Reklamı kapat

Coinbase Destekli Bitcoin Borsası, SHIB ve Bu Coin’leri Tutuyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
5 görüntülenme
Bitcoin Borsası, SHIB ve Bu Coin'leri tutuyor

FTX’in çöküşüyle birlikte merkezi borsaların hangi altcoin’leri rezerv olarak tuttuğu önem kazanıyor. Yeni raporlar, bazı platformların yüklü miktarda Shiba Inu (SHIB) sakladığını ortaya koydu. Coinbase destekli Bitcoin borsası CoinDCX, Shiba’nın yanında Cardano ve Polygon tutmayı tercih ediyor.

CoinDCX, Shiba Inu (SHIB) ve bu altcoin’leri tutuyor

Kriptokoin.com olarak son haftalarda nereyse tüm merkezi borsaların kamuoyuna duyurduğu rezerv kanıtı belgelerini aktardık. Raporlar, özellikle Huobi ve KuCoin gibi borsa devlerinin 10 milyon doların üzerinde SHIB tuttuğunu gösteriyor. Ayrıca, Binance CEO’su CZ’nin Twitter’dan yaptığı açıklamalara göre, lider borsa rezervlerini Bitcoin ve Ethereum odaklı tutmaya devam edecek.

Yatırımcılarının güvenini kazanmak adına rezervlerini paylaşan en son kripto para borsası CoinDCX oldu. Coinbase destekli Bitcoin borsası, Nansen üzerinden yayınladığı verilerde, Polygon (MATIC) ve Cardano (ADA) gibi altcoin devlerine sahip olduğunu gösterdi. CoinDCX, en büyük rezervi olarak Bitcoin (BTC) tutuyor. ADA ve MATIC’in dışında Ethereum (ETH) ve Shiba Inu’ya (SHIB) da sahip.

Bu arada, CoinDCX CEO Sumit Gupta, Twitter’dan yaptığı açıklamalarda, “mali sağlığımızı tasdik etmek için denetim firmaları ile çalışıyoruz” dedi.

Rezerv kanıtı (PoR) nedir?

PoR özellikle, yatırımcı güvenini geri kazanmak için borsaların kamuoyuyla paylaştığı “para çekme işlemlerini yerine getirme yeteneği” için gereklidir. Genel olarak, iki bölümden oluşur. İlki, yükümlülükler olarak bilinen müşterilerin token mevduatlarının mevcut kaydıdır. İkincisi, varlıklar olarak bilinen bir dizi değişim adresi içinde tutulan token havuzudur. Bir saklama finans kurumu olarak, merkezi borsaların müşterilerin fonlarını başka amaçlar için kullanmaması gerekir. Bu nedenle hem fonlar hem de yükümlülükler eşleşmelidir.

Proof of Reserve elde etmenin birden fazla yolu vardır. En basiti, Binance’in bir yan şirketi olan Coinmarketcap’in geçtiğimiz günlerde tanıttığı PoR sekmesi.

Buradan özellikle borsaların hali hazırda rezervlerinde hangi altcoin’leri tutuklarını görebilirsiniz.

Por neden önemli?

Binance CEO’su CZ, 6 Kasım’da FTX’in durumu hakkında bir sorun dile getirdi. Bunu takip eden olaylar, borsa gözetiminde fonların uzun süredir kötü yönetildiğini ortaya çıkardı. Kullanıcıların hesap bakiyeleri, varlıklarının kayıtlarını gösterirken, borsa, kullanıcıların fonlarının kaybına neden olan belirli faaliyetlerde bulunduğundan, bu fonlar mevcut değildi.

Trajik hale gelen bir olayda FTX, kullanıcıların para çekme talepleri durdu. Bazı tahminler açığı 10 milyar dolara yaklaştırdı. FTX çöküşünün dalgalanma etkileri, neredeyse tüm merkezi borsaları da doğrudan etkiledi. Platformlar şimdi yatırımcıların güveni için rezervlerini kamuoyuyla paylaşıyor. Bu arada, yatırım devi JPMorgan, güvenlik endişelerini öne sürerek bu akıma katılmayacağını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 9 Altcoin Büyük Strese Neden Oluyor
Liste Geldi: Bu 9 Altcoin Büyük Strese Neden Oluyor! Kripto para birimleri hakkında kılavuzlar yayınlayan Coin Kickoff, en çok strese neden olan altcoin projelerini listeledi. FTX Token (FTT) yatırımcıları oldukça stresliyken, Dogecoin piyasanın gidişatı hakkında daha az endişeli. En çok hangi ülkenin altcoin yatırımcıları stresli? Coin...
Buğra Çağlar 2 hafta önce