Dev Bitcoin Borsası Hakkında Soruşturma Başlatıldı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
666 görüntülenme
Dev Bitcoin Borsası Hakkında Soruşturma Başlatıldı!

Bir Axios raporuna göre, Bitcoin borsası Gemini, New York Mali Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından Gemini Earn programının Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından sigortalandığı iddia edilen yanlış iddialarda bulunduğu için soruşturuluyor.

Bitcoin borsası soruşturma altında!

FTX’in çöküşünün ardından, Aralık 2022’de getiri getiren Gemini Earn programı sunmak için Gemini ile ortaklık kuran kripto kredi platformu Genesis Global Capital, FTX ve Alameda Research’e yatırım yaptığını belirtmiş ve ardından Earn programı için para çekme işlemlerini askıya almıştı. Aradan geçen süre boyunca Gemini’nin Earn programı yatırımcılarına yatırımlarının güvenli olduğu konusunda güvence verdiği bildirildi. Ancak Genesis para çekme işlemlerini durdurduktan sonra Gemini de Earn hesaplarından para çekme işlemlerini askıya aldı.

Kripto para piyasası geçen yıl patladığında, Gemini Earn müşterileri şirkete varlıklarının güvende olup olmadığını defalarca sordu. Axios raporunda, Gemini’nin Axios tarafından incelenen bazı yanıtlarının Federal Mevduat Sigorta Şirketi ile bağlantıları vurguladığı belirtildi.

Bitcoin

Yanlış beyanın müeyyidesi var

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu ayın başlarında SEC, Earn programları aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymetler sundukları için Gemini ve Genesis’e karşı şikayette bulundu. Geçen hafta, hukuk firması Pomerantz, yanlış vaatler ve yanlış beyanlarda bulunarak Earn yatırımcılarını dolandırmaktan Gemini’ye toplu dava açtı.

Bildirildiğine göre Bitcoin borsası Gemini, elindeki Gemini Dollar (GUSD) varlıklarının güvenliğini soran bir yatırımcıya, “GUSD’nizi geri almak için Gemini tarafından tutulan tüm itibari para birimleri, ortak finansal kurumlarımız tarafından güvenli bir hesapta tutuluyor ve FDIC sigortası için uygun,” dedi. Axios raporları, “Federal yasa kimsenin sigortasız bir ürünün FDIC sigortalı olduğunu ima etmesini veya mevduat sigortasının kapsamını ve şeklini bilerek yanlış beyan etmesini yasaklar,” diyor.

Bitcoin

Bu durum neden önemli? 

Müşteriler, hesaplarının devlet kurumu tarafından sigortalandığına inandıklarını söylüyor. Ancak değillerdi. Biraz maliyetli bir kafa karışıklığıydı. Yaklaşık 340.000 Earn müşterisi şu anda platformda yaklaşık 1 milyar dolar değerinde donmuş varlığa sahip. Onu geri alıp alamayacakları belirsiz.

GMI’nin ortağı, Genesis adlı bir kripto borç veren, şimdi iflas etti. Ve her iki şirket de, Earn yoluyla kayıtlı olmayan menkul kıymetler sunduğu için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu soruşturmasıyla karşı karşıya. Axios, Gemini’yi düzenleyen New York Eyaleti ajansının firmayı araştırdığını söylüyor. Bir ajans sözcüsü, devam eden soruşturmalar hakkında yorum yapamayacaklarını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Axios

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance ve Mastercard, Bu 12 Altcoin İçin Müjdeyi Verdi!
Binance ve Mastercard, Bu 12 Altcoin İçin Müjdeyi Verdi! Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi Brezilya’da ön ödemeli kart başlatmak için MasterCard ile bir ortaklık anlaşması yaptığını duyurdu. Hareket, Binance’in kripto endüstrisini genişletmek ve dijital varlıkların faydasını ana akım benimsemeye getirmek...
Vural Erkan 2 ay önce