Kripto Para Krizi: Bitcoin Bu Seviyelere Doğru Çökebilir!

Kripto Para Krizi: Bitcoin Bu Seviyelere Doğru Çökebilir!
Kripto Para Krizi: Bitcoin Bu Seviyelere Doğru Çökebilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sorunlu makroekonomik ve jeopolitik durum göz önüne alındığında, Bitcoin fiyatı sabit kaldı. Ayrıca, Eylül 2022’den bu yana dar bir fiyat aralığında konsolide etmeye devam etti. Bununla birlikte Fed’in faiz oranındaki bir artış, Bitcoin’in de dahil olduğu yüksek riskli varlıklara yönelik iştahın azalmasına neden oluyor. Bağımsız analist Nathan Aisenstadt, bir kripto krizi öngörüyor ve BTC’nin %35 düşeceğini söylüyor. Nathan Aisenstadt’ın değerlendirmelerini ve analizlerini okuyucularımız için hazırladık. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Kripto para piyasası için riskler

En önemli dünya endeksleri olan S&P 500 ve Nasdaq 100 fiyatlarının bu hafta %5 oranında arttı. Bu da kripto para yatırımlarının hala baskı altında olan büyümesine katkı sağladı. Dünyadaki ekonomik durum, madencilik ekipmanlarının maliyetinde artışa neden olan artan enflasyon nedeniyle bozulmaya devam ediyor.

İkinci en büyük Bitcoin madenciliği ülkesi olan Çin’in ekonomik büyümesi, 2022’nin üçüncü çeyreğinde biraz hızlandı. Ancak birkaç yılın en düşük seviyesinde kaldı. Ayrıca, genç işsizliği %17,9 ile yüksek kalmaya devam ediyor. Ayrıca, düşük konut fiyatlarıyla birleştiğinde bu faktörler Çin’in emlak krizini şiddetlendirmesi mümkün. Bunun da birçok Asya ülkesinin ekonomisi üzerinde ciddi baskı oluşturması olası.

Sonuç olarak bu, Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler gibi yüksek riskli varlıklara olan yatırım ilgisinde hızlı bir düşüşe yol açacaktır. Ancak dünyadaki sorunlu makroekonomik ve jeopolitik duruma rağmen Bitcoin fiyatı sabit kalıyor. Ayrıca, Eylül 2022’den bu yana dar bir fiyat aralığında konsolide olmaya devam ediyor. Bu makalede, Bitcoin fiyatının henüz dibe ulaşmadığını gösteren nedenleri analiz edeceğiz.

Kaynak: TradingView

Bitcoin madenciler arasındaki rekabet çok yıllı zirvelere ulaştı

Çeşitli kripto para birimleri fiyatları üzerinde devam eden aşağı yönlü baskıya rağmen, Bitcoin’in hash oranı, bir önceki aya göre %13,2 artışla saniyede 257.7 Exahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: Glassnode

Ancak hash oranı arttıkça yeni bir blok bulmak için matematiksel bir hesaplama yapmanın ve buna bağlı olarak ödül almanın ne kadar zor olduğunu gösteren madenciliğin zorluğu da sistematik olarak artıyor. Bu gösterge, Çin’in kripto para ticareti ve madenciliğine ilişkin politikasının önemli ölçüde sıkılaştırıldığı ve ardından madencilik şirketinin Kazakistan ve ABD’ye göç etmesine yol açan döneme damgasını vurduğu Mayıs 2021’de ulaşılan zirveye kıyasla %47,1 arttı.

Son haftalardaki madencilik zorluğundaki keskin artış, Bitcoin madenciliğinin maliyetindeki artışa olumsuz bir şekilde yansıyor. Bu nedenle, madencilik şirketlerinin nakit akışında bir düşüş var. Sonuç olarak, bu, kripto para madenciliği endüstrisi üzerinde ek finansal yükler yaratır. Ayrıca, merkez bankası politikalarının sıkılaştırılması karşısında, şirket yönetiminin faaliyetleri için fon bulması daha zor olacaktır.

Kaynak: Glassnode

Ekim 2022’nin sonunda, Exahash başına gelir, yıllık %44.7 düşüşle Exahash başına günlük 3.44 BTC ile çok yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bir Exahash’ın günlük geliri 67-72 bin dolar olduğundan mevcut durum sektör için içler acısı. Bu rakam, halving sonrası 2020 yılının 4. çeyreğinin başında görülen seviyelerin altına düştü.

Kaynak: Glassnode

Bitcoin fiyatını tahmin etmek için en önemli metriklerden biri, Mining Pulse’dur. Bitcoin blokları 10 dakikadan daha yavaş görünüyorsa, bu, madencilerin bir şok olayının başlaması nedeniyle ağdan ayrıldığını gösterir. Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi, Bitcoin fiyatındaki her çok yılın en yüksek seviyesinden sonra, madencilerin dramatik bir şekilde teslim olmasıyla sonuçlanan bir düşüş hissi dönemi yaşandı. Hesaplarıma göre, blok aralığında hedef değere göre %20 artışla madencilerin bir sonraki kapitülasyonu 2022’nin sonunda gerçekleşecek. Ayrıca, Riot Blockchain gibi halka açık şirketlerin gücünü ciddi şekilde test edecek.

