Avustralya, Ünlü Bitcoin Borsası İçin Soruşturma Başlattı!

Emre Borsan
Emre Borsan 1 ay önce
222 görüntülenme
Avustralya, Ünlü Bitcoin Borsası İçin Soruşturma Başlattı!

Soruşturma haberi Bitcoin borsasının 500 kullanıcıyı yanlış bir şekilde ‘toptan yatırımcı’ olarak sınıflandırmasının ardından geldi. Kriptokoin.com olarak Avustralya’da ünlü Bitcoin borsası için başlatılan soruşturmanın detaylarını sizler için derledik.

Bitcoin borsası ASIC’in incelemesiyle karşı karşıya

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC), kripto para borsasının bazı kullanıcıların ‘toptancı yatırımcılar’ olarak yanlış sınıflandırılarak türev pozisyonlarını kapatması ile birlikte Binance Avustralya’nın türev hizmetlerini gözden geçiriyor.

Avustralya, Ünlü Bitcoin Borsası İçin Soruşturma Başlattı!

Bir ASIC sözcüsü medya açıklamasında, düzenleyici soruşturmanın, kripto borsasının ‘perakende müşteriler ve toptan satış müşterileri sınıflandırmasının’ ‘hedefli bir incelemesini’ içerdiğini söyledi. Ayrıca yapılan açıklamada Binance’in Avustralyalı düzenleyici kurumlara yaşananlar hakkında resmi bir bildiride bulunmadığı vurgulanmıştır:

“ASIC, Binance’in bir Avustralyalı tüketici grubunu yanlışlıkla toptancı yatırımcı olarak sınıflandırdığını belirten sosyal medya gönderilerinden haberdar oldu. Avustralya Finansal Hizmetler Lisansı kapsamındaki yükümlülüklerine uygun olarak bu konular daha ASIC’e bildirmemiştir.”

Binance CEO’su açıklamada bulundu

Binance’in CEO’su Changpeng Zhao art arda attığı bir tweet’te etkilenen tüm kullanıcıların zararlarının tazmin edileceğini doğruladı. Kripto para borsası Binance, Avustralya düzenleyici standartlarına göre Avustralya’daki perakende müşterilerine türev ürünler sunmuyor. Ayrıca web sitesinde görüldüğü gibi Bitcoin borsası, yüksek net değerli bireyler veya kontrollü kuruluşlar, profesyonel yatırımcılar, büyük şirketler, sofistike yatırımcılar, ilgili kuruluş şirketleri ve diğer birkaç toptancı müşteriyi sınıflandırmaktadır.

Avustralya’da yüksek net değerli bir müşteri olarak nitelendirilmek için bireylerin son iki mali yılın her birinde en az 2,5 milyon Avustralya Doları net varlığa veya en az 250.000 Avustralya Doları yıllık brüt gelire sahip olunması gerekmektedir. Bununla birlikte hak kazanabilmek için bu tür müşterilerin, listelenen kriterlerden en az birini karşıladıklarını teyit eden, imzalı bir toptan satış müşterisi kabul beyanı ve yetkili bir muhasebeci tarafından son iki yıl içinde düzenlenen sertifikanın kopyası sunulması gerekmektedir.

Binance, işlem hacimleri açısından en büyük kripto para borsası konumundadır. Bununla birlikte son 24 saat içinde 20,1 milyar dolardan fazla spot kripto ticaretini ve 50,1 milyar doların üzerinde türev ticaretini gerçekleştirmiştir. Ayrıca son zamanlarda, borsa üzerinde düzenleyici inceleme artırılıp küresel genişlemesini desteklemek için lisans almaya zorlanmıştır.

Borsanın Avustralya birimi ise Avustralya Finansal Hizmetler (AFS) lisansı ile faaliyet göstermektedir. Son olarak ülkedeki toptancı yatırımcılara teklifleri, geçen yıl piyasaya sürülen farklar için kripto para sözleşmelerini (CFD’ler) içermektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ABD'de Önemli Bir Kripto Para Yasası Kabul Edildi!
ABD’de Önemli Bir Kripto Para Yasası Kabul Edildi! Kripto para yasası, muhtemelen ABD’de madencilik endüstrisini hedef alan ilk yasalardan biri olan Missoula ilçe imar yasasını alt üst edecek. Kriptokoin.com olarak kabul edilen yasanın detaylarını sizler için derledik. Kripto para yasası kabul edildi Montana Eyalet Senatosu...
Emre Borsan 1 ay önce