Bitcoin Borsasının Başı Dertte mi? 7 Yılın En Büyük Çıkışını Yaşadı!

Bitcoin Borsasının Başı Dertte mi? 7 Yılın En Büyük Çıkışını Yaşadı!
Bitcoin Borsasının Başı Dertte mi? 7 Yılın En Büyük Çıkışını Yaşadı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsalarında son dönemde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) varlıklarında büyük bir azalma yaşanıyor. Özellikle Kraken borsasında görülen bu durum, 2017 yılından bu yana kaydedilen en yüksek çıkış olarak dikkat çekiyor.

Bitcoin borsasındaki çıkışlar endişe yarattı

Blockchain analiz platformu CryptoQuant, Dominando Cripto kurucusu ve CEO’su Joao Wedson’un paylaşımına dayanarak durumu açıklıyor. Wedson’a göre, “Kraken’deki Bitcoin rezervleri 2018 yılından bu yana en düşük seviyeye gerileyerek 122.300 BTC seviyesine indi”. Ethereum rezervleri ise ilk kez 1 milyon birimin altına düştü ve bu durum 2016 başlarından bu yana görülmemişti.

Spot Bitcoin ETF’leri ve yakın zamanda gündeme gelen Spot Ethereum ETF’leri bu durumun oluşmasında önemli rol oynadı. Son beş ayda kripto paralara olan ilgi, spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte hızla arttı. Yatırımcılar hem portföylerini çeşitlendirmek hem de önemli yükseliş trendlerini kaçırmama korkusuyla (FOMO) kripto para piyasasına yoğun bir şekilde giriş yaptılar.

Kripto paralara yönelik talep artıyor

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara olan yüksek talep, dikkat çekti. Zira Kraken dahil birçok borsayı zor durumda bıraktı. Borsalardaki kripto para rezervlerinde önemli bir azalma görülüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ethereum ETF’lerini onaylaması henüz bir haftalıkken, borsalarda şimdiden bir kıtlık yaşanmaya başlandı.

OP Coin ve Bu 4 Altcoin, Balinalara Zarar Getirdi!

2 Haziran itibariyle, yaklaşık 3 milyar dolar değerindeki 777.000’den fazla ETH, kripto para borsalarından çekildi. Spot Ethereum ETF’lerinin henüz işlem görmediğini ancak S-1 kayıtlarının yakında onaylanması beklenmekte. Bu gidişat kripto paralarda arz şokuna doğru ilerlemeyi işaret ediyor. Arz şoku, uzun vadede kripto paraların fiyatlarını etkileyecek bir durum.

BTC fiyatıında arz şokunun etkisi

Şu anda Bitcoin, son 24 saat içinde %1,75 artışla 69.252,47 dolardan işlem görüyor. Ethereum ise %0,21 düşüşle 3.787,97 dolardan işlem görüyor. Kripto para borsalarındaki mevcut durum, önümüzdeki birkaç ay içinde fiyatların önemli ölçüde artabileceğini düşündürüyor. Bu potansiyel artış, arz şokunun yanı sıra diğer büyüme faktörlerinden de destek alır. Analistler, türev piyasası açık pozisyonlarının (OI) Bitcoin için olumlu görünümü önemli ölçüde desteklediğine inanmakta.

Piyasa Bitcoin fiyatında muazzam bir büyüme beklerken, Apollo kurucu ortağı Thomas Fahrer, açıklama yaptı. Zira Bitcoin’in 2030 yılına kadar 3,5 milyon dolar seviyesine ulaşabileceğini iddia ediyor. Bitcoin’in şu anki fiyat eğilimi, Fahrer’in tahmininin ne kadar isabetli olacağını henüz göstermiyor. Ancak Bitcoin fiyatındaki bir sıçrama, diğer kripto paraların piyasa değerinde de artışa yol açar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Borsasının Başı Dertte mi? 7 Yılın En Büyük Çıkışını Yaşadı!