Bu Bitcoin Borsasına Saldırı: Veriler Sızdırıldı!

Bitcoin Borsasına Saldırı: Veriler Sızdırıldı
Bitcoin Borsasına Saldırı: Veriler Sızdırıldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanada’nın en büyük Bitcoin borsası, kullanıcılarının verilerini sızdırmış olabilir. Borsa, soğuk cüzdanlarda bekleyen fonların güvende olduğunu söylüyor.

Dev Bitcoin borsası Coinsquare’de güvenlik açığı

Kanada’nın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinsquare, güvenlik açığıyla gündemdi. Borsa yöneticileri, yatırımcı fonlarının “soğuk cüzdanda güvende olduğunu ve risk altında olmadığını” iddia ediyor. Kendisini “Bitcoin, Ethereum ve daha fazlasını güvenli bir şekilde satın almak, satmak ve ticaret yapmak için Kanada’nın güvenilir platformu” olarak lanse eden borsa, dün müşterilere yetkisiz bir üçüncü tarafın kişisel bilgiler içeren bir müşteri veri tabanına eriştiği bir “veri olayını” bildirmek için e-posta gönderdi.

E-postaya göre, ihlal “müşteri adlarını, e-posta adreslerini, konut adreslerini, telefon numaralarını, doğum tarihlerini, cihaz kimliklerini, genel cüzdan adreslerini, işlem geçmişini ve hesap bakiyelerini” ifşa etti. E-posta dün gönderilmiş olmasına rağmen, Coinsquare ihlali geçen hafta fark etmişti. Kullanıcılarını Twitter üzerinden bilgilendirdi:

Borsa açıklamalarında “Hiçbir şifre açığa çıkmadı. Bu bilgilerden herhangi birinin kötü oyuncu tarafından görüntülendiğine dair hiçbir kanıtımız yok” ifadelerine yer verdi.

Güvenlik açığı akıllara FTX’te yaşananları getiriyor

Coinsquare, geçen hafta güvenlik açığını tespit ettikten sonra platformundaki faaliyetleri askıya aldı. Özellikle bu ayın başlarında yaşanan FTX çöküşü, olası likidite sorunlarına dair spekülasyonları tetikliyor. Bir tweet’e göre, tam hizmet Cuma günü geri yüklendi. Borsa işlemlerin askıda olduğu günlerde fonların güvende olduğu hakkında güvence verdi:

Müşteri fonlarının %100’ünün güvenli bir şekilde soğuk cüzdanda tutulduğunu ve ticari faaliyetler için kullanılmadığını yinelemek istiyoruz.

Bitcoin borsası her olasılığa karşı şifre değiştirmeyi tavsiye ediyor

Coinsquare ayrıca, ihlal edilen bilgilere erişen herhangi bir kötü niyetli kişi tespit etmese de bazı önemlere teşvik etti. Kullanıcıların özellikle, resmi iletişim kullanıcıları şifrelerini değiştirmelerini, 2 Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (2FA) etkinleştirmeleri ve farklı platformlar için farklı kimlik bilgileri kullanmaları konusunda uyarıyor. Bu arada, bir diğer Kanada kripto borsası Bitvo, anlaşmanın yerel düzenleyiciler tarafından uzun süren onay süreci sayesinde FTX ile satın alma anlaşmasını geri çekmeyi başardı. Firma, Bitvo’nun FTX’e veya herhangi bir bağlı kuruluşuna yatırım yapmaması nedeniyle operasyonlarının etkilenmediğini vurguladı.

FTX çöküşünde 1 milyar dolardan fazla müşteri fonu sıkıştı

Tahminlere göre, iflas eden borsa 1 milyar dolarlık müşteri fonunu etkisiz bıraktı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz, yeni CEO John J. Ray, kurtarma sürecince Hayvn ile işbirliği yapmak üzere. Abu Dabi merkezli bir kripto ticaret şirketi, FTX’i satın almakla ilgilendiğini söyledi. Şirket özellikle FTX Pay’in gelişmiş ödeme yöntem sistemini kullanmak istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Bitcoin Borsasına Saldırı: Veriler Sızdırıldı!