Uzman Tahminleri: Bitcoin 6 Ay İçinde Bu Seviyelerde!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
1.281 görüntülenme
Uzman Tahminleri: Bitcoin 6 Ay İçinde Bu Seviyelerde!

Bitcoin (BTC), küresel ekonomik sıkıntıların ortasında tüm büyük riskli varlıklarla birlikte düşük performans gösteriyor. Yine de bazı analistler, lider kriptonun mevcut döngünün en kötü aşamasını çoktan görmüş olabileceğine ve bir geri dönüş için hazır olduğuna inanıyor. Diğerleri ise zeminin henüz uygun olmadığını söylüyor. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Altı aylık Bitcoin mumları ne gösteriyor?

Crypto Capital Venture’un kurucusu Dan Gambardello, Bitcoin için altı aylık mumları ve şu anda içinden geçmekte olan da dahil olmak üzere son üç kripto ayı piyasasını gösteren bir Bitcoin grafiği paylaştı. Grafiğe yerleştirdiği kırmızı oklar, altı ay sonra Bitcoin fiyatını önemli ölçüde aşağı çeken kırmızı mumlardan sonra yeşil mumların ortaya çıktığını gösteriyor. Bu, 2015 ve 2018’deki ayı piyasalarından sonra zaten oldu. Şimdi, grafik ipuçlarına göre, Bitcoin için yeşil bir mum oluşuyor.

Max Keizer, BTC’nin bu yıl 100 bin dolar olacağını tahmin ediyor

Ünlü Bitcoiner Max Keiser, 2023 için tahminlerini paylaştı. Bunlar arasında Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşması da vardı. Ayrıca, iki ülkenin daha BTC’yi yasal ödeme aracı olarak benimseyeceği yer alıyordu. Buna ek olarak, BTC’nin  2023 ABD seçimlerinde önemli bir seçim konusu haline geleceğini iddia etti.

Daha sonra, Keizer’in, Bitcoin’i 2021’de yasal ödeme aracı olarak kabul El Salvador başkanı Nayib Bukele’nın 2023 için Bitcoin tahminlerini paylaştığı ortaya çıktı. Aslında Bukele, başlangıçta iki ülkenin daha 2022’nin başında BTC’yi benimseyeceği tahmin etti. Ancak, tahmini bu gerçekleşmedi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Max Keiser, bu tweet’ten önce bile Bitcoin’in 100.000 dolar seviyesine ulaşacağını birçok kez iddia etti. Bu arada, Bitcoin’in diğer kripto paralara göre üstünlüğünü açıklarken her Bitcoin maxi’nin zaman zaman alıntı yaptığı klasik nedenleri saydı. Bunlar arasında en popüler olanı BTC’nin 21 milyonluk sınırlı bir arzının olması. Ayrıca, şimdiden 18 milyondan fazlasının çıkarılmış olması da önemli.

Metriklere göre Bitcoin döngünün en kötü aşamasını gördü

Bitcoin MVRV oranı

Bir CryptoQuant yazarı olan JA Maartun, BTC’nin ‘ağır’ değerinin altında olduğuna inanıyor. Maartun, analizinde Bitcoin’in MVRV (Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere) oranını dikkate alıyor. MVRV Oranı, bir varlığın piyasa değerinin gerçekleşmiş değerine oranına bağlı olarak, bir varlığın ne kadar fazla değerli veya düşük değerli olduğunu belirlemek için kullanılır.

Veriler, Bitcoin’in MVRV Oranının 2 yıl içinde ilk kez 1’in altına düştüğünü gösteriyor. Tarihsel olarak, 1’in altındaki bir MVRV Oranı, olası bir piyasa tabanını ifade eder. Grafiğe göre, Bitcoin’in MVRV Oranı geçmişte yalnızca dört kez 1’in altına düştü. Bunlar: Kasım 2011, Ocak 2015, Aralık 2018 ve Mart 2020’de. Bu arada Maartun, BTC’nin yıl sonuna kadar nasıl performans göstereceğine dair bir anket yaptı. 405 katılımcıdan %65’i Bitcoin fiyatının yükseleceğini belirtti.

Ek göstergeler

Piyasa araştırmacısı Delphi Digital, geçtiğimiz günlerde BTC’nin 200 haftalık Hareketli Ortalamasına göre fiyat hareketlerini vurguladı. Delphi Digital’in paylaştığı grafik, BTC fiyatının tarihte ilk kez 200 haftalık MA’nın altına düştüğünü gösteriyor.

200 haftalık MA, tarihsel olarak BTC için bir fiyat tabanı bulma konusunda destek görevi gördü. Piyasa gözlemcileri ayrıca 2015’in başlarında ve 2018’in sonundaki alt aşamalardaki modeli de fark ettiler. Karşılık gelen bir geri dönüş her zaman gerçekleşti. Buna ek olarak Delphi Digital, yıl boyunca yaygın olan satışların BTC’yi 14 aylık Göreceli Güç Endeksinde (RSI) aşırı satış bölgesine ittiğini belirtti.

Varlığın 2022’deki korkunç gidişatı hakkında konuşan, önemli Bitcoin influencer’ı ve yatırımcı Jason Williams, BTC’nin başlangıcından bu yana hiçbir zaman arka arkaya yıllık kayıp mumları basmadığına dikkat çekti. İddiasını bu metriğe dayandıran Williams, varlık için olumlu bir 2023 öngördü.

Bitcoin

Bitcoin için genel uzlaşmaya karşı bir fikir

Bu yükseliş iddialarına rağmen, analist MAC_D, dibi görmek için henüz çok erken olduğuna söylüyor. Ancak analist, MVRV Oranı ve NUPL dahil olmak üzere birçok göstergenin BTC’nin değerinin altında olduğunu ve dibinin içeride olduğunu gösterdiğini kabul ediyor. Buna rağmen, bu göstergelerin piyasanın genel aşamasını belirlemede yararlı olduğunu, ancak ayrıntılı satın alma zamanını belirlemede yararlı olmadığını kaydediyor. Varlığın konumunun doğru bir resmini elde etmek için BTC’nin Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO) göstergesinden yararlanmayı öneriyor.

MAC_D, bir CryptoQuant analisti arkadaşına atıf yapıyor. Bu doğrultuda, Bitcoin tabanının genellikle varlığın kar ve zarar göstergelerindeki UTXO’lar kesiştiğinde oluştuğuna dikkat çekiyor. Ona göre bu, son üç yarılanmada gerçekleşti. Ancak, göstergenin şu anda artı işareti göstermediğinin altını çiziyor. Bu nedenle, BTC’nin düşük değerli bölgelerde olmadığını söylüyor. MAC_D buradan BTC’nin fiyatında daha fazla düşüş olacağını tahmin ediyor. Benzer şekilde Santiment, yakın zamanda BTC’nin önümüzdeki 6 ile 12 ay boyunca yatay veya daha düşük işlem göreceğini iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.Today
  • Thecryptobasic

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

IMF Başkanı'ndan Korkunç Uyarı: Kripto Paralar Ne Olacak?
IMF Başkanı’ndan Korkunç Uyarı: Kripto Paralar Ne Olacak? Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı, 1 Ocak’ta yayınlanan bir röportajda genel ekonomiye yönelik bir açıklama yaptı. Başkan, “küresel ekonominin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz” dedi. Bu durum, “kripto paralar ne olacak?” sorusunu akıllara getirdi. İşte detaylar… IMF...
Aslı Dinçer 4 hafta önce