Reklamı kapat

Bu Analize Dikkat: Bitcoin Fiyatı Dibe Vurdu Mu?  

Vural Erkan
Vural Erkan 25 Eylül 2022
0 görüntülenme
Bu Analize Dikkat: Bitcoin Fiyatı Dibe Vurdu Mu?  

Merakla beklenen Eylül FOMC toplantısına ‘daha fazla acı’ damga vurdu. FOMC’tan sonra analistler, Bitcoin (BTC) için orta vadeli tezi ve yaklaşan makro oynaklığı hakkında nasıl düşünmek gerektiğini açıklıyor.

Maksimum acı hala önümüzde duruyor

Günün kelimesi acıdır. Bu, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Eylül ayındaki FOMC toplantısında en sevdiği şeydi. Powell, basit bir ekonomik açıklama yaptı. Ardından basın toplantısına geçti. Böylece, faizlerin yükselmesi, volatilitenin ısınması ve Bitcoin’in ardından hisse senetlerinin satılmasıyla piyasayı hafif bir panik dönemine soktu. S&P 500 Endeksi 3850 kritik destek seviyesini kaybetti. Bitcoin 18.100 dolarlık yerel dip seviyelerini gördü. Ve 2 yıllık Hazine faizi %4,1’in üzerine çıktı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, beklenen 75 baz puanlık bir artış bile, Fed’in tahminlerindeki tamamlayıcı bilgiler ve Powell’ın konuşmasının risk varlıkları üzerinde daha fazla endişe duymasına neden olduğu için piyasaları tersine çevirmek için yeterli değildi. Powell, eldeki enflasyon sorununu çözmenin bir sonucu olarak daha fazla ekonomik acının (iş kayıpları, konut piyasası düşüşleri vb.) geldiğini birçok kez yineledi. Favori ‘temel PCE’ ölçüsünde dezenflasyon eksikliğinden bahsetti. Ayrıca, iş bitene kadar durmayacaklarını belirterek, Jackson Hole şahin konuşmasını yineledi.

Bitcoin

Bu hafta acil bir rahatlama rallisi veya genel olarak değerlemelerde ve fiyatlarda muhtemelen daha aşağı yönlü bir devam görme seçenekleriyle, risk varlıkları için şu anda var ya da ölüyor. Uzun vadeli boğa Bitcoin savunucuları olarak bizim tezimiz, makroekonomik karşı rüzgarların sürücü koltuğunda olduğu. Ayrıca, küresel para birimi ve tahvil piyasalarındaki fiyat hareketi, nihai panik anının henüz gelmediğini gösteriyor.

On-chain Bitcoin (BTC) analizi

On-chain döngüsel metrikler, uzun vadeli değer satın alma (veya satma) fırsatları için yararlıdır. Ayrıca, Bitcoin’in ekonomik davranışını değerlendirmek için fayda sağlar. Bununla birlikte, mevcut makro rüzgarlara kıyasla kısa vadeli fiyat hareketiyle daha az alakalıdırlar. Bu yüzden, son birkaç ayda bunlardan daha azını vurguladık.

Bitcoin piyasası döngülerinin tarihine ve on-chain verilere bakıldığında, ayı piyasasının derinliklerinde Bitcoin fiyatının gerçekleşen fiyatın altına düştüğü tutarlılık hemen fark edilir. Bu, on-chain son hareketlerine göre tüm Bitcoin’lerin ortalama maliyet temeline dayanır. Önceki döngülerde, bu tek seferlik bir olay değildi. Daha çok süre ile birlikte gelen bir olaydı. Aylardır bu ayı piyasasının çoğu kişinin beklediğinden daha uzun süreceğini kaydediyoruz. Ayrıca, süre bileşeninin yüzde düşüşten daha acı verici olduğunu vurguluyoruz.

BTC/USD günlük paritesini tamamen marjda belirlemek gerekir. Artan makroekonomik rüzgarlar göz önüne alındığında, marjinal satıcılar, likidite koşullarında belirgin bir değişiklik meydana gelene kadar marjinal alıcılara hakim olmaya devam eder.

Daha yakından bir görünüm, bu uzun süreli kapitülasyon sürecinin kripto paraları daha güçlü ve daha güçlü ellere aktardığını gösteriyor.

Gerçekleşen fiyatla ağırlıklandırılmış Bitcoin fiyatı, ayı bölgesinde olduğumuzun bir delili. Ancak hala aşağıda yerimiz olduğunu gösteriyor. Bunu, uzun vadeli düşük değerli Bitcoin almanın zamanı olarak görenler için, gerçekleşen piyasa değeri, Bitcoin’in maliyet bazındaki günlük artışını zaman içinde gösteren güven verici bir grafiktir.

Maliyet tabanı, döngü yükseklerinden yalnızca maksimum %24,07 düştü. Şu anda %12,71 aşağıda. Bu, çoğu “non-Bitcoin” yatırımcının kavrayamadığını düşündüğümüz tablo. Bitcoin’in bir parçası olduğu “her şey spekülatif” balonda bile, ağın maliyet temeli, günlük parite oynaklığına rağmen sürekli artıyor. Ancak, marjinal olarak düşüyor. Maliyet tabanı şu anda sadece %12,71 oranında düştü.

Bitcoin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Chainlink, XRP ve ETH: Haftaya Bu Seviyeler Görülebilir!
Chainlink, XRP ve ETH: Haftaya Bu Seviyeler Görülebilir! Kripto analisti John Isige, Chainlink (LINK)’in neden 8,00 dolarda ivme kaybedeceğini açıklıyor. Bu arada, analiste göre, Ripple (XRP)’de kazançları kilitleme zamanı. Analist, daha sonra Merge sonrası Ethereum (ETH)’de ralli olasılığının değerlendiriyor. John Isige’nin LINK, XRP ve ETH...
Vural Erkan 26 Eylül 2022