Bitcoin’ler Borsalardan Hızla Çekiliyor! “Bu Seviyeler Bekleniyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir gün içinde 34.000’den fazla Bitcoin (BTC) borsalardan taşındı. Ayrıca, BTC için kırmızı Eylül sona erdi ve yeşil Ekim başladı. Bunlar BTC fiyatı için ne ifade ediyor? Analistler yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Borsalardan Bitcoin çıkışı var, bu ne anlama geliyor?

On-chain analiz firması Santiment, 34.723 BTC’nin 30 Eylül’de borsalardan ayrıldığını açıkladı. Ayrıca, üç aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesini ve 2022’de dördüncü en büyük Bitcoin hamlesini işaret ettiğini bildirdi.

Santiment, 4. çeyreğe doğru giden trader güvenine işaret edebileceğini belirtiyor. Bu yüzden, bu BTC için potansiyel olarak boğa göstergesi olmaya devam ediyor. En son bu kadar büyük miktarda BTC’nin borsalardan ayrıldığını, bunun ardından fiyatların takip eden haftalarda neredeyse %22 arttığını belirtiyor.

On-chain veri analizi firması CryptoQuant, borsa rezervlerinin son üç gün içinde 60.000 BTC’den fazla azaldığını belirtiyor. Ayrıca, bunun aylar içindeki en yüksek miktar olmaya devam ettiğini kaydediyor. Aylarca süren fiyat düşüşlerinden sonra talebin piyasaya geri döndüğünün bir işareti olabileceğini belirtiyor.

Borsa çıkışları pozitif kalırken, borsalarda daha az arz, piyasa katılımcılarının daha düşük satış baskısı anlamına gelebilir. BTC şu anda marjinal bir şekilde 19.281 dolardan işlem görüyor. Eylül ayındaki cansız fiyat performansının ardından, traderlar arasındaki duyarlılık düşük kalmaya devam ediyor. Bunun da başka bir potansiyel yükseliş göstergesi olması mümkün. Bununla birlikte, kripto analisti Ali, Santiment verilerine atıf yaparak, şu analizi paylaşıyor:

Bitcoin’e yönelik piyasa hissiyatı olumsuz olmaya devam ediyor. Santimentfeed’den gelen sosyal veriler, -0,33’lük bir ağırlıklı duygu puanı gösteriyor. Sosyal medyada BTC hakkında konuşulması %20’nin çok altında yer alıyor. Bu da BTC’ye olan ilginin azaldığını gösteriyor.

Bitcoin

Tarihsel olarak, Bitcoin’in en iyi çeyreği

Bitcoin, ayı 19.425 dolarda bitirerek daha düşük kaldı. Bu yüzden Eylül kapanışında 20.000 doları tutamadı. BTC, Eylül ayında %3,16’lık kayıp verdi. Ekim ayında da henüz herhangi bir büyüme göstermedi. Bununla birlikte, fiyatlar şu ana kadar %1,64 düştü. Analist Will Clemente, Bitcoin için tarihsel olarak olumlu bir 4. çeyreğin altını çiziyor. Bu bağlamda, şu açıklamayı yapıyor:

Tarihsel olarak 4. çeyrek, ortalama %103,9 getiri ile Bitcoin’in açık ara en iyi performansı oldu. Ekim ve Kasım, ortalama %24 ve %58 getiri ile en iyi performans gösteren aylar oldu. Mevsimsellik önemli mi? Bakalım.

Analistin 20.500 dolar yukarı yönlü hedefi devam ediyor

On-chain veri kaynağı Coinglass’tan alınan verilere göre BTC,  ‘Uptober’da (Ekim) şimdiye kadar %0,7 daha düştü. Dolayısıyla aylık grafik Ekim’de de henüz yükselişe geçmedi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, makro piyasalardan gelen kasvetli finansal veriler, risk varlıklarına yönelik iştah eksikliğine katkıda bulunuyor. Kripto traderları arasındaki görünüm de kasvetli kaldı. Popüler Twitter hesabı Capo of Crypto için, gün içinde 20.000 dolar işaretinin üzerinde bir getiri hala mümkün. Ancak, bunu hala çok daha düşük bir dalış takip edecek.

Ek bir paylaşımda, FTX borsasında 192.000 dolar değerinde sabit alımlar kaydetti. Bunun kısa vadeli yükselişe katkıda bulunabileceğini ileri sürdü. Yine de, yazı yazılırken BTC, düşük zaman dilimlerinde sıkılaşan Bollinger Bands önerdiği gibi, haftalık kapanışta oynaklık için uygun görünüyor.

Bollinger Bands ile BTC 1 saatlik mum grafiği / Kaynak: TradingView

Yine de Eylül kapanışı, Cubic Analytics’te kıdemli piyasa analisti Caleb Franzen tarafından vurgulandığı gibi, 2018 ayı piyasasına rakip olan Bitcoin için kaybetme serisini sürdürdü. Analist, Twitter’da şu paylaşımı yaptı:

Bitcoin, resmi olarak Eylül ayı kapanışıyla birlikte 10 ardışık kırmızı aylık Heikin Ashi mumu üretti. Bu, 18 Şubat’tan Mart’19’a kadar 14 kırmızı mum üreten 2018 ayı piyasasından bu yana bu türden en uzun seri. Her ayı piyasası serisi bir öncekinden daha uzun oldu.

BTC 1 aylık Heikin Ashi mum grafiği / Kaynak: TradingView

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin’ler Borsalardan Hızla Çekiliyor! “Bu Seviyeler Bekleniyor”