Finans Şirketi, Bu Bitcoin Borsası İçin Uyardı: Uzak Durun!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 gün önce
389 görüntülenme
Bitcoin Borsası İçin Uyardı: Uzak Durun

ABD merkezli danışmanlık devi The Motley Fool analistleri, piyasanın en büyük Bitcoin borsası hakkında endişelenmemiz gereken yaklaşan iki tehlikeyi sıraladı.

Uzmanların bu Bitcoin borsası hakkında ciddi endişeleri var!

The Motley Fool analisti RJ Fulton tarafından hazırlanan yakın tarihli bir rapor, ABD merkezli Bitcoin borsası Coinbase’in düzenleyici tartışmalar nedeniyle ateş altında kalabileceğini söylüyor.

ATH seviyesinden %81’den fazla düşüş gösteren ve 2023’ün başından bu yana %88’den fazla yükselen Coinbase’in hissesi COIN, şu anda pek çok açıdan tuhaf bir konumda. Kripto piyasasındaki son ralliden yararlanan Coinbase’in fiyatı, yatırımcılar arasındaki pozitif hissiyatla son birkaç ayda önemli ölçüde arttı.

Ancak, ileride engebeli ve tehlikeli yolların olduğuna inanmak için sebepler var. Birden fazla kripto para şirketinin iflas etmesiyle dolu çalkantılı ve tartışmalı bir 2022’den sonra, ABD düzenleyicileri bir bütün olarak kripto endüstrisi üzerindeki baskıyı artırdı. Bu Coinbase için kötü bir haber olabilir…

Regülatörler baskıyı artırıyor

Şubat ayının başında ABD’li düzenleyici SEC, staking hizmetlerinin kayıtsız menkul kıymet kriterlerini karşıladığını iddia ettikten sonra Kraken ile bir anlaşmaya vardı. Sonuç olarak borsa, staking ürününü durdurmak ve 30 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kaldı.

Daha yakın bir zamanda, New York Başsavcısı (NYAG), başka bir kripto para borsası olan KuCoin’i dava etti. SEC-Kraken davasına benzer şekilde, New York eyaleti, KuCoin’in staking ürünlerinin teknik olarak kayıtsız menkul kıymetler olduğunu ve bu nedenle şu anda uyum dışı olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca NYAG, iddiaları bir adım öteye taşıdı ve staking ürünlerinin teknik olarak menkul kıymetler olmasının yanı sıra dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi Ethereum’un (ETH) da menkul kıymet kriterlerini karşıladığını iddia etti.

Coinbase için işlerin özellikle sıkıntılı olabileceği yer burasıdır.

Bitcoin borsasının staking hizmetleri daha fazla düzenleyici baskı çekebilir

Coinbase, yalnızca işlem ücretlerinin dışında geliri çeşitlendirmek için staking hizmetlerini oluşturmaya öncelik verdi ve “kriptoda ödül elde etmek için en iyi platform” olmayı amaçlıyordu. Borsa için potansiyel olarak daha da kötüsü, NYAG’ın Ethereum’un teknik olarak bir menkul kıymet olduğuna dair iddialarıydı. Bunun doğru olduğuna karar verilirse, Coinbase’in gelecekteki kârına ciddi bir darbe indirebilir.

Bunun nedeni, 2023 için planlanmış bir Ethereum yükseltmesi ve Coinbase’in gelir elde etmek için kripto para birimine bağımlı olmasıdır. Borsa kısa bir süre önce bu konuda da endişelerini dile getirdi:

Şangay olarak bilinen yeni yükseltme, Ethereum’u stake edenlerin paralarını çekmelerine izin verecek. Şu anda, kullanıcılar bunu yapamıyor ve sonuç olarak, Ethereum’u stake eden kullanıcı sayısı, Cardano veya Solana gibi para çekme işlemlerine izin veren diğer proof-of-stake kripto para birimlerinden çok daha düşük.

Ethereum riskleri

JP Morgan’ın yakın tarihli bir raporunda analistler, Coinbase’deki tüm işlem hacminin yaklaşık %25’inin Ethereum tabanlı olduğunu tespit etti. Şirket, şu anda kripto para birimini stake eden müşterilerden yaklaşık 50 milyon dolar kazanıyor. JP Morgan analistleri, Şangay’ın yaklaşmakta olduğu vaadiyle Coinbase’in, borsayı staking ihtiyaçları için kullanmak isteyen kullanıcılarda bir artışa yol açması halinde kârı önemli ölçüde artırabileceğini sürdürdü.

JP Morgan, şu anda platformu kullanan bireysel yatırımcıların %95’i Ethereum’larını stake etmeye karar verirse, düşük uçta kârın 225 milyon dolara ve hatta muhtemelen 545 milyon dolara çıkabileceğini tahmin ediyor. Kriptokoin.com olarak Shanghai hard fork için belirlenen tarihe bu yazıda yer verdik.

Sonuç olarak, Ethereum, NYAG davasında menkul kıymet olarak kabul edilirse ve SEC, Coinbase’e odaklanmaya karar verirse, Coinbase’in gelecekteki gelir artışına ciddi bir darbe indirebilir. Yine de, Coinbase, yaklaşan Ethereum yükseltmesinde 250 milyon ila 600 milyon dolar arasında artımlı staking geliri elde edebileceğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FOMC Öncesi Bitcoin Hangi Seviyelere
FOMC Kararı Öncesi Bitcoin Hangi Seviyeleri Görür? ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), enflasyon endişeleri ve bankacılık krizi ortasında önümüzdeki hafta faiz kararını açıklayacak. Bitcoin fiyatı faiz kararı öncesinde farklı bir trend gösterebilir mi? Cevaplayalım… Bitcoin fiyatı, önemli FOMC kararı öncesinde düzeltme...
Buğra Çağlar 3 gün önce