Reklamı kapat

Onmilyarlarca İşlem Yapan Bitcoin Borsası, Bilgileri Sızdırdı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 1 hafta önce
2 görüntülenme
Bitcoin Borsası, Bilgileri Sızdırdı

FTX’in kardeş şirketi Alameda destekli Bitcoin borsası 3Commas, 23 Kasım’da kimlik bilgisi hırsızlığıyla gündeme geldi. Platform şu anda söylentilerin asılsız olduğunu, verilerin sızmadığından emin olduğunu söylüyor.

Kullanıcılar, Alameda destekli Bitcoin borsasında fonlarının kaybolduğunu bildirdi

Borsa kullanıcıları şu anda 3Commas’ın hassas API kimlik bilgilerini sızdırdığından şüpheleniyor. Ancak firma, “mevcut bilgilerimize göre” çalınan fonlardan sorumlu olmadığı konusunda ısrar ediyor. Bitcoin borsasının onlarca kullanıcısı, platformun kimlik bilgilerini sızdırdığını ve saldırganların 6 milyon doların üzerinde kullanıcı fonu ile kaçtığını iddia ediyor. 3Commas CEO’su, bu iddiaları “yanlış söylentiler” olarak nitelendirdi. Fonlarını kaybedenlerin kimlik bilgilerini yanlışlıkla bir hacker ile paylaştıklarını ifade etti.

3Commas Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Artem Koltsov, şirketin para kaybeden her kullanıcının kimlik avı veya girdi hırsızlığının kurbanı olduğu yönündeki kesin iddiasını geri çevirdi. Koltsov, “Buradaki en büyük hayal kırıklığı, hiçbir şeyin kesin olarak söylenemeyecek olmasıdır” dedi. “Dışarıda kimlik avı olduğunu biliyoruz. Bu API anahtarlarıyla her şeyin olabileceğini biliyoruz. Bundan memnun değiliz” diye ekledi.

Şu anda her iki tarafında argümanını net bir şekilde kanıtlamak mümkün değil. 3Commas’ın hack kurbanı olmadığını kesin olarak ifade edememesi gibi, kullanıcıları da API anahtarlarını asla yanlışlıkla paylaşmadıklarını kanıtlayamazlar. Ancak tüm bu karmaşanın ortasında, 3Commas’tan gelen çelişkili ifadeler, cevaplardan çok soruları davet etti.

Perde arkası

Alameda destekli Bitcoin borsası, Twitter biyografisinde aylık 23 milyar dolarlık işlem hacmini işlediğini iddia ediyor. Eylül ayındaki raporlar, Target Global, Jump Crypto ve Alameda Research’ten 37 milyon dolarlık B Serisi fon topladığını göstermişti. 3Commas’ın ana gelir kaynağı ticaret botlarıdır. Binance, Coinbase ve FTX gibi takas platformlarında kullanıcılar için alım satımları otomatik olarak yürüten programlardır.

Bir 3Commas botunun Coinbase gibi borsalarda işlem yapabilmesi için, kullanıcının 3Commas’a API anahtarı vermesi gerekir. Bunlarda borsa tarafından oluşturulan gizli kimlik bilgileridir. Ekim ayından itibaren birkaç 3Commas kullanıcısı Binance, Coinbase, FTX ve OKX’teki hesaplarının arandığını fark etti. Bir kullanıcı borsadan kaynaklanan hack nedeniyle 200.000 dolar kaybettiğini söyledi.

Bu arada, Binance CEO’su CZ, 14 Kasım’da FTX hakkında attığı tweet’lerde 3Commas’a da yer verdi. Kullanıcılara güvenlik açıklarına karşı API anahtarlarını silmeyi tavsiye etti:

API anahtarını 3. taraf platformlarla (Skyrex ve 3commas) paylaşan ve hesaplarında beklenmeyen ticaret yapan en az 3 kullanıcı vakası gördük. Daha önce böyle bir platform kullandıysanız, güvende olmak için API anahtarlarınızı silmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist: 4 Altcoin Uzak Durun
Analist 4 Altcoin Belirledi: Uzak Durun, Çökecek! Tanınan bir Twitter analisti, FTX ve Sam Bankman-Fried’in çöküşünün ardından 4 altcoin projesinin saatli bomba olduğunu söylüyor. Altcoin Psycho: Solana, Serum, Sushi ve FTT’den uzak durun FTX’in Kasım ayındaki iflası FTT ve Solana üzerinde yıkıcı etkilerle sonuçlandı....
Buğra Çağlar 1 hafta önce