Reklamı kapat

Bu Platformda Bitcoin 9 Bin, ETH 700 Doların Altına Düştü!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
7 görüntülenme
Bu Platformda Bitcoin 9 Bin, ETH 700 Doların Altına Düştü!

Lider kripto Bitcoin (BTC), küresel piyasalarda 16.600 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Ancak, Grayscale’in Bitcoin fiyatı 9.000 dolara kadar geriledi. Bu arada, lider altcoin Ethereum, piyasada 1.207 dolardan el değiştiriyor. Bununla birlikte Grayscale’de Ethereum fiyatı 700 doların altına düştü.

Grayscale’de Bitcoin ve Ethereum tarihi diplerde

Bir Bitcoin’in yaklaşık 9.000 doların üzerinde olduğu Grayscale’de 2017’ye dönüş tüm hızıyla devam ediyor. Bu fiyat seviyesini ilk olarak yaklaşık beş yıl önce görmüştü.

Bitcoin
GBTC fiyatı, Kasım 2022

Grayscale Ethereum Trust’ta (ETHE) 660 dolara giden Ethereum, 1.200 dolarlık küresel piyasa fiyatının %45 altında. Bu yüzden bu platformda Ethereum da Bitcoin’den çok daha iyi bir durumda değil.

ETHE fiyatı, Kasım 2022

Bu fiyatlar, 2022’yi Grayscale tröstleri için ilk kez 2013’te başlatıldıklarından bu yana şimdiye kadarki en kötü yıl yapıyor. Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Genesis çekme işlemlerini duraklattıktan sonra duyarlılık daha da kötüleşti.

Grayscale Bitcoin Trust’da Genesis faktörü

Grayscale gibi onlar da bir Digital Currency Group (DCG) yan kuruluşu. Genesis, FTX’e 170 milyon dolarlık bir riske sahipti. Ancak DCG’nin geniş varlıkları göz önüne alındığında, bunların küçük patatesler olduğunu düşünürsünüz. CEO’su Barry Silbert, 2 milyar dolar değerinde olduğu için belki de bu 170 milyon doları karşılayabilirdi. Ancak, şimdiye kadar bunu başaramamaları, DCG’nin göründüğünden daha sıkı bir gemi yürüttüğünü gösterebilir.

Ürünlerindeki büyüme durdu. Hatta köpekbalıkları neyin düşeceğini görmek için projeden projeye atlarken ayıların ısırmaya başlamasıyla daraldı. Grayscale, şu açıklamayı yaptı:

Güvenlik endişeleri nedeniyle, bu tür on-chain cüzdan bilgilerini ve onay bilgilerini kriptografik bir Rezerv Kanıtı veya başka bir gelişmiş kriptografik muhasebe prosedürü aracılığıyla halka açık hale getirmiyoruz.

Bu biraz alay konusu oldu. Çünkü açık anahtar kriptografisi, açık anahtarınızı güvenli bir şekilde paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, bu Grayscale’in değil, onların koruyucusu olan Coinbase’in politikası. Coinbase, genel adreslerini yayınlamayı her zaman reddetti. Ayrıca Coinbase, bir veya birkaç büyük soğuk cüzdanı olan diğer birçok borsanın aksine, cüzdanlarını 5.000 ile 10.000 BTC bakiyeli tonlarca adrese bölüyor.

Birkaç yıl önce onları bulmak zor olabilirdi. Ancak, bugünlerde bazı on-chain analistleri onları tüm ihtişamlarıyla düzgün bir şekilde haritalandırmasa şaşırırdık. Halk gerçekten böyle bir Rezerv Kanıtı istiyorsa, bu nedenle, tam olarak 5.000 veya 10.000 bakiyeli tüm adreslerin güzel grafiklerini çizebilir ve bunları Coinbase olarak etiketleyebilir.

Ancak bu her zaman Coinbase’in gizlilik yoluyla güvenlik politikası oldu. Bununla birlikte, hiç kimse GBTC’nin 633.000 Bitcoin’e sahip olmadığına dair ciddi bir spekülasyon yapmıyor. Ancak bu tür şeylerin kanıtının “bize güvenin” den daha iyi olması gerekir. Zaten spekülasyon, daha çok güveni yok etmek zorunda olup olmayacakları üzerine.

GBTC

GBTC, hangi zorluklarla karşı karşıya?

Bildiğiniz gibi bir tröst, elinde bulunan sahibinin yasal sahibine karşı yükümlülükleri olduğu, Şansölyelik mahkemesinden gelen bir araç. Bu durumda coin’lerin mülkiyeti Grayscale’de olsa da coin’lerin gerçek sahipleri olan GBTC hissedarlarına karşı yükümlülükleri var. Bu nedenle Grayscale’in, tröst için ETF dönüşümü sağlamak amacıyla, özellikle SEC’e dava açma alternatifi olduğunda, tröstü feshetmenin onların çıkarına olup olmayacağı sorusuyla, onların çıkarlarına en uygun şekilde hareket etmelidir.

ETF dönüşümünün bu hissedarlar için daha iyi olduğu da tartışma konusu. Grayscale yıllık %2 yönetim ücreti aldığından, kesinlikle mecbur kalmadıkça işlerini etkili bir şekilde feshetmeyeceklerdir. Ancak Genesis Capital’i bölümlere ayırmanın, başlangıçta düşündüklerinden çok daha zor olduğu ortaya çıktı. DCG, Genesis Capital’i tamamen farklı, izole edilmiş bir şey olarak resmetmeye çalıştı. Ancak piyasada Genesis’teki para çekme duraklaması DCG’ye, Grayscale’e ve diğer tüm ürünlerine yansıyor. Çünkü onlar sahipler veya aynı sahipleri paylaşıyorlar.

Ayrıca, bu indirimin bu kadar uç noktalara ulaşmasına neden izin verdikleri de pek anlaşılmıyor. Bu durum, Grayscale geçen yıl 750 milyon dolar değerinde GBTC satın alarak bu konuda bir şeyler yapmaya çalıştığı için tamamen yeni değil. Ancak, indirim o zamandan beri daha da kötüleşti. Bu nedenle şirket, borç verme birimi normal faaliyetlerini askıya aldığından, köpekbalıklarının buradan zıplayıp zıplamayacağını görmek için bazı zorluklar yaşıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Trustnodes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dev Hedge Fonu, Bu Kripto Paradan Yüklüce Aldı!
Dev Hedge Fonu, Bu Kripto Paradan Yüklüce Aldı! Kripto para piyasası, hala FTX krizinin ve bulaşma risklerinin etkisi altında. Bu yüzden, çoğu trader ve yatırımcı ‘bekle ve gör’ politikasını tercih ederek, piyasadan uza duruyor. Bununla birlikte, piyasadaki indirimli fiyatları fırsat olarak görenler de var. Pantera...
Vural Erkan 3 hafta önce