Bitcoin 3 Yıl İçinde 500,000$ Olabilir Mi?

3 görüntülenme

John McAfee Bitcoin Prediction

John McAfee, Bitcoin’in 3 yıl içerisinde 500,000$ olacağı yönünde bir tahminde bulunmuştu. Hatta bir süre sonra Twitter’daki paylaşımında, bu tahmini bir modelleme aracılığıyla yaptığını, Bitcoin’in şu anki büyüme hızının modellemesinde varsaydığı büyüme hızından bir hayli fazla olduğunu ve Bitcoin’in 2020 sonunda 1 milyon dolar değerine ulaşacağını tahmin ettiğini söyledi. John McAfee’nin bu tahminine inanıyor musunuz?

Quora adlı internet sitesi üzerinde bir kullanıcı “John McAfee’nin Bitcoin’in 3 yıl içinde 500,000$ olacağı tahminine inanıyor musunuz?” sorusunu diğer kullanıcılara yöneltti. 8 yıl boyunca yüksek riskli yatırım fonları üzerine çalışmış Vladimir Novakovski de bu soruya kayda değer bir cevap verdi. İşte Novakovski’nin verdiği cevap:

Kripto paralarla ilgili yapılan analizlerin hepsinin temel analiz olması (yani eksik ve yanlış olması) şaşırtıcı bir durum. Halbuki bir şeyi nicelik bakımından değerlendirmek daha işe yarardır.

Anlamak istediğimiz şey Bitcoin’in 500,000$ değerine ulaşma olasılığının ne kadar olduğu. Bu olasılığı hesaplamanın birkaç yolu var.

Tamamen tesadüfler üzerinden ilerleyelim ve bir kumarbazın perspektifinden bakalım. Bitcoin’in değerinin 0$’a ulaşmadan önce 500,000$’a ulaşma olasılığı nedir? 2017’nin Aralık ayında Bitcoin değerinin yaklaşık 15,000$ olduğunu düşünecek olursak, 15,000$/500,000$ işleminden %3 sonucunu elde ediyoruz.

Başka bir yol da lognormal dağılımı baz alarak olasılık hesaplamak. Bunun için yapmamız gereken şey Bitcoin değerinin dalgalanmalarını ve yatırımcıya olan getirisini tahmin etmek. Getiriyi tahmin etmek biraz zor. Geçmişteki Bitcoin’in yatırımcılara olan getiri bilgilerini kullanabiliriz fakat bu fazlasıyla etki altında kalmış bir tahmin olur. Örneğin, son 5 yılda S&P 500 index’ine göre ilk sıralarda olan bir hissenin yatırımcıya getirisinin ileride de aynı oranda olacağını bekler misiniz? Büyük ihtimalle böyle bir şey beklemezsiniz. Bitcoin için de aynısını düşünebilirsiniz. Tabii Bitcoin bu kadar yüksek getiriye sahip olmadan önce siz yüksek bir değer artışı tahmininde bulunmadıysanız.

Bu hesaplama türüne göre, beklenen getiriyi tahmin etme konusunda ne kadar liberal olduğunuza bağlı olarak, Bitcoin’in 500,000$ olma olasılığı %1-10 oranları arasında bir değer alır.

Diğer bir yöntem ise borsadaki prim fiyatlarına (vadeli işlem) bakmak. Hali hazırda vadeli işlemler için likit bir piyasa yok fakat Bitcoin’in geleceği parlak ve bu durum da değişecektir. Vadeli işlem özelliğiyle birlikte, şartı Bitcoin’in 500,000$’a ulaşması olan bir satın alma opsiyonunu – fiyatı vade dolumunda Bitcoin’in değerinin 500,000$’a ulaşma olasılığıyla orantılı olan – satın alabilirsiniz.

Yani özetle, baz alınan farklı hesaplama yöntemlerine göre, Bitcoin’in gelecek yılda 500,000$’a ulaşma olasılığı %1-10 arasında bir değer alıyor. Bunun ötesinde, bu yeni geleceğin başlangıcının borsaya yaşattığı değişiklikler göz önüne alınırsa, Bitcoin’in 500,000$’a ulaşıp ulaşmayacağını bilmemiz bir hayli zor. Fakat eninde sonunda vadeli işlemler üzerinden bu tür tahminlerin yapılabildiği bir likit piyasa oluşacak.”

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

1651830609 Bitcoin Cash
Bitcoin Cash Eğitim Sektörüne Adım Atıyor Praxis eğitim şirketi sorumlusu Derek Magill, şirketlerinin eğitim ücreti ödemesinde neden bitcoin cash kabul etmeye karar verdikleri sorulduğunda, “Müşterilerimize uygun en iyi ödeme seçeneklerini sunmak istiyoruz. Bazı müşterilerimizin de talepleri üzerine 2014 yılında bitcoin olarak ödemeleri kabul...
Burak Can Senyelli 14 Ocak 2018