Bu Bitcoin Borsası Hacklendiğini Açıkladı: İşte Çalışan Coinler!

Emre Borsan
Emre Borsan 3 hafta önce
269 görüntülenme
Bu Bitcoin Borsası Hacklendiğini Açıkladı: İşte Çalışan Coinler!

Bitcoin borsasının CEO’su Gaurav Dahake bir AMA oturumunda borsanın 13 ay önce hacklendiğini itiraf etti. Kriptokoin.com olarak borsanın CEO’sunun yaptığı açıklamaları sizler için derledik.

Bitcoin borsası saldırıyı kabul etti

Twitter’da kripto dedektifi ZachXBT, Hint kripto borsası Bitbns’in 1 Şubat 2022’de ‘sistem bakımı’ ifadesi altında bir hack’i örtbas ettiğini iddia etti. ZachXBT, 1 Mart 2023’te BitBNS borsasının saldırıya uğradığı sırada paylaştığı bakım tweet’inin ekran görüntüsünü paylaştı. Bitbns CEO’su Gaurav Dahake bugün bir AMA oturumunda borsanın gerçekten de 13 ay önce saldırıya uğradığını itiraf etti. Ancak Dahake, sistemin anormallikleri analiz etmek için çevrimdışına alındığını ve hack’i gizlemek için bir incelik olmadığını iddia etti.

Dahake, Bitbns’in ekip sunucularında şaşırtıcı derecede yüksek verim fark ettiğinde borsayı çevrimdışı duruma getirdiğini söyledi. Ekip daha sonra Polygon (MATIC), BNB (BNB) ve Aave (AAVE) fiyatlarının yanlış olduğunu ve tokenlerin alış ve satış fiyatlarında bir fark olduğunu keşfetti. Ayrıca ekibin para çekme işlemlerinde bazı anormallikler fark ettiğini söyledi.

Bu soruşturma sırasında ekip, belirli bir adresin platformdan farklı tokenler aldığını fark etti ve onları hack konusunda uyardı. Çalınan bu varlıklar daha sonra Ethereum’a (ETH) dönüştürülerek farklı adreslere gönderildi. Dahake saldırıda çalınan varlıkların sayısını doğrulamazken, ZachXBT varlıkların 7,5 milyon dolar değerinde olduğunu iddia etti.

Dahake, Binance dahil olmak üzere çoğu büyük borsa belirli zamanlarda ele geçirildiğinden, kripto alanında ‘anormal olmayan’ bir şey olarak hack’i esas olarak geçiştirdi. Bu tür olaylardan sonra borsaların güvenlik sistemlerini geliştirdiğini ve Bitbns’in saldırıdan sonraki 13 ayda ‘sorunsuz’ çalıştığını söyledi.

Borsanın CEO’su açıklamalarda bulundu

İddialara yanıt veren Dahake, YouTube’dan canlı yayına girerek açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Özellikle birkaç token fiyatıyla ilgili sorunlar bulduk, alım ve satım fiyatlarında bir fark vardı. O sırada bazı kullanıcılar para çekmeye çalışıyordu. Fonları analiz etmek istedik ve belirli bir adreste, belirli miktarda fonun farklı tokenlerden gittiğini ve bunların Ethereum’a dönüştürülerek farklı adreslere gittiğini bulduk.”

Bu Bitcoin Borsası Hacklendiğini Açıkladı: İşte Çalışan Coinler!

Dahake’ye göre bu anormal bir aktivite değildi. Binance, KuKoin vb. genelinde birden çok borsanın başına birden çok kez gelmişti. ‘Bunun gibi bir güvenlik sorunu ortaya çıktığında, kontrolleri ve dengeleri yerinde düzeltmeye çalışırsınız’ dedi.

Dahake, borsasının şu anda Hindistan’da kripto çekilmesine izin veren tek borsa olduğunu iddia ediyor. Şubat 2022’den bu yana, BitBNS alışılmadık derecede yüksek miktarda para çekme gördü. Daha sonra kripto paralar üzerindeki TDS ve vergiler uygulandı, ardından Luna çöküşü ve FTX’in çöküşü geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • cryptoslate
  • moneycontrol

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcichain’da Çıkacak İlk NFT Koleksiyonu: Bitci Bots!
Bitcichain’da Çıkacak İlk NFT Koleksiyonu: Bitci Bots! Bitci’nin 2023 yılındaki yol haritasının bir parçası olan Web3 dönüşümü kapsamında çıkardığı yeni bir metaverse projesi olan Bitci City ve bağlı NFT koleksiyonu olan Bitci Bots görücüye çıkıyor. 10.000 adetli metaverse içerisindeki 3D robotları ifade eden koleksiyon...
Kriptokoin 3 hafta önce