Dev Bitcoin Borsasından İnanılmaz Hata: Fonlar Karıştı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 6 gün önce
343 görüntülenme
Bitcoin Borsasından İnanılmaz Hata

Daha önce kurumsal ve müşteri fonlarının ayrı cüzdanlarda tutulması gerektiğini söyleyen dev Bitcoin borsası, yanlışlıkla bazı müşteri fonlarını bazı şirket içi tokenler için teminatıyla aynı cüzdanda sakladığını itiraf etti. 

Dev Bitcoin borsası, token teminatını ve kullanıcı fonlarını “yanlışlıkla” aynı cüzdanda tutuyor

İlgili borsa Binance, daha önce kurumsal fonların ayrı hesaplara kaydedildiğini ve rezerv kanıtı hesaplamalarının bir parçası olmaması gerektiğini söylemişti. Lider borsa şimdi, yanlışlıkla bazı müşteri fonlarını şirket içi teminatlarla aynı cüzdanda sakladığını itiraf ediyor. Açıklamanın ardından Binance, söz konusu fonları özel teminat cüzdanlarına aktarma sürecini başlattı.

Bloomberg’in 24 Ocak’ta bildirdiğine göre, Binance yanlışlıkla Binance tarafından basılan bazı token’lar veya B-Token’lar için müşteri fonlarının da bulunduğu bir cüzdana teminat koydu. Pazartesi günü Binance, B-Token’lar için Binance tarafından ihraç edilen 94 token’ın tamamı için bilgi sağlayan bir teminat kanıtı yayınladı. Firma daha önce B-Tokenların her zaman tamamen teminatlandırıldığını ve 1:1 oranında desteklendiğini vurguladı.

Teminat kanıtına göre, Binance’in tüm B-Token’larının neredeyse %50’si şu anda “Binance 8” adlı tek bir cüzdanda saklanıyor. Cüzdan, Binance’in çıkardığı B-Token miktarı için gerekenden önemli ölçüde daha fazla token rezervine sahip. Bu gerçek, Binance’in bu tür varlıkları ayrı ayrı depolamak yerine teminatları müşterilerin paralarıyla karıştırdığı anlamına geliyor.

Binance, kendi cüzdan yönetimleriyle çelişiyor

Yalnızca B-Token’larla ilgili meseleye rağmen, böyle bir cüzdan yönetim sistemi, görünüşe göre Binance’in kendi cüzdan yönergeleriyle çelişecektir. Binance’in rezerv ispatı (PoR) sayfasına göre, borsaların kurumsal varlıkları ayrı hesaplara kaydedilir ve rezerv ispatı hesaplamalarının bir parçasını oluşturmaz. Binance’in açıklaması şu şekilde:

Bir kullanıcı bir Bitcoin yatırdığında, müşteri fonlarının tam olarak desteklenmesini sağlamak için Binance’in rezervleri en az bir Bitcoin artar. Bunun, Binance’in tamamen ayrı bir defterde (ledger) tutulan kurumsal varlıklarını içermediğini belirtmek önemlidir.

Binance, Bu 8 Altcoin İçin Kritik Duyurular Yaptı!

Bloomberg’e göre Binance, B-tokenlerini yanlışlıkla kendi rezervleriyle karıştırdığını ve sorunu bir an önce çözmek için elinden geleni yaptığını kabul etti. Binance sözcüsü, “Binance bu hatanın farkında ve bu varlıkları özel teminat cüzdanlarına aktarma sürecinde” dedi. Temsilci ayrıca Binance 8’in bir borsa soğuk cüzdanı olduğunu belirterek, teminat varlıklarının daha önce bu cüzdana yanlışlıkla taşındığını sözlerine ekledi.

Bu arada, Binance’in son günlerde birden fazla Fud haberiyle gündemde olduğunu belirtelim. Kriptokoin.com olarak aktardığımız yeni bir gelişmede Reuters, dev Bitcoin borsasının ABD Adalet Bakanlığı tarafından el konulan Bitzlato için Bitcoin işlemleri yaptığını iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yatırım: Bu 2 Altcoin Büyük Ortaklıklara İmza Attı
Dev Şirketlerden Yatırım: Bu 2 Altcoin Büyük Ortaklıklara İmza Attı! NFT ve Web3 alanına yönelik iki yeni ortaklık, teknoloji şirketlerinin önümüzdeki dönemlerde bu sektörlere daha fazla ilgi gösterdiğini doğruluyor. Bugün iki altcoin projesi daha yeni ortaklık ve yatırımcılarını duyurdu. İki altcoin projesinden önemli Web3 ve NFT hamlesi...
Buğra Çağlar 6 gün önce