyatının mevcut seviyelerde kuşaklar arası bir satın alma fırsatını temsil ettiğine inanırken, diğerleri BTC’nin ABD dolar endeksi (DXY) ve hisse senetleri ile yakın korelasyonunun 24.000 dolar seviyesini korumak için fiyat zayıflığından yansıdığına inanıyor. Bitcoin fiyatı, piyasanın enflasyonun henüz kontrol altında olmadığına dair konsensüs beklentisine tepki veriyor. Bu da Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi.

ABD ve yurtdışındaki artan faiz oranları BTC fiyatını etkiliyor

PCE raporu, Fed’in enflasyonu ölçmek için favori aracı. Ve Fed Başkanı Powell hala %2 genel enflasyona ulaşmayı hedeflediğinden, daha fazla faiz oranı artışı bekleniyor. Faiz oranlarının yükseltilmesinde enflasyon belirleyici oldu. Enflasyonla mücadele etmek için Başkan Powell, agresif faiz artırımı stratejisini değiştiremeyebilir. PCE raporu, piyasanın 22 Mart’taki FOMC toplantısında %0,5’lik bir faiz artırımının mümkün olduğu yönünde spekülasyon yapmasına yol açıyor.

Faiz artış olasılığı / Kaynak: CME Group

Kalıcı bir şekilde yapışkan enflasyonun arkasında, bazı analistler Bitcoin’in soğuk bir kışa girdiğine ve fiyatın FOMC’ye yol açan oynaklığı görmeye devam edebileceğine inanıyor. 24 Şubat’ta 5 saat içinde 95 milyon doların üzerinde Bitcoin long pozisyon tasfiye edildi. BTC long pozisyonları, işlem hacminden satın alma baskısı olmadan tasfiye edildiğinde, Bitcoin fiyatı olumsuz etkilenir. Çin’in son zamanlardaki parasal gevşemesi, Çin ekonomisine 92 milyar dolarlık likidite enjekte ederken, BTC long işlemlerinin tasfiye edilmesini engellemedi.

BTC tasfiyeleri / Kaynak: Coinglass

Bitcoin fiyatının rotayı tersine çevirme şansı var mı?

23 Ocak ve 24 Ocak tarihlerinde, Bitcoin vadeli işlem piyasası long pozisyonlarda 230 milyon dolarlık tasfiye gördü. Bu, BTC fiyatı üzerinde daha fazla baskı oluşturdu. BTC long pozisyonları, işlem hacminden satın alma baskısı olmadan tasfiye edildiğinde, Bitcoin fiyatı olumsuz etkilenir.

Bitcoin
Reel BTC-USD Günlük Hacmi / Kaynak: Arcane Research

Bitcoin işlem hacmindeki son artış, Binance’in işlem ücretlerini kaldırmasından kaynaklanıyor olabilir. Arcane Research’ün kıdemli analisti Vetle Lunde, verilerden şu varsayımda bulundu:

Bununla birlikte, Binance’in alım satım ücretlerini kaldırmasının ardından hacimler hâlâ Binance’te yoğunlaşıyor. Binance’in hacmi hala günlük BTC spot hacminin %95’ini temsil ettiğinden, diğer spot borsalardaki hacimler Ocak ayındaki 680 milyon dolarlık zirvelerin altında yer alıyor.

Durum buysa, Bitcoin long tasfiyeleri için daha fazla düşüşe yol açan büyük bir satın alma baskısı yastığı olmadığı anlamına gelir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance’e karşı son eylemleriyle, borsalardan daha fazla varlık akıyor.

Kripto piyasasındaki kısa vadeli belirsizlikler, kurumsal yatırımcıların uzun vadeli görünümünü değiştirmiş görünmüyor. BNY Mellon CEO’su Robin Vince’e göre, banka tarafından yaptırılan bir anket, kurumsal yatırımcıların %91’inin sonraki yıllarda tokenize edilmiş varlıklara yatırım yapmakla ilgilendiğini ortaya koydu. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e maruz kalması için önde gelen bir araç olan CME, 2023’te hakimiyetinin arttığını gördü. CME’nin Bitcoin geleceğine yönelik açık faizi, 17 Şubat’tan bu yana 8.000 BTC arttı.

Bitcoin
CME BTC vadeli işlemleri açık faiz / Kaynak: Arcane Research

Veriler, CME BTC opsiyonlarının da Bitcoin’in açık pozisyonlarının çoğunluğunu temsil ettiğini gösteriyor.

Kısa vadede, Bitcoin fiyatının makroekonomik olaylardan doğrudan etkilenmesiyle ilgili endişeler yüksek. Ayrıca bir sonraki FOMC’deki potansiyel faiz artışlarının da BTC fiyatı üzerinde bir miktar etkisi olması muhtemel. Uzun vadede piyasa katılımcıları, özellikle daha fazla banka ve finans kurumu, kaosun ortasında bile ödeme amacıyla dijital paraya yönelirken, Bitcoin fiyatının yükselmesini bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

BNB, XRP, ADA, BTC ve Bu 6 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!
BNB, XRP, ADA, BTC ve Bu 6 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri! Kripto analisti Rakesh Upadhyay, güçlü ABD enflasyon verilerinin, Bitcoin’i ve BNB gibi belirli altcoin’leri yakın destek seviyelerinin altına çekerek birkaç günlük düzeltici eylemin sinyalini verdiğini söylüyor. Bitcoin ve altcoinler’deki önemli destek seviyeleri neler? Analist, öğrenmek için ilk...
Vural Erkan 4 hafta önce