Bitcoin Cash ve Bitcoin Arasındaki Başlıca Farklar

Ömer Taha Gülberk
Ömer Taha Gülberk 31 Aralık 2017
10 görüntülenme

Bitcoin Cash, dünyanın en popüler borsalarından Coinbase platformuna geldi. Bitcoin’in diğer kolu olan Bitcoin Cash, Bitcoin üzerine yaptığı teknik geliştirmelerle kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Bitcoin Cash’in kurucuları, Blockchain teknolojisini kullanarak koin piyasasında yer edinmek istiyor. Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında yatırımcıların bilmek isteyeceği birtakım farklılıklar var.  

Yaklaşık bir hafta önce, Coinbase üzerinden Bitcoin Cash alım ve satımları durduruldu. Coinbase’in sahip olduğu GDAX borsasının bu kararı vermesinin sebebi ise Bitcoin Cash’teki “beklenmedik değişim”. Bitcoin Cash’in fiyatının 3.500$’dan bir anda 8.000$’a fırlaması, bu kararın verilmesinde etkili oldu. 

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, çalışanlarının şirket içindeki bilgiyi kendi çıkarları için kullanmış olabileceklerini ve bu ani fiyat değişiminin sebebinin de bu olabileceğini söyledi. Coinbase internet sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, GDAX borsasında yeterli likiditeye ulaşıldığı takdirde Bitcoin Cash’in alım satımına konulan yasağı kaldıracaklarını söyledi. 

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farklar: 

Bitcoin

Taslağı 2008 yılında, gizemli bir figür haline gelen “Satoshi Nakamoto” tarafından bir beyaz kağıda (white paper) çizilen Bitcoin, yapılan tüm transferleri kaydediyor ve bu transferleri kamuya açıyordu. Bu sistemin adı blockchain. Bu sistemde yeni bitcoinlerin ortaya çıkmasını sağlayan şey de madencilerin kurdukları sistemlerle karmaşık problemleri çözmesi. 

Fakat Bitcoin’in transfer hızı bir hayli düştü. Visa saniyede yaklaşık 24,000 işlem onaylanırken, Bitcoinde ise bu sayı 7 civarında. 

Temmuz ayının sonlarına doğru Bitcoin, data formatında bir düzenlemeye gitti. Kısaca “SegWit” denilen bu format sayesinde data, blok içerisinde daha az yer kaplıyor ve bu da transfer süresinin azalmasını sağlıyor.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash transfer problemini farklı bir şekilde çözüyor. Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki temel farklılık Bitcoin Cash’in daha büyük boyutlu bir blok sistemine sahip olması. Bitcoin 1 megabyte’lık transfer datası saklayabilirken, Bitcoin Cash’te ise bu rakam yaklaşık 8. Bu da Bitcoin Cash’te bir seferde daha fazla datanın işlendiği anlamına geliyor. 

Bu ayrım haricinde, Bitcoin’in birçok teknolojik özellliğine sahip olmasına rağmen Bitcoin Cash, ne cüzdanlar ne de kişiler ve kurumlar tarafından Bitcoin olarak kabul edilmiyor. 

Ancak şöyle bir durumda var. Eğer 1 Ağustos 2017’den önce Bitcoin’inin olduysa, bu Bitcoin Cash’inizin de olduğu anlamına geliyor. Çünkü Bitcoin Cash, içinde geçmişte kalan, yani Bitcoin’den kalan işlemleri de barındırıyor. Coinbase müşterileri, servis yeniden açıldıktan sonra otomatik olarak bir miktar Bitcoin Cash sahibi olacak.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Warren Buffet Uyardı: Bitcoin’i Değerli Kılan Tek Şey Fırsat Kaçırma Korkusu Milyarder yatırımcı Warren Buffet, çok yüksek değerlere ulaşan Bitcoin ile ilgilenmiyor. Bitcoin fikri anlaşılması zor bir fikir. Basitçe açıklamak gerekirse Bitcoin, online platformda üretilen, sahip olunan ve ticareti yapılan, tamamiyle anonim ve hiçbir merkez tarafından kontrol edilmeyen...
Ömer Taha Gülberk 31 Aralık 2017