Reklamı kapat

Dikkat: Bitcoin Çekilirken Bu Altcoin Borsalara Taşınıyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 30 Ağustos 2022
0 görüntülenme

Lider kripto Bitcoin ve lider altcoin Ethereum için Borsa Net Pozisyon Değişimi grafikleri ilginç işaretler veriyor. Glassnode verileri, ETH’den BTC’ye yönelik yatırımcı duyarlılığının arttığına işaret eden zıt aktivite gösteriyor.

Borsa giriş çıkışları neden önemli?

Bitcoin ve Ethereum borsa akışlarının analizi, ilk iki token için zıt aktiviteyi ortaya çıkardı. Bu arada piyasa lideri uzun vadeli hodl açısından açık bir hakimiyet kurdu. Borsa akışları, bir borsa cüzdanına yatırılan veya cüzdandan çekilen tokenlerin sayısıdır. Bunu değerlendirmek için popüler bir on-chain ölçüm, Borsa Net Pozisyon Değişikliği’dir.

Bitcoin ve Ethereum İçin Eylül Tahminleri Çıktı! İşte Seviyeler

Token’leri bir borsaya taşımanın birincil nedeni tokeni satmaktır. Bu yüzden, borsa girişleri genellikle düşüş eğilimi olarak kabul görür. Buna karşılık, tokenleri geri çekmek genellikle uzun vadeli tutmak amacıyla yapılır. Bundan dolayı, borsa çıkışları genellikle yükseliş olarak kabul görür. Tokenlerin borsalara girip çıkmasını incelemek, düşüş veya yükseliş yatırımcı duyarlılığını belirlemeyi mümkün kılar.

Bitcoin’in borsa net pozisyon değişikliği

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasa, Terra skandalının ardından sektör genelinde de-leverage nedeniyle keskin fiyat düşüşleri gördü. Bitcoin de bu süreçte 18 Haziran’da 17.600 dolara düştü. Aşağıdaki grafik, günlük ortalama 1 milyar doları aşan günlük çıkışlarla, borsa BTC çıkışlarını gösteriyor. Veriler, dipten bu yana oldukça tutarlı. Bitcoin’in 19 Ağustos’ta 20.800 dolara kadar düşmesine rağmen, geçen hafta borsa çıkış oranı önemli ölçüde arttı. Bu, yatırımcıların mevcut fiyat aralığında değer gördüklerini gösteriyor.

Altcoin
Kaynak: Glassnode

FTX borsası, geçen haftaki toplam çıkışların yarısından fazlasını oluşturdu. Bu oluşumun belirgin bir temel nedeni yok. Bununla birlikte, 20 Ağustos’ta ‘sızdırılan belgeler’, FTX’in gelirini 2020’de 90 milyon dolardan 2021’de 1 milyar dolara çıkardığını ortaya koydu. Bu da %1.000’in üzerinde artış anlamına geliyor.

Kaynak: Glassnode

FTX’in BTC rezervlerinin daha fazla analizi, holdinglerde önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Mart ayında şirket 120.000’den fazla BTC’yi elinde tuttu. Ancak şimdi, 3. çeyreğin bir kısmında, bu, Haziran’dan itibaren en keskin düşüşü gösteren ve tutulan BTC’de kademeli bir düşüşe yol açan dönemle birlikte sadece 13.000 token geriledi.

Altcoin
Kaynak: Glassnode

Lider altcoin Ethereum borsa net pozisyon değişikliği

Buna karşılık, Ethereum’un Net Pozisyon Değişikliği, Mart ortasından itibaren büyük çıkışlara rağmen, borsalardan ayrılan token miktarının net sıfıra yakın olduğunu gösteriyor. Bu gelişme, özellikle merge yaklaştıkça olumsuz bir işaret. Yatırımcıların Proof-of-Stake’e (PoS) geçişin bir ‘söylentiyi al, haberleri sat’ olayı olduğunu düşündüklerini öne sürüyor.

Altcoin
Kaynak: Glassnode

Uzmanlara göre, Bitcoin ve lider altcoin arasındaki zıt aktivite, yatırımcıların enflasyon veya jeopolitik gerilimlerin tırmanması gibi makro gelişmelere karşı uzun vadeli bir oyun olarak ETH’yi değil BTC’yi gördüğünü gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Neler Oluyor? Balinalar Büyük Miktarda Bitcoin Satıyor! Mevcut piyasa belirsizliği balinaları Bitcoin (BTC) satmaya zorluyor. Karidesler ise daha fazla biriktirme fırsatını değerlendiriyor. Bitcoin balinaları büyük miktarda varlık satıyor Glassnode verilerine göre, Bitcoin (BTC)’nin birikim eğilimi puanı şu anda balinalar için sıfır olarak yanıp sönüyor....
Vural Erkan 30 Ağustos 2022