Reklamı kapat

Profesyonel Traderlar: Bitcoin Bu Seviyelere Yükselmeyecek!

Hakan Karaca
Hakan Karaca 3 Ekim 2022
0 görüntülenme

Bitcoin (BTC)’in 25 bin doların üzerinde son kapanışından beri 111 gün geçti. Yani ayılar lider kripto para birimini kontrolleri altına almış durumda. Ayrıca türev verileri bu eğilimin tersine dönmesinin pek olası olmadığını gösteriyor.

Bitcoin dip seviyelere ulaştı mı?

Bitcoin’in (BTC) 25.000 doların üzerinde bir kapanış yapmasından bu yana yüz on bir gün geçti. Bu da, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, bazı yatırımcıların varlığın bir dip yaptığı konusunda daha az emin olmalarına neden oldu. Şu anda, küresel finansal piyasalar huzursuz olmaya devam ediyor. Çünkü bu haftaki Kuzey Akım doğal gaz boru hattı olayından sonra Ukrayna’da gerilim artıyor. İngiltere Merkez Bankası’nın 28 Eylül’de devlet tahvili piyasalarına acil müdahalesi, fon yöneticilerinin ve finansal kurumların şu anda ne kadar kırılgan olduğuna da ışık tuttu. Hareket, enflasyonist baskılar arttıkça ekonomileri sıkılaştırmaya yönelik önceki niyetten keskin bir kaymaya işaret etti.

bitcoin

S&P 500, 2009’dan bu yana ilk kez üst üste üçüncü negatif çeyrek için hızla ilerliyor. Ek olarak, Bank of America analistleri, teknoloji devinin “zayıf tüketici talebi” nedeniyle iPhone üretimini azaltma kararı nedeniyle Apple’ı nötr seviyeye düşürdü. Son olarak, Fortune’a göre, emlak piyasası, Amerika Birleşik Devletleri metropol bölgelerinin yüzde 77’sinde konut fiyatlarının düşmesinden sonra ilk geri dönüş işaretlerini gösterdi. Kötüleşen küresel ekonominin kripto yatırımcıları üzerinde herhangi bir etkisi var mı? Bunu anlamak için Bitcoin türevleri verilerine bir göz atalım.

Profesyonel yatırımcılar 20.000 dolara kadar olan ralliden heyecan duymadılar

Perakende yatırımcılar genellikle spot piyasalardan fiyat farkları nedeniyle üç aylık vadeli işlemlerden kaçınırlar. Ancak profesyonel yatırımcıların tercih ettiği araçlardır. Çünkü genellikle kalıcı bir vadeli işlem sözleşmesinde meydana gelen fonlama oranlarının dalgalanmasını önlerler. Üç aylık vadeli yıllık prim, riskleri karşılamak için yüzde 4 ila 8 arasında işlem görmelidir. Sağlıklı piyasalarda olması gereken oran budur. Grafik, türev yatırımcıların son 30 gündür düşüş için nötr oldukları gösteriyor. Ayrıca Bitcoin vadeli işlem priminin ise tüm zaman boyunca yüzde 2’nin altında kaldığını göstermektedir. Daha da önemlisi, BTC’nin 7 ve 13 Eylül arasında yüzde 21 oranında artmasından sonra, 27 Eylül’deki başarısız 20.000 dolarlık direnç testine benzer şekilde, metrik iyileşmedi.

bitcoin

Veriler temel olarak profesyonel yatırımcıların kaldıraçlı long (boğa) pozisyonlar ekleme konusundaki isteksizliğini yansıtmaktadır. Vadeli işlem enstrümanına özgü dışsallıkları dışlamak için Bitcoin opsiyon piyasalarını da analiz etmek gerekir. Örneğin, yüzde 25 delta çarpıklığı, piyasa yapıcılar ve arbitraj masaları yukarı veya aşağı yönlü koruma için aşırı şarj olduğunda belirleyici bir işarettir. Ayı piyasalarında, opsiyon yatırımcıları fiyat kırılımı için daha yüksek oranlar verir. Böylelikle çarpık göstergenin yüzde 12’nin üzerine çıkmasına neden olur. Öte yandan, boğa piyasaları eğrilik göstergesini negatif yüzde 12’nin altına düşürme eğilimindedir. Bu da düşüş koyma seçeneklerinin iskonto edildiği anlamına gelir.

Bitcoin fiyatındaki çöküş beklentisi büyüyor

30 günlük delta eğriliği, 21 Eylül’den bu yana yüzde 12 eşiğinin üzerindeydi. Bu, opsiyon yatırımcılarının aşağı yönlü koruma sunmaya daha az eğilimli olduklarının sinyalini veriyor. Bir karşılaştırma olarak, 10 ve 13 Eylül arasında, ilişkili risk, nötr bir duyguyu gösteren satın alma ve satma seçeneklerine göre biraz dengeliydi. Vadeli işlem tasfiyelerinin az sayıda olması, yatırımcıların sürpriz eksikliğini doğruluyor
Vadeli işlemler ve opsiyon metrikleri, 27 Eylül’deki Bitcoin fiyat çöküşünün beklenmediğinden daha fazla beklendiğini gösteriyor. Bu, tasfiyeler üzerindeki düşük etkiyi açıklar.

20.300 dolardan 18.500 dolara kadar yüzde 9.2’lik düzeltmeye rağmen, sadece 22 milyon dolarlık vadeli işlem sözleşmesi zorla tasfiye edildi. 19 Eylül’deki benzer bir fiyat düşüşü, kaldıraç vadeli işlem tasfiyelerinde toplam 97 milyon dolara neden oldu. Bir taraftan, türev metriklerine göre, 111 günlük ayı piyasası, Bitcoin yatırımcılarına düşüş aşılamak için yeterli olmadığından olumlu bir tutum var. Bununla birlikte, vadeli işlem primi sıfıra yakındır. Yatırımcılar fiyat düşüşünden emin olsalardı, gösterge geriye doğru olurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Ekim İçin Not Alınacak 5 Altcoin ve Detaylı İnceleme Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, kripto para piyasaları dalgalı fiyat hareketlerine devam ediyor. Bununla birlikte yatırımcılar, takip edebilecekleri potansiyelli altcoin projeleri arayışı içerisindeler. İşte Ekim ayında takibinizde bulunması gereken 5 altcoin ve detaylı incelemeleri… Listenin ilk sırasındaki...
Hakan Karaca 3 Ekim 2022