Bu Bitcoin Borsasında Panik Satışları Başladı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
573 görüntülenme
Bu Bitcoin Borsasında Panik Satışları Başladı!

Son 24 saatte Bitcoin ve altcoin piyasası birçok olumsuzlukla karşılaştı. Önemli olaylardan biri, Huobi’nin altcoin’i HT’nin bir anlığına yüzde 90 düşüş yaşaması oldu. Bu duruma yönelik önlemler alınsa da, yatırımcılar, borsada panik satışına başlamış gibi duruyor. İşte detaylar…

Bitcoin borsası fon çıkışı gördü

Kripto para biriminin hızlı tempolu dünyasında, volatilite nadir değil. Ancak, Huobi Token (HT) ile ilgili son olaylar, genel olarak kripto paralara yatırım yapmanın risklerine dikkat çekti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi HT, 9 Mart’ta yüzde 90’lık bir flaş çöküş yaşadı. Yalnızca bir saat içinde hızla düzeldi. Değerdeki bu ani düşüş, Huobi stablecoin rezervinin durumu hakkında endişe duyan yatırımcıların satışlarına bağlandı. Anlaşıldığı üzere, bu endişeler asılsız değildi. CryptoQuant’ın verilerine göre, son 24 saat içinde Huobi stablecoin’in toplam rezervi 72.1 milyon dolar gibi önemli bir düşüş yaşadı.

Bitcoin (BTC) rezervi 33,1 milyon dolar, Ethereum (ETH) 10,3 milyon dolar ve diğer altcoinler 13,9 milyon dolarlık fon düşüşü yaşarken, çeşitli kripto para birimlerinin net akışı da düşüş gördü. Stablecoinler 14,8 milyon dolarlık düşüşle en sert darbeyi aldı. Bu gelişmeler, HT ve Huobi borsasının geleceği hakkında yaygın spekülasyonlara yol açtı. Bazı analistler bunun geçici bir gerileme olduğuna inanırken, diğerleri daha temkinli davranarak yatırımcıları daha fazla değer düşüşüne karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıyor.

100 milyon dolarlık likidite fonu kuruldu

Huobi danışmanı ve TRON kurucusu Justin Sun, ani çöküşün ardındaki spekülasyonları reddetti. Kripto Twitter’daki tepkiye yanıt olarak, borsanın ve tüm fonların güvende olduğunu belirtti. Bildirdiğimiz gibi bu kaldıraçlı tasfiyelerin, “birkaç kullanıcının” spot ve sözleşmeli HT piyasalarında bir dizi zorunlu tasfiyeyi tetiklemesinden kaynaklandığını açıkladı. Sun, Huobi’nin HT piyasasındaki dalgalanmalardan kaynaklanan kayıpları tamamen karşılayacağını belirtti. Ek olarak, borsadaki likidite derinliğini artırmak için 100 milyon dolarlık bir likidite fonuna yatırım yapılacağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca, blockchain dedektifi “Lookonchain”, TRON kurucusu tarafından yakın zamanda yapılan bazı stablecoin hareketlerini ortaya çıkardı. 9 Mart’ta Justin Sun, Huobi’den 80 milyon dolarlık stablecoin çekti. Bunlar, 40 milyon doları USDT, 20 milyon doları USDC ve 20 milyon doları TRON’un yerel stablecoin’i olan USDD’den oluşuyordu. Bunun 60 milyon doları kendi DeFi platformu JustLend ve Aave’ye yatırıldı.

Borsa, PoR verilerini güncelliyor

Huobi’nin proof-of-reserves (PoR/rezerv kanıtı) panosundaki düzenli güncellemelerle rezerv seviyeleri konusunda şeffaf olduğunu belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, bu son gelişmeler, özellikle volatil pazarlarda kripto para birimine yatırım yapmanın doğasında var olan risklerin altını çizdi. Bu olayların ışığında, yatırımcıların kripto varlıklara yatırım yapmadan önce dikkatli olmaları ve kendi durum tespitlerini yapmaları önemlidir. Kripto para birimi kazançlı bir yatırım olabilse de, dikkatli değerlendirme ve risk yönetimi gerektiren oldukça bir pazardır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Tarihinin En Kötü Günü! Bu 8 Haber Felaket Getirdi!
Kripto Tarihinin En Kötü Günü! Bu 8 Haber Felaket Getirdi! Bitcoin, Kasım ayından bu yana en kötü performansını sergileyerek zor bir hafta geçirdi. En büyük kripto para biriminin fiyatı iki aydır ilk kez 20.000 dolar eşiğinin altına düştü. Bitcoin’in düşüşü, diğer büyük kripto para birimlerini de olumsuz...
Aslı Dinçer 2 hafta önce