Ünlü Bitcoin Borsası, Bazı Bölgelerde Hizmetleri Durduruyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
933 görüntülenme
Ünlü Bitcoin Borsası, Bazı Bölgelerde Hizmetleri Durduruyor!

SEC ve diğer ABD’li düzenleyiciler, son haftalarda kripto borsalarıyla ilgili harareti artırdı. Popüler bir Bitcoin ve altcoin borsası, artık Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet vermeyeceğini açıkladı.  İşte detaylar…

Bitcoin borsası CoinEx, ABD’de hizmet vermeyecek

Kullanıcılar tarafından alınan alınan bir e-postaya göre kripto borsası CoinEx, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılara hizmet vermeyi durduracak. E-postada  “Düzenleyici gereklilikler nedeniyle, CoinEx’in artık ABD vatandaşlarına veya sakinlerine hizmet sağlayamadığı için üzgünüz,” ifadeleri yer alıyor. CoinEx, ABD kullanıcılarından varlıklarını 60 iş günü içinde (24 Nisan’dan önce) çekmelerini istedi ve bu süreden sonra “ilgili hesapları kademeli olarak kapatacağını” söyledi. Şirket, ABD’li kullanıcıları IP adresleriyle tanımladı.

Binance'deki Bu 4 Altcoin Satış Baskısıyla Düşebilir!

Borsa, New York Başsavcılığı’nın merceği altındaydı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bu haftanın başlarında, 22 Şubat’ta CoinEx, New York Başsavcılığı tarafından suçlandı. New York düzenleyicilerinin açıklamasına göre Vino Global Ltd olarak da bilinen Hong Kong merkezli bir kripto borsası olan CoinEx’in, ABD düzenleyicilerinin daha önce menkul kıymetler ve/veya emtia olarak tanımladığı kripto para birimlerini sattığı tespit edildi. Adı geçen kripto para birimleri, CoinEx’in lisanslı bir komisyoncu olmadığı New York merkezli bir IP kullanarak satın alabildiği LUNA, AMP, LBC ve RLY oldu.

Bu nedenle başsavcılık ofisi, New York sakinleri için CoinEx’in coğrafi konum bloğunu ve borsanın mobil uygulamasının yasaklanmasını talep etti. Yargıç Letitia James’e göre CoinEx’in iş uygulamaları, işlerini doğru bir şekilde kaydetmeyerek yatırımcıları riske atıyordu. Bu suçlamalar, şirketin yalnızca New York’taki faaliyetlerini durdurmasını amaçlıyordu. CoinEx’in federal kurumların düzenlemesiyle karşılaşıp karşılaşmadığı belli olmasa da, bugünkü kararı bu tür bir eylemden kaçınmak için önleyici bir hareket gibi görünüyor.

14 Altcoin İçin Kritik Duyurular Yapıldı

Borsanın işlem hacmi düştü

CoinEx, dünya çapında 200’den fazla ülkede 3 milyon müşterisiyle dünyanın en popüler borsalarından biridir. Son zamanlarda, bu büyük kripto para platformlarının karşılaştığı düzenleyici zorluklar artıyor. Belirli bir çekilme emri olmasa da şirketler, tedbir amacıyla ABD pazarından çekilebiliyor. Zira bunun daha güvenli bir yol olduğunu düşünüyorlar.

CoinEx’e benzer şekilde Nexo, hiçbir düzenleyici kurumun onu bunu yapmaya doğrudan zorlamamasına rağmen, düzenleyici kaygılar nedeniyle Aralık ayında ABD pazarından çekildi. CoinEx işlem hacimleri haberlerden etkilenmiş görünüyor. Borsanın işlem hacmi Salı günkü 35 milyon dolardan yüzde 6’lık düşüşle 29 milyon dolar gördü. Borsanın CET token’ı minimum düzeyde etkilendi ve 24 saatte yüzde 4 düştü. Coin, 0.42 dolardan 0.0404 dolara gerilemiş halde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Kripto Para Borsaları İçin 'Kural İhlali' İddiası!
Bu Kripto Para Borsaları İçin ‘Kural İhlali’ İddiası! Bir rapora göre, iki popüler kripto para borsası olan Huobi ve KuCoin, yaptırım uygulanan bazı bankaların kullanıcılarına hizmet vererek kuralları ihlal ediyor. Dahası, Binance ve Bybit’in de aynı kuralları yıkmış olabileceği iddia ediliyor. İşte detaylar… Kripto para...
Aslı Dinçer 4 hafta önce