Bitcoin Balinaları Geri Adım Atıyor: Sermaye Nereye Akıyor?

Bitcoin Balinaları Geri Adım Atıyor: Sermaye Nereye Akıyor?
Bitcoin Balinaları Geri Adım Atıyor: Sermaye Nereye Akıyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son iki gün içinde Bitcoin’de gözlemlenen balina yatırımcılarının işlem faaliyetlerindeki önemli düşüş, piyasada soru işaretlerine yol açıyor. Bitcoin fiyatının 63.000 doların altına gerilemesiyle paralellik gösteren bu durum, balinaların Bitcoin’den çekildiği ve yatırımlarını başka varlıklara yönlendirdiği yönündeki spekülasyonları da beraberinde getiriyor.

Bitcoin balinalarının işlemleri azaldı

Son iki gün içinde 100.000 dolar ve üzeri değerdeki Bitcoin işlemleri önemli ölçüde azaldı. Bu düşüş, Bitcoin fiyatının 63.000 doların altına gerilemesine paralellik gösteriyor. Santiment verilerine göre, balina işlemleri 23 Haziran’da iki gün önceki seviyeye göre %42 oranında azalarak 9.923’e düştü. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, bu durumdaki düşüşü, yatırımcıların Bitcoin’in gelecekteki fiyatı konusundaki iyimserliğini yitirmelerine bağlıyor.

Uzman Görüşü: Bu 2 Altcoin Temmuz’da Hamle Yapabilir!

 Ju, türev borsalarındaki balina yatırımcıların riskten kaçış moduna girdiğini ve Bitcoin’lerini bu borsalardan çekmeye başladıklarını gösteren Interexchange-Flow-Pulse (IFP) göstergesinin “kırmızıya” dönmesini buna işaret olarak gösteriyor. Son düşüşlerin ardından Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 51 puana gerileyerek Nötr seviyeye ulaştı. Bu, yatırımcıların piyasa hakkında temkinli bir bakış açısına sahip olduğunu gösteriyor.

Sermaye altcoinlere mi akıyor?

Bu sırada altcoin piyasası da son haftalarda düşüşte. Son hafta sonu, Ethereum (ETH) ve diğer ilk 10 altcoin dahil olmak üzere tüm altcoin piyasası 25 milyar dolardan fazla değer kaybetti. Ancak, analistler bu durumun altcoin piyasasına yeni sermaye akışının başlamasından önce son düzeltme olabileceğini öngörüyor. Tanınmış kripto analisti Michael van de Poppe, altcoin’ler için son düşüş trendinin sona erdiğini ve önümüzdeki haftalarda büyük sermaye rotasyonunun başlayabileceğini tahmin ediyor.

Van de Poppe, altcoin piyasasının son aşamada olduğunu ve yatırımcıların potansiyel bir yükseliş dönüşü için hazırlandığını belirtiyor. Ayrıca, altcoin piyasasının son düzeltmede %30 düşmesine rağmen, 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala %50 düşüşte olduğunu vurguluyor. Poppe, düzeltmenin sona ermesiyle birlikte Bitcoin’in trendiyle uyumlu olabilecek altcoin’lerde %100’lük bir ralli bekliyor.

 Bitcoin ve altcoin piyasaları son zamanlarda düşüş trendinde olsa da, bazı analistler önümüzdeki haftalarda piyasada bir toparlanma bekliyor. Balinaların Bitcoin piyasasındaki işlem faaliyetlerini azaltması ve piyasadaki genel duyarlılığın nötr seviyeye çekilmesi belirsizlik yaratıyor. Ancak, analistler altcoin piyasasının son düşüşünü yaşadığını ve yeni bir yükseliş trendinin başlamak üzere olduğunu öngörüyor. Yatırımcıların bu dönemde dikkatli olması ve piyasayı yakından takip etmesi önemlidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Balinaları Geri Adım Atıyor: Sermaye Nereye Akıyor?