Bitcoin Balonu Patladı!

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 14 Mart 2018
6 görüntülenme

Bitcoin son üç ay içerisinde %70 değer kaybı yaşadı

Bildiğimiz gibi 2017 yılı Bitcoin ve Altcoinlerin yılı olmuştu. Özellikle 2017’nin son çeyreğinde kripto paralar hızla değer kazanmış, toplam market kapasitesi 800 milyar dolar seviyelerine yükselmiş, Bitcoin 19.000 USD seviyelerinden işlem görmüştü. Ancak Aralık ayının ortalarından günümüze Bitcoin kademeli olarak bir düşüş yaşıyor ve bu düşüş %60 gibi bir orana sahip. Şimdi bu düşüşü ve yaklaşık %60lık değer kaybını göz önünde bulundurarak, Bitcoin balonu patladı diyebilir miyiz?

Yazının başlığında Bitcoin balonu patladı dedik ancak bu biraz da eleştirel bir bakış açısı olması nedeniyle seçilmiş bir başlık. Gelin hep birlikte Bitcoin’in daha önce yaşadığı büyük düşüşlere hep beraber göz atalım. Aşağıya sizler için “howmuch.net” web sitesinin hazırladığı Bitcoin’in şimdiye kadar yaşadığı büyük düşüşleri ve kaç gün sürdüğünü gösteren güzel bir infografik bırakıyorum.

Gördüğünüz gibi bu düşüş, ki bir çok kişi tarafından doğrulama olarak adlandırılıyor, aslında Bitcoin tarihinde yaşanmış ilk kritik düşüş değil. Daha önce de defalarca yüksek düşüşler yaşamış olan Bitcoin tüm bu olumsuzluklara rağmen uzun vadede yatırımcısına kazandırmaya ve değer kazanmaya devam ediyor.

Neden sürekli balon haberleri çıkıyor?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Daha önceleri de büyük düşüşler yaşamış olan Bitcoin bu kadar gündemde değilken şu an Bitcoin’in fiyatı küçük büyük herkesin dilinde diyebiliriz. Özellike 2017’nin üçüncü çeyreğiyle beraber insanlar artık kripto paralarla tanışmaya başladı ve kripto paraların amiral gemisi olan Bitcoin bir çok insan tarafından araştırıldı. Daha önceleri Bitcoin yalnızca kripto paraya ve internete ilgisi olan insanlar tarafından biliniyorken artık Bitcoin adını televizyon, radyo gibi yayın araçlarında duymaya başladık.

Daha önceleri yalnızca ilgililerinin bilgi sahibi olduğu Bitcoin artık dünya tarafından biliniyor ve tanınıyor. Özellikle bazı ülkelerin ve hükümetlerin Bitcoin ve diğer kripto paralara karşı düzenleme veya kısıtlama getiriyor olması kripto dünyası için çok önemli bir gelişme. Daha önceden Bitcoin’i kimsenin tanımıyor olmasından dolayı Bitcoin büyük bir düşüş yaşasa bile hiç kimse bunun haberini yapmıyordu ancak şu sıralarda en ufak bir dalgalanma bile sosyal mecralarda çokça tartışılıyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralar için durum her geçen gün daha da güzelleşiyor. Değer kaybetmek olumsuz bir olay olarak gözükse de Bitcoin hâlâ genel yükseliş trendini kırmış değil. Yani bundan bir yıl önce yatırım yapmış ve yükselmesini bekleyen biri olsaydınız, tüm bu spekülasyonlar ve aşırı alış/satışlar sonrasında bile hâlâ kârda olacaktınız. O nedenle kısa vadede yaşanan düşüşler veya aşırı değer kayıpları uzun vadeli yatırımcılar için bir risk teşkil etmezken kısa vadeli yatırım yapan ya da “bu gün yatırdım yarın ikiye katlar” mantığıyla hareket edenler en ufak bir değer kaybında paniğe kapılıyorlar. Durum böyle olunca da çevremizden “Bitcoin balondu, patladı” “Bitcoin dolandırıcılıktır” tarzında sözler duymak sıradan bir olay oluyor. Bitcoin’in son zamanlarda sıkça yorumlanması ve olumsuz fikirler yayılmasının en büyük sebebi de bu tarz kısa vadeli yatırımcıların bekledikleri kârı elde edememesi.

Adaptasyon önemli

Tüm bu olumsuz gelişmelerin ardından geçtiğimiz yıllarla kıyaslayacak olursak bu gün Bitcoin veya kripto paralarla ilgili bilgi sahibi insan sayısı artmış durumda. Yoldan geçen herhangi birisine bile Bitcoin dediğiniz zaman artık “o ne ya?” Demek yerine “biliyorum, duymuştum” tarzında bir yanıt alacaksınız. Bu da aslında artık kripto para birimlerinin hayatımızın içine yavaş yavaş girmeye başladığının ve ilerleyen yıllarda hayatımızda yer alacağının en büyük habercisi diyebiliriz. Tıpkı yirmi yıl önce interneti sadece ilgililerin ve üniversitelerin bildiğini, sıradan vatandaşların internet ile yakından uzaktan alakası olmadığı ancak günümüzde internetsiz bir dünyanın hayal bile edilemez olduğu gibi kripto paraların olmadığı bir gelecek de yakın zamanda düşünülemez olacak.

Geleceğin teknolojisine öncülük edenler olarak geçtiğimiz bu süreç gelecek nesiller tarafından muhtemelen finans ve bankacılık tarihi hakkında kitaplardan okunacaktır. Ayrıca ilgililere “Banking on Bitcoin” isimli belgeseli izlemelerini tavsiye ediyorum.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Bu Hafta SHIB, Bitcoin ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!
Endonezya’da Kripto Para Yatırımcı Sayısı Borsadakileri Geride Bırakıcak Kripto paralara olan ilgi fiyatlar çalkantılı olsa dahi büyümeye devam ediyor. Endonezya Dijital Varlık Borsası’nın CEO’su Oscar Darmawan’a göre platforma kayıtlı Bitcoin yatırımcılarının sayısı, borsaya kayıtlı yatırımcıları aşacak Daha önce Bitcoin.co.id olarak bilinen Endonezya Dijital Varlık Borsası’nın CEO’su...
Burak Can Senyelli 15 Mart 2018