Bitcoin’de Mayıs’tan Beri En Büyük Erime! Sırada Ne Var?

436400
436400
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknik analist ve Blockchain uzmanı Omkar Godbole, SEC’in gelecek Bitcoin ETF kararlarına değindiği ve borsaların aylık raporlarını incelediği analizlerini yayınladı. Bitcoin bir Eylül ayını daha kırmızı mumla kapatırken, balinaların düşüşlerde topladığı ve ralliyi ayakta tuttuğu söyleniyor. Ayrıca, Çin yasaklarına karşı piyasasının dayanabileceği de farklı analistler tarafından onaylanıyor.

Bitcoin bu Eylül’ü de olumsuz bir notla sonlandırıyor!

Bitcoin, küresel finansal piyasalardaki istikrarsızlık, düzenleyici endişeler ve Çin’in kripto işletmelerini yasaklama kararı nedeniyle mevsimsel olarak düşüş gösteren Eylül ayını olumsuz bir notla sonlandıracak gibi görünüyor. Aylık grafiği:

bitcoin

Verilere göre, Bitcoin Çarşamba günü 24 saate %1.1 artışla 42.220 dolar seviyesinde işlem görmesine rağmen, Mayıs ayından bu yana en büyük olan %10’luk bir aylık düşüş yaşıyor. Ayrıca, ay başında görülen olumlu piyasa hissi, SEC’in Nasdaq listesindeki kripto borsası Coinbase’in yıllık %4 getiri sunan borç verme programını başlatmasını durdurma girişimlerinden kaynaklanan yenilenen düzenleyici korkularla tıkandı. Başkan Gary Gensler, kripto düzenleyici çağrılarını iki katına çıkardı ve stablecoin’leri poker çipleriyle karşılaştırdı. Bu arada, Çin’in tüm sanal para birimi ile ilgili işletmeleri yasa dışı ilan etme kararı ve emlak piyasasındaki kargaşa acıyı artırdı.

Analistler, Ripple ve Bu 5 Altcoin'e İşaret Etti:

Ancak analistlere göre, satış baskısının çoğu yeni yatırımcılardan geldi. Blockware Intelligence’ın 17 Eylül tarihli haber bülteninde, “Burada gördüğümüz şey, eski yatırımcıların, harcanan çıktıların ortalama ömrü düşüşlerinin gösterdiği gibi, kripto paralara bağlı kaldıkları” dedi. Bültende yapılan analizlerinden biri kurumlar üzerineydi:

Genel bir kural olarak, eski kuruluşlardan yapılan yüksek harcamalar düşüş eğilimi, eski kuruluşlardan gelen düşük harcamalar ise yükseliş eğilimidir.

Öğrenciye Korkutan Bitcoin Vurgunu

Balinalar düşüşte BTC satın alarak ralliyi ayakta tutuyor!

Kriptokoin.com olarak analizlerini paylaştığımız Omkar Godbole, büyük trader’lerin düşüşte satın alarak yıl sonu rallisi umutlarını canlı tutuğunu söylüyor. Blockchain veri firması Glassnode’a göre, en az 1.000 BTC ila 10.000 BTC tutan kuruluşlar tarafından kontrol edilen arz, bu ay 60.000 BTC arttı. Tüm bunların yanında analistler, Çin’in daha katı yasağının en kötü ihtimalle sınırlı bir olumsuz etkiye sahip olabileceğini ve Bitcoin’in önümüzdeki çeyrekte başlaması beklenen Federal Rezerv daralmasına (teşvikin geri ölçeklenmesi) karşı dirençli kalacağını söylüyor. Tarihsel olarak, Bitcoin Ekim-Aralık döneminde en büyük üç aylık kazançları kaydetti.

“Bitcoin (BTC)’in altınla olan korelasyonu azaldı”

Omkar Godbole’ye göre odak noktası, ABD borç tavanı efsanesinin nasıl ortaya çıktığı üzerinde olacak. Brookings tarafından aktarılan Hazine tahminlerine göre, Kongre’nin borç tavanını yükseltmesi veya askıya alması gerekiyor, aksi takdirde hükümletin tüm yükümlülüklerini ödeyecek nakit parası kalmayacak. Ayrıca S&P 500, borç tavanının askıya alınmasıyla birlikte geçici harcama önlemine ilişkin oylamanın Senato’da engellenmesinin ardından Salı günü %2 düştü. Hisse senetlerinde devam eden bir satış, analiste göre Bitcoin üzerinde ağırlık yaratabilir. Ek olarak, kripto borsası Luno, haftalık raporunda Bitcoin analizlerini paylaştı:

Bitcoin’in S&P 500 ile 90 günlük korelasyonunun bu (Eylül) riskten kurtulma döneminde önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Aynı zamanda, Bitcoin’in altınla olan korelasyonu azaldı. Bitcoin altınla pek çok benzer özelliğe sahip olsa da, hala riskli bir varlık gibi davranıyor ve piyasa çalkantıları sırasında borsa ile yüksek oranda korelasyon gösteriyor.

Bu arada, SEC’in birkaç Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu hakkındaki nihai kararı ve düzenleyicilerin vadeli işlem bazlı ETF’lere ilk tepkisi yakından takip ediliyor.

Arcane Research, bu tarihlere doğru hareketlilik bekliyor

Son olarak, Arcane Research’ün 28 Eylül tarihli haftalık raporunda şunları söyledi:

Spot ETF’ler için nihai karar tarihi (tabloda kırmızı dikdörtgen içinde gösterilmiştir) hızla yaklaşıyor. VanEck nihai kararı 14 Kasım’a kadar alacak, diğer fonlar için ise kısa süre sonra karar verilecek. Piyasada bu tarihlere doğru hareketlenmeyi görmeyi bekliyoruz. Vadeli işlemlere dayalı ETF’ler de ilk yanıtlarını kısa süre içinde alırlar. Önümüzdeki 40 gün içinde, altı vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF uygulaması SEC’den ilk yanıtı alacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin’de Mayıs’tan Beri En Büyük Erime! Sırada Ne Var?