Kaynak: Glassnode

Madencilik parametrelerine dayalı Bitcoin fiyat tahmini

Glassnode’da geliştirilen ve açıklanan sistem, Zorluk ve İhraç gibi temel parametreleri kullanıyor. Sistem, Bitcoin madenciliğinin maliyetini tahmin etmeye izin veriyor. Böylece, en büyük piyasa katılımcılarının ulaşmaya başlayacağı en olası BTC fiyat aralıklarını tahmin etmek mümkün. Örneğin, aşağıdaki grafikte pembe bir çizgi ile işaretlenmiş Bitcoin madenciliğinin mevcut tahmini maliyeti 12.200 dolar. Tarihsel verilere atıfla, madencilerin teslim olmasına yol açanlar da dahil olmak üzere kripto çöküşlerinin çoğunda, Bitcoin fiyatı tam olarak bu modelin çıkardığı minimum değerlere ulaştı.

Bitcoin
Kaynak: Glassnode

Fed faiz oranının kripto para birimlerinin fiyatına etkisi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, halen faiz oranlarını artırmaya devam ediyor. Yükselen faiz oranları, genellikle Bitcoin gibi yüksek riskli varlıklara yönelik iştahı azaltır. Sonuç olarak, bu, kripto para birimi endüstrisinin en azından 2023’ün sonuna kadar aşağı yönlü baskı yaşamaya devam etme olasılığının artması anlamına geliyor. Bunun nedeni, faiz oranını 2022 yılı sonunda 4,25-4,50 aralığına yükseltmeyi bekleyen en son Fed tahminleri. 2023 yılında ise %4,50-4,75 olması gerekiyor. Bu da bu son 16 yılın en yüksek oranı olacak.

Bitcoin
Kaynak: Federal Reserve Sistemi

Hisse senedi piyasası, Fed faiz artışlarına olumsuz tepki vermeye devam ediyor. Örneğin, Meta Platforms ve Amazon hisseleri, bu hafta en şiddetli satış baskısı altına girdi. Çünkü, 2022’nin 3. çeyreğinde faaliyet gelirlerinde çok ciddi düşüş oldu.

Tarihsel verilere bakıldığında, Fed’in faiz oranı ile Bitcoin fiyatı arasında bir korelasyon olduğuna dair kanıtlar var. Böylece, 5 Ocak 2022’de FOMC, oranın yükseltilmesi gerektiğini belirten tutanaklar yayınladı. Aynı gün içinde Bitcoin fiyatı 3.000 dolardan fazla düştü. Ayrıca, beş gün sonra düşüş yaklaşık %16,3 oldu.

Kaynak: TradingView

2018 kripto çöküşüne bakıldığında, Bitcoin fiyatı Fed faiz artışı sırasında düşmeye devam etti. Bununla birlikte, Fed 2019’un başlarında politika sıkılaştırmasını durdurduğunda, Bitcoin fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskı sona erdi. Böylece, kripto piyasası istikrar kazandı. Ve 2019’un ikinci çeyreğine kadar, Bitcoin fiyatı 12.000 dolara ulaştı. Böylece sadece dört ayda %275 artış gösterdi.

Bitcoin
Kaynak: YCharts

Bitcoin’in teknik analizi

Bitcoin fiyat hareketini tahmin ederken Elliott Wave Theory kullanıyorum. 8 Kasım 2021’de, Ⓦ dalgasının zikzak (‘A’-‘B’-‘C’)  şeklinde oluştuğu bir düzeltme dalgası (IV) oluşmaya başladı. Ayrıca, şu anda araya giren bir dalga ⓧ oluşmaya devam ediyor.

Haftalık zaman diliminden 4 saatlik zaman dilimine geçerken, ⓧ dalgasının yapısına dahil olan 17 Ekim 2022’den itibaren dalga (Y) oluşumunu görmek mümkün. Yüksek bir olasılıkla çift zikzak şeklini alacak. Sonuç olarak Bitcoin fiyatının 23.800-24.200 dolara yükselmesini bekliyorum. Bundan sonra, bu BTC’nin düzeltici hareketi 12.700-13.600 dolar aralığına kadar devam edecek. Burada akıllı para, son küresel itici dalga ‘V’ ve Bitcoin’in 2024’te halving oluşumu beklentisiyle ‘dijital altın’ biriktirmeye başlayacak.

Bitcoin
Kaynak: TradingView

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kripto Para Krizi: Bitcoin Bu Seviyelere Doğru Çökebilir!