Bitcoin, Kritik Başkanlık Seçimiyle Uçuşa Geçti! İşte Olanlar…

Bitcoin, Kritik Başkanlık Seçimiyle Uçuşa Geçti! İşte Olanlar…
Bitcoin, Kritik Başkanlık Seçimiyle Uçuşa Geçti! İşte Olanlar…
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arjantin, şaşırtıcı bir şekilde özgürlükçü aday Javier Milei’yi yeni devlet başkanı olarak seçti. Birçoğuna göre ülkenin üç haneli enflasyonu, yaklaşan durgunluk ve artan yoksullukla mücadele etmek için radikal ekonomik görüşlere sahip bir lider seçti. Bu gelişme, Bitcoin fiyatını da yükseltti. Zira Milei, BTC’nin sadık bir destekçisi olarak görülmekte. İşte detaylar…

Bitcoin destekçisi aday, başkan oldu

Bitcoin’in sadık bir destekçisi olan Milei, Bitcoin’in “paranın asıl sahibi olan özel sektöre geri dönüşünü temsil ettiğini” vurgulayarak lider kripto para birimi hakkında olumlu duygular ifade etti. Bununla birlikte, Milei’nin 13 milyon dolarlık short pozisyonunun seçim sonrası ralli sırasında tasfiye edildiğinin ortaya çıkmasıyla Milei’yi çevreleyen tartışmalar devam ediyor.

Önümüzdeki Hafta Kripto Paralar İçin Bu 10 Gelişmeye Dikkat!

Seçilmiş başkan ayrıca popüler Instagram hesabında kripto saadet zinciri CoinX’i tanıtmıştı. Bunu Arjantinlilerin enflasyondan kaçması için bir çözüm olarak sunduğu için eleştirilere maruz kaldı. Milei daha önce de diğer şüpheli kripto varlık platformlarına destek vermişti. El Salvador’un Bitcoin hayranı yöneticisi Nayib Bukele’nin aksine Milei, Bitcoin’i para birimi yapma niyetinde değil. Bunun yerine Arjantin pesosunu ABD doları ile değiştirmeyi hedefliyor. Bu da FED ve Uluslararası Ödemeler Bankası’nın etkisini arttıracak bir hamle.

Ülke, son 20 yılın en kötü krizini yaşıyor

Ülkenin Ekonomi Bakanı Sergio Massa, görev süresi boyunca ülkenin son yirmi yılda yaşadığı en kötü ekonomik krizi gerekçe göstererek yenilgiyi kabul etti. Milei’nin zaferi, merkez bankasını kapatma, pesoyu tedavülden kaldırma ve harcama kesintileri uygulama planları da dahil olmak üzere ekonomi için şok terapisi vaatlerine bağlanıyor. Önerilen bu reformlar ekonominin kötü gidişatından hayal kırıklığına uğrayan seçmenler arasında yankı buldu. Ancak bazıları kemer sıkma potansiyelinden korkuyor.

Analistler Açıkladı: Önümüzdeki Hafta Bu 6 Altcoin’den Kaçın!

Bitcoin fiyatı sıçrama yaşadı

Milei’nin seçilmesine tepki olarak Bitcoin %2’lik hızlı bir sıçrama yaşadı ve 37.200 dolar seviyesini aştı. Oyların yaklaşık %99’unun sayılmasıyla Milei oyların %55’inden fazlasını aldı. Yani neredeyse 3 milyon oyluk önemli bir liderlik elde etti. Kripto meraklıları, özellikle de Bitcoin’i enflasyondan korunma aracı olarak savunanlar Milei’nin zaferini kutluyor. Yıllık enflasyon oranının %140’ı aştığı Arjantin’de süregelen enflasyon krizi, birçok kişinin Bitcoin’i bir çözüm olarak desteklemesine yol açtı.

Milei’nin ülkenin merkez bankasını bir aldatmaca ve politikacıların halkı enflasyonist vergilerle kandırmasının bir aracı olarak açıkça eleştirmesi, Bitcoin’i parayı özel sektöre geri kazandırmaya yönelik bir hareket olarak görmesiyle örtüşüyor. Bununla birlikte Milei, BTC’yi yasal ödeme aracı olarak belirleme eğilimi göstermedi. Arjantin’i El Salvador’dan sonra böyle bir hamleyi düşünen ikinci Latin Amerika ülkesi haline getirdi. Javier Milei 10 Aralık’ta göreve gelmeye hazırlanıyor. Bu noktada, kripto topluluğu Arjantin’in politikalarındaki değişimleri ve bunların kripto dünyası üzerindeki etkilerini yakından izliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bitcoin, Kritik Başkanlık Seçimiyle Uçuşa Geçti! İşte Olanlar…