Bu Bitcoin Borsası Ölümcül Darbe mi Aldı? Düşüş Artıyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
354 görüntülenme
Bu Bitcoin Borsası Ölümcül Darbe mi Aldı? Düşüş Artıyor!

Wrapped Bitcoin (WBTC) ve diğer altcoin işlemleri yapılabilen ve BNB Chain üzerinde çalışan önde gelen çok zincirli (multi-chain) merkezi olmayan borsa (DEX) PancakeSwap (CAKE); kilitli toplam değerinde (TVL) yüzde 12’lik önemli bir kayıp sergileyerek 2.4 milyar dolara düştü. İşte detaylar…

Bitcoin borsası değer kaybetti

Düzenleyicilerin Binance’in stablecoin’i BUSD’yi hedef alan kripto baskısı, stablecoin arzında bir düşüşü tetikledi. Bu, protokolleri ve DEX’in TVL’sini etkileyerek BNB Chain’in büyümesini olumsuz etkiledi. PancakeSwap’i başlangıcından bu yana UniSwap ve SushiSwap borsasından ayıran şey, Ethereum akıllı zinciri yerine BNB Chain üzerinde çalışıyor olmasıdır. Ancak PancakeSwap, hem Ethereum hem de Aptos’ta piyasaya sürülen çok zincirli bir protokol haline geldi.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geleneksel borsa modellerinden farklı olarak otomatik piyasa yapıcı (AMM), traderların likidite havuzuna fon eklemeye karar verdikleri bir likidite sağlayıcı (LP) tokenı ile kripto varlıkları alıp satmaları için likidite havuzlarını kullanmalarına izin verir. Merkezi olmayan finans (DeFi) araştırmacısı DeFiIgnas’a göre PancakeSwap, 29 Kasım’da kilitlenen toplam değerde UniSwap’i geride bırakmak üzereydi.

PancakeSwap kayıplarını azaltabilir mi?

Merkezi olmayan borsayı etkileyen likidite sorunlarını ele almak için cesur bir hareketle PancakeSwap, Şubat ayında Ethereum ve Atpos üzerindeki piyasa yapıcı entegrasyonunu başlattı. Borsaya göre, piyasa yapıcı entegrasyonu, traderların çalışmasına ve “daha iyi likiditenin keyfini çıkarmasına” yardımcı olmak için mevcut AMM’ye ek bir likidite kaynağı olarak hizmet edecek. Borsa, PancakeSwap’in piyasa yapıcısını “otomatik” olanı ile ile entegre ederek, Ethereum akıllı zincirindeki ERC-20 token takaslarını iyileştirmeyi planlıyor.  

Kripto Para Balinaları Zarar Ediyor! Bu Coinlere Dikkat!

Ek olarak, PancakeSwap’in Ethereum’daki piyasa yapıcılarla entegrasyonu, borsada Ethereum, Bitcoin ve stablecoin ticaret çiftlerinin tanıtılmasına da yol açabilir. DeFiIgnas’a göre bu, daha düşük ücretler ve daha iyi spot fiyatlar ile sonuçlanır.  Borsanın anonim kurucu ortağı şunları kaydetti:

Son derece yüksek seviyelerde TVL elde etmek için aşırı derecede değerli CAKE yaymadan topluluğumuza ve yeni Ethereum kullanıcılarına en iyi şekilde nasıl hizmet edebileceğimizi düşündük. PancakeSwap, Ethereum üzerindeki entegrasyonla müşterilerin onaylı piyasa yapıcılara ve AMM’ye yönlendirilmesine olanak tanıyacak. Bu, likidite sorununa yaratıcı bir çözümdür.

Bu 20 Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Bilmeniz Gerekenler!

PancakeSwap, BNB Chain’de V3’ü başlatacak

PancakeSwap, 1 Nisan’da V3’ün piyasaya sürülmesiyle protokole yenilik getirmeye devam ediyor. Güncelleme, gelişmiş likidite sağlama, rekabetçi ticaret ücretleri, ticaret teşvikleri ve kullanıcıların getirilerini ve ödüllerini en üst düzeye çıkarmalarına olanak tanıyan yield farming araçları gibi özellikler ekleyecek. Bu ürünler, borsaya daha fazla kullanıcı ve sermaye çekerek protokolün gelirini artırabilir ve borsanın yatırımcılar için değerini artırabilir. DeFiIgnas şu sonuca vardı:

DEX alanı, kıyasıya rekabet nedeniyle izlemesi en eğlenceli alan. 2023 için tahminim, iş modellerinin çeşitlenmesine yol açacağı yönünde. Market Maker entegrasyonu, uniqueCAKE veTokenomics ve çeşitli teşvikler Pancake’i farklı kılıyor.

Bu sırada, Pazartesi günü toplam değeri 27 milyon dolar olan 7 milyon token yaktıktan sonra, DEX’in yerel tokeni olan CAKE, Şubat ayındaki yıllık yüksek seviyesi olan 4,68 dolardan düşüş trendine girdi. Şu anda, PancakeSwap’in son duyurularına rağmen token 3.56 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Newsbtc

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

3 Usta Analistten BTC, Cardano ve Solana Tahminleri!
3 Usta Analistten BTC, Cardano ve Solana Tahminleri! Kripto para dünyası, fiyatların düzenli olarak yükselip düşmesiyle, volatilitesiyle bilinir. Bununla birlikte, USDC stablecoin’inin yakın zamanda çöküşü, yatırımcıların tüm piyasanın feci bir düşüşün eşiğinde olabileceğinden korkmasına neden oldu. Birkaç analist kripto piyasasının yakında toparlanacağını garanti etse de,...
Aslı Dinçer 2 hafta önce