Ünlü Bitcoin Borsasına Hack Nedeniyle Dava Açıldı!

Bitcoin Borsasına Hack Nedeniyle Dava
Bitcoin Borsasına Hack Nedeniyle Dava
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasanın en büyük Bitcoin borsalarından biri, hack saldırısında 96.000 dolar kaybeden bir kullanıcısının fonlarını geri ödemeği gerekçesiyle dava ediliyor.

Mağdur yatırımcı parasını geri ödemeyen Bitcoin borsasına dava açtı

ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesindeki bir dosyaya göre Coinbase, hack nedeniyle 96.000 dolar kaybettikten sonra kendisine yardım etmeyi reddettiğini söyleyen bir müşteri tarafından dava ediliyor. Mahkeme dosyasına göre davacı, telefonu hacklendikten sonra “hayatındaki birikimlerinin %90’ını” kaybetti.

Mağdur kullanıcı Jared Ferguson 9 Mayıs’ta telefon hattını kaybettiğini ve T-Mobile teknik destek ekibinin ona yeni bir SIM kart almasını söyledi. Ferguson, iPhone hizmetini geri yükledikten sonra tüm paranın Coinbase cüzdanından alındığını fark etti.

Coinbase'den Altcoin Listelemesi ve Crypto435 Girişimi!

Davacı hemen Coinbase ile iletişime geçti ve ondan cihazının güvenliği, son yetkili işlem ve yetkisiz işlemlerin listesi hakkında bilgi istedi. İki haftadan biraz uzun bir süre sonra Coinbase’in kendisine yardım edemeyeceği söylendi.

Mahkeme dosyasına göre Coinbase, Ferguson’a e-posta ile “Müşteriler … bu cihazlar veya şifreler ele geçirildiğinde meydana gelen herhangi bir faaliyetten sorumludur. Lütfen e-postanızın, şifrelerinizin, 2FA kodlarınızın ve cihazlarınızın güvenliğinden yalnızca sizin sorumlu olduğunuzu unutmayın” şeklinde cevap verdi.

Coinbase, olayın kendi tarafını henüz aktarmadı

Fakat, Ferguson şimdi, Coinbase’e karşı, kripto borsasının, kayıpları için hesabına tam olarak kredi vermeyerek eyalet yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek dava açtı. Kullanıcı, Coinbase’in elektronik fon transferleri yapan müşterileri korumak için çıkarılan Elektronik Fon Transferi Yasası’nı ve bir bankanın izinsiz bir siparişe izin vermesi durumunda geri ödeme yapması gerektiğini belirten California Tekdüzen Ticaret Kanunu’nun 4A maddesini ihlal ettiğini iddia ediyor.

Coinbase CEO'su Altcoin'i Delist Ediyoruz

Bitcoin borsası güvenlik açıklarıyla gündemde

Coinbase, Şubat 2023’te, geçen yıl Twilio, Cloudflare, DoorDash ve yüzden fazla kuruluşu hedef alan aynı saldırganlar tarafından kısa süreliğine ele geçirildiğini doğruladı. Şubat ayında yayınlanan olayın otopsisinde Coinbase, sözde “0ktapus” bilgisayar korsanlarının şirketin sistemlerine uzaktan erişim elde etmek amacıyla çalışanlarından birinin oturum açma kimlik bilgilerini çaldığını söyledi.

0ktapus, genellikle Okta oturum açma sayfalarını taklit ederek binlerce çalışanın kimlik bilgilerini çalmaya yönelik süregelen çabanın bir parçası olarak 2022’de 130’dan fazla kuruluşu hedef alan bir bilgisayar korsanlığı grubudur. Coinbase örneğinde, hackerlar ilk olarak 5 Şubat’ta birkaç çalışana önemli bir mesaj almak için sağlanan bağlantıyı kullanarak acilen oturum açmaları gerektiğini bildiren sahte SMS metin mesajları gönderdi.

Kriptokoin.com olarak popüler altcoin projelerinden Algorand’ın da (ALGO) son günlerde güvenlik açıklarını gizlediği iddialarıyla gündeme geldiğini aktardık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü Bitcoin Borsasına Hack Nedeniyle Dava Açıldı!