Bu Gelişme, Bitcoin Fiyatını 26 Bin Dolara Fırlattı!

Bitcoin 26 Bin Dolara Fırladı
Bitcoin 26 Bin Dolara Fırladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz saatlerde açıklanan Şubat ayı ABD enflasyon verilerini izleyen dakikalarda 26.400 dolara fırladı.

Şubat ayı ABD enflasyon verileri açıklandı: Bitcoin 26.000 doları aştı

ABD’de enflasyon Şubat ayında yükseldi, ancak artış beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. ABD Çalışma Bakanlığı’nın raporuna göre, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Şubat ayında %0,4 artarak yıllık enflasyon oranını %6’ya getirdi. Gıda ve enerji hariç çekirdek TÜFE Şubat’ta %0,5, son 12 ayda ise %5,5 arttı.

ABD enflasyon verileri, kripto piyasasında olumlu karşılandı ve en büyük kripto para birimleri %10’un üzerinde kazanç elde etti. Bitcoin fiyatı %18 artarak 26.400 ulaşırken, Ethereum %10 artış kaydederek 1,700 doları aştı. OKB, LTC, SOL, DOT ve BNB dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri de %5 ila %25 arasında değişen kazançlar yaşadı.

BTC fiyatı zirve yaptı

Bitcoin fiyatı (BTC), enflasyon verilerini takip eden dakikalarda dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 26,422.21 dolara yükseldi. En büyük kripto para birimi, 10 Mart hafta sonuna 20.000 doların altında başlamıştı. Son 4 gün içinde %30’dan fazla değer kazandı.

“BTC yükselmeye devam edecek”

Wall Street devleri, Fed’in ABD’deki bankacılık krizinin ortasında agresif faiz artırım politikasını düşüreceğinden emin. Son tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri de Mart ayında 0 veya 25 baz puanlık bir faiz artırımını destekliyor. Örneğin Goldman Sachs, finans sektöründeki “son zamanlarda yaşanan stresi” gerekçe göstererek, Fed’in gelecek haftaki toplantısında faiz artırımı yapması için artık bir neden görmüyor. Firma daha önce Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırmasını bekliyordu.

Analistler, Fed’in TÜFE’den sonra tekrar para basacağını ve Bitcoin’in bu sayede parabolik yükseleceğine inanıyor. Diğerleri, Pazartesi günü yapılan basına kapalı toplantının ardından ABD’deki bankacılık krizinin ortasında likidite enjekte etmek için kantitatif genişlemenin (QE) olası olduğunu öne sürüyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın da muhtemelen bu ay faiz artırım planından vazgeçmesi yatırımcılar arasında olumlu bir hava yaratıyor.

FED Başkanı Kripto Paraları Konuşacak

Bir haftadan daha kısa bir süre önce, trader’lar Fed’in Mart toplantısında gösterge federal fon oranını 50 baz puan artıracağına dair bahse girmişlerdi. Silicon Valley Bank’ın Cuma günü iflas etmesi ve Signature Bank’ın hafta sonu kapanmasının ardından, trader’lar hızla toparlandı ve şimdi Mart’ta herhangi bir faiz artırımı ve yaz ortasına kadar faiz indirimi gibi en düşük ihtimalleri fiyatlıyorlar. Kriptokoin.com olarak, 22 Mart’ta yapılacak FOMC toplantısından beklentilere bu yazıda yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Gelişme, Bitcoin Fiyatını 26 Bin Dolara Fırlattı!