Bitcoin Boğası Anlaşmayı Kabul Etti: 40 Milyon Dolar Ödeyecek!

Bitcoin Boğası Anlaşmayı Kabul Etti: 40 Milyon Dolar Ödeyecek!
Bitcoin Boğası Anlaşmayı Kabul Etti: 40 Milyon Dolar Ödeyecek!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyarder Bitcoin yatırımcısı Michael Saylor ve şirketi MicroStrategy, Washington, D.C. başsavcısı tarafından açılan bir vergi dolandırıcılığı davasını çözüme kavuşturdu. Davada Saylor’un 25 milyon doların üzerinde District of Columbia gelir vergisinden kaçındığı iddiasına dayanıyordu. İddialara göre Saylor, bunun için Florida ve Virginia gibi düşük vergili eyaletlerde ikamet ettiğini belirtiyordu. Aylar süren yasal işlemlerin ardından, Saylor ve MicroStrategy davada anlaşmayı kabul etti. Bunun için MicroStrategy 40 milyon dolar ödeyecek.

MicroStrategy 40 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti

Bahse konu davayı, sski D.C. Başsavcısı Karl Racine 2022 Ağustos’ta açtı. Bu davada, Saylor’un Florida ve Virginia gibi düşük vergili eyaletlerde ikamet ettiğini iddia ederek on yıldan fazla bir süre boyunca bölgedeki gelir vergilerinden kaçındığı iddia edildi. Başsavcılık ayrıca MicroStrategy’yi Saylor’un vergi kaçırmasını kolaylaştırmak için komplo kurmakla suçladı. Şimdi, 40 milyon dolarlık uzlaşmayla Saylor ve MicroStrategy yasal anlaşmazlığa bir son vermeyi amaçlıyor.

Savcılar ayrıca Saylor’un asıl ikametgahının Washington’da Georgetown sahiline bakan lüks bir daire olduğunu söyledi. Dahası, Saylor’un burada Potomac Nehri üzerindeki yatlarını tuttuğunu ortaya çıkardı. Forbes’a göre net değeri yaklaşık 4,6 milyar dolar olan Saylor, MicroStrategy’de önemli bir hisseye sahipti. Buna göre Şubat ayı itibariyle Saylor’un hisseleri 2,4 milyon adetti.

Sıcak Gelişme! MicroStrategy Devasa Bitcoin Alımı Yaptı

Saylor yanlış yaptığını inkar ediyor

Anlaşmaya rağmen, Saylor ve MicroStrategy herhangi bir kabahati reddetmeye devam ediyor. Saylor, “Florida bugün de evim olmaya devam ediyor. Ayrıca, Columbia Bölgesi’nde ikamet ettiğim iddiasına itiraz etmeye devam ediyorum” dedi. MicroStrategy’nin kurucusu sözlerine şunları da ekledi: “Davanın arkadaşlarıma, aileme ve kendime getireceği yüklerden kaçınmak için bu meseleyi çözüme kavuşturmayı kabul ettim.”

Konuyla ilgili olarak, bu davanın açılmasına olanak sağlayan değiştirilmiş Yanlış Talepler Yasası, 2021 yılında vergi kaçakçılığı vakalarının muhbirler tarafından ileri sürülmesine izin verecek şekilde revize edildi. Saylor’un ilk davası da aynı yıl bir ihbarla 2022 yılında başladı. Yasa uyarınca, başarılı bir talepte bulunan bir muhbir, hükümetin geri kazanımının yüzde 25’ine kadarını alabiliyor.

Bitcoin boğası Michael Saylor’ın rolü ve istifası

Davanın bir sonucu olarak Saylor, 2022 Ağustos’ta MicroStrategy CEO’luğu görevinden istifa etti. Acak yönetim kurulu başkanlığı ve icra kurulu başkanlığı görevlerini sürdürdü. Yasal zorluklara rağmen Saylor, MicroStrategy’yi Bitcoin dostu bir şirket olarak tanıtmaya devam etti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, sosyal medya platformlarında düzenli olarak yeni Bitcoin alımlarını duyurdu.

Michael Saylor: Halving Sonrası Bitcoin Tahminini Açıkladı!

MicroStrategy’nin Bitcoin holdingi

Saylor’ın Bitcoin ile olan ilişkisi MicroStrategy’deki görev süresinin ana odak noktalarından biri oldu. 2024 Mart’ta firma, 800 milyon dolarlık bir dönüştürülebilir tahvil teklifi yoluyla 12.000 BTC aldı. Böylece, tarihinde önemli bir Bitcoin satın alımı gerçekleştirdi. Şu anda MicroStrategy, BTC başına ortalama 35.000 dolar fiyatla satın aldığı 214.400 Bitcoin’e sahip. Bu yatırımının şu andaki toplam değeri yaklaşık 7,5 milyar dolar.

Bu arada, Michael Saylor ve MicroStrategy aleyhindeki vergi dolandırıcılığı davasının devam eden çözümü, devam eden yasal destanda önemli bir kilometre taşına işaret ediyor. Yasal süreç boyunca Saylor, Bitcoin’i destekleyerek kripto dünyasında kilit bir figür olarak kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Boğası Anlaşmayı Kabul Etti: 40 Milyon Dolar Ödeyecek!