Bitcoin Borsasında Büyük Tasfiye: Sırada İflas mı Var?

Emre Borsan
Emre Borsan 7 gün önce
4.084 görüntülenme
Bitcoin Borsasında Büyük Tasfiye: Sırada İflas mı Var?

Piyasadaki artan belirsizliğin ortasında Bitcoin borsası Gemini iş gücünün %10’unu işten çıkarmayı planlıyor.

Bitcoin borsası iş gücünü %10 azalttı

Bu noktada Gemini, son sekiz ayda en az üç tur işten çıkarma gerçekleştirdi. Pazartesi günü Gemini Başkanı Cameron Winklevoss, şirket içinde ‘Astronotlar’ olarak anılan personel üyelerini en son işten çıkarmalar hakkında bilgilendiren Slack’e bir mesaj gönderdi. Cameron Winklevoss’un şu sözleri aktarıldı:

“Bu yazdan sonra daha fazla indirim yapmaktan kaçınmayı umuyorduk, ancak, devam eden olumsuz makroekonomik koşullar ve sektörümüzdeki kötü aktörler tarafından sürdürülen benzeri görülmemiş dolandırıcılık, bize bakış açımızı gözden geçirmek ve personel sayısını daha da azaltmaktan başka seçenek bırakmadı.”

Bitcoin Borsasında Büyük Tasfiye: Sırada İflas mı Var?

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Gemini ve Genesis, borsanın Genesis ile sıkı bağlarının kanıtı olarak, yüksek getirili bir kripto para ödünç verme ürünü olan Gemini Earn’ü sunmak için Şubat 2021’de bir araya geldi. Bu ayın başına kadar Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Gemini Earn platformu aracılığıyla piyasa katılımcılarına kayıt dışı menkul kıymetler sattıklarını iddia ederek şirketlere karşı dava açtı.

Büyüyen endüstride işten çıkarmalar

Raporlara göre, kazanç programının müşterileri, iflas belgelerinde, toplamda 765 milyon doları aşan taleplerle Genesis’in en büyük teminatsız alacaklısı olarak kabul edildi. 20 Ocak’ta Genesis, Bölüm 11 kapsamında koruma dilekçesini sundu.

Bitcoin Borsasında Büyük Tasfiye: Sırada İflas mı Var?

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Coinbase, Crypto.com, Blockchain.com ve ConsenSys gibi bir dizi önde gelen kripto para birimi şirketi, mevcut kripto kışına tepki olarak iş gücünü azalttı. Gemini, daha önce Haziran ayında iş gücünün %10’unu işten çıkardıktan sonra Temmuz ayında daha fazla çalışanını işten çıkarmıştı. Son bilgilere göre, Gemini’nin çalışan sayısı 2022’nin başındaki 1.100’den 2022’nin sonunda 650 ila 700 kişiye düştü.

Gemini’nin yasal savaşları

Winklevoss, ticaret kolu Genesis geçen hafta resmen iflas eden DCG’nin CEO’su Barry Silbert’i çağırırken özellikle agresif davrandı. Winklevoss, Silbert ve iki firmanın, Earn programında kullanıcılarının fonlarının artık Genesis’te kilitli olduğu Gemini’ye mali durumlarını yanlış beyan ettiğini iddia ediyor.

Dolandırıcılıkla ilgili olarak FTX’in eski patronu Sam Bankman-Fried, Temmuz ayında borsasının çökmesinden sonra geniş çapta suçlandı ve aynı şekilde itham edildi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), suçsuz olduğunu iddia ettiği ticaret masası Alameda Research’e kullanıcı fonlarını akıtarak müşterilerini dolandırmaktan ona karşı suçlamada bulundu.

Bitcoin Borsasında Büyük Tasfiye: Sırada İflas mı Var?

Yine de Gemini ve Genesis, Gemini Earn aracılığıyla perakende yatırım yapan halka kayıtsız menkul kıymetler sunduğunu iddia eden SEC ile artık kendi dertlerine bulaşmış durumda. Rakip bir kripto kredi platformu olan Nexo, aynı hatlar boyunca düzenleyicilerden gelen sayısız zorluktan sonra ABD’li müşterilere hizmet vermekten vazgeçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Son Bitcoin Çöküşünü Bilen Analist Şaşırttı: En Büyük Boğa Tuzağı!
Son Bitcoin Çöküşünü Bilen Analist Şaşırttı: En Büyük Boğa Tuzağı! Geçen yılki destansı Bitcoin (BTC) erimesini doğru tahmin eden analist, mevcut rallinin kripto boğaları için iyi bitmeyeceğini söyleyerek bir uyarı yayınladı. İşte detaylar… Analist Capo, Bitcoin için “boğa tuzağı” diyor Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 2022’de yaşanan...
Aslı Dinçer 7 gün önce