Bitcoin, Altın ve SHIB İçin Kritik Gün Geldi: İşte Olacaklar!

Bitcoin, Altın ve SHIB İçin Kritik Gün Geldi: İşte Olacaklar!
Bitcoin, Altın ve SHIB İçin Kritik Gün Geldi: İşte Olacaklar!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel finans piyasaları, bugünkü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu öncesinde hafif bir geri çekilme yaşadı. Bugün, TSİ 15 civarında açıklanacak olan Temmuz ayı ABD tüketici enflasyon oranlarının ayrıntıları, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımı üzerinde etkili olabiliyor.  Bu nedenle birçok trader, bu verilerin detaylarını araştırıyor. Bu sırada altın fiyatları, tahvil getirilerindeki artış nedeniyle bir ayın en yüksek seviyesinden geriledi. İşte bugünkü verilerin öncesinde kripto para piyasası ve altına yönelik tahminler…

TÜFE verileri öncesinde kripto para piyasasında son durum

Veriler öncesinde trader faaliyeti, Bitcoin fiyatının günlük 22.876 dolara geri çekilmesine neden oldu. Bu noktada yükseliş takviyeleri, coin’i 23.000 dolardaki desteğin üzerine çıkarmaya çalışıyor.  Benzer şekilde Ethereum da, dip alıcılar fiyatını 1,700 dolar desteğin yakınına geri çekmeyi başardı. Bundan önce Pazartesi günkü en yüksek seviyelerinden yüzde 8 düşerek günlük 1,669 dolara geriledi. Şu anki haliyle, piyasalardaki analistlerden gelen fikir birliği, Temmuz verilerinin Haziran ayında görülen yüzde 9.1’lik rekor rakamdan daha düşük olacağı yönünde.

Ancak yine de Fed’in belirttiği gibi yüzde 2’lik tarihi ortalamanın oldukça üzerinde olması bekleniyor.  Salı günü kripto pazarındaki geri çekilmeye ilham veren korku, dikkat edilmesi gereken önemli destek ve direnç seviyelerini detaylandıran analist Michaël van de Poppe tarafından ele alındı. Poppe’un tweet’i, mevcut düzeltmeye rağmen “trendin hala yukarı” olduğunu belirtti. Eğilimi sürdürmek için coin’in tutması gereken seviyeyi 21.300 dolar olarak işaret etti.

Genel olarak analistler, raporun Çarşamba günü yayınlandıktan sonra görünümün daha net hale geleceğini öne sürüyor. Kripto traderları Fed’den bir güncelleme beklerken stablecoin’lere kaçıyor. Bu sırada, ilk 200’deki nispeten az sayıda token Salı günkü düşüşü atlattı. Günün en iyi performans gösterenleri arasında %32 artışla 0,00159 dolara ulaşan Spell (SPELL) yer alıyor. Ardından yüzde 18’lik artışla Celsius (CEL) ve yüzde 8,3’lük artışla Reserve Rights (RSR) yer alıyor. Genel kripto para piyasa değeri şu anda 1.08 trilyon dolar. Bitcoin’in hakimiyet oranı ise yüzde 40,5.

Altın için sırada neler var?

Öte yandan altın, dün 5 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.800 dolara ulaştı. Bundan sonra ons başına 1.789.29 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,3 düşüşle 1,806,10 dolardan işlem gördü. DailyFX’te döviz stratejisti Ilya Spivak, “Açıkçası odak noktası ABD enflasyon verileri. Ayrıca, gerçekten önemli olan, fiyatların şu anda burada çok önemli seviye olan 1.800 dolar ile işlem gördüğü yer,” dedi. Bunun dışında, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Enflasyon rakamı beklenenden daha güçlü gelirse, geçen haftaki sağlam istihdam raporunun ardından, gelecek yıl için bazı faiz indirim beklentilerinin tahminden çıktığını görebiliriz, bu da altın için negatif olur.

Birçok Kez Bilen Ekonomist, Altın ve Bitcoin İçin Tarih Verdi!

Öte yandan ANZ analistleri bir notta “Merkez bankaları, sürekli yüksek enflasyonu dizginlemek için daha fazla faiz artırımının gerekli olacağı” konusunda uyardı. “Yatırımcılar Temmuz ayı tüketici fiyat endeksinin biraz soğumasını bekliyor. Ancak, güçlü ücret artışı ve daha yüksek işgücü maliyetleri bunu baltalayabilir.” dedi.

Enflasyon beklentisi, düşüş yönünde

RJO Vadeli İşlemleri kıdemli piyasa stratejisti Daniel Pavilonis de, altının şu anda daha yumuşak bir dolardan ve Rusya-Ukrayna durumundan yararlandığını belirtti. Odak noktasının Çarşamba günü TÜFE’de ne olduğuna odaklanıldığını söyledi. New York FED anketi Pazartesi günü ABD’li tüketicilerin enflasyonun bir yıl ve üç yıl içinde nerede olacağına dair beklentilerinin Temmuz ayında keskin bir şekilde düştüğünü gösterdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere son zamanlarda, çeşitli merkez bankaları artan enflasyonu dizginlemeye çalışıyor. Bunun için faiz oranlarını yükseltmesi nedeniyle altın baskıyla karşı karşıya kaldı.

5 Analist Uyardı: Altın Fiyatı İçin Sırada Bunlar Var! 

OANDA analisti Craig Erlam, “Yarın, özellikle çekirdek tarafta daha yumuşak bir enflasyon rakamı, yukarı yönlü bir kırılma için (altın fiyatları için) katalizör olabilirken, daha güçlü bir rakam, öngörülebilir gelecekte 1.800 doları ulaşılamaz hale getirebilir” dedi. Reuters anketine katılan analistler, yıllık enflasyonun Haziran’daki %9,1’den %8,7’ye düşmesini bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin, Altın ve SHIB İçin Kritik Gün Geldi: İşte Olacaklar!