Reklamı kapat

Bitcoin Fiyatını Tetikleyen Gelişmeler: CoinBase, AB Raporu ve SBI

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 5 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Bitcoin fiyatları geçtiğimiz 5.600 dolardan destek buldukta sonra önce 6,000$ seviyelerine sonra da 6.670 dolar düzeyine yükselerek son dört günde %10’un üzerinde artış yakaladı.

Bitcoin Talk ve Reddit’in r/Bitcoin subreditindekilerin bir kısmı bu yükselişi kutlamaya başlamışken bir kısmı hala bu konuda şüpheli ve bitcoin ve diğer kriptoların aylarca süren düşüşlerinin devam edeceğine inanıyor.

Bu yazımızda fiyatların artmasının ardındaki nedenlere değindik.

Bitcoin price from CoinDesk

Coinbase  Kurumsal Yatırımcıları

Bitcoin ve diğer kriptolara 2017’de yoğun bir para akışı oldu ve bu devam edecek gibi duruyor.

Büyük yatırımcıları bu evrene çekmek için dünyanın en büyük kripto cüzdanı sağlayıcılarından Coinbase “dijital para yatırımını tüm finans kurumları ve büyük borsalarca ulaşılabilir” kılmak için çabalıyor ve bunun için Coinbase Custody’yi kurdu.

Coinbase websitesinde “Önümüzdeki haftalarda içlerinde ICO ekipleri, kripto borsaları da olan dünya çapında müşterilerle çalışmaya başlayacağız,” yazdı.

Coinbase Custody soğuk cüzdan deposuyla borsa servislerinin kombinasyonu gibi ve geçen hafta ilk 10 yatırımını aldı.

Coinbase 20 milyar dolar değerinde kripto sahibi olduğunu iddia ediyor ve Kuzey Amerika ve Avrupa’dan Asya’ya uzadıkça bunun artacağına inanıyor.

“Bu kurumsal-seviyede kripto yapısı için bir dönüm noktası niteliğinde. Kurumsal yatırımcılar işe dahil oldukça kripto dünyasında korumaya yönelik çözümlere ihtiyaç hızla artıyordu,” diyor Black Square Capital’ın fon yöneticisi Maxim Nurov. “Artık, servis sağlayıcılar tahvil ve bonoların kurumsal yatırımcıların isteklerini karşılayacak biçimde olmalarına özen gösteriyorlar. Circle ve BitGo da yakında piyasanın önde gelenleri olarak bu akıma katılacaklardır.”

AB’den Olumlu Araştırma

Avrupa Parlamentosunun yayınladığı bitcoin ve kripto araştırması dünya çapında yetkililerin ve merkez bankalarının olumsuz fikirlerini bir miktar uzaklaştırdı.

“Dijital Paralar v merkez bankalarının para politikaları: gelecek problemler” adı verilen makalede dijital paralar (VC) için “kısmen güvenilebilir, şeffaf ve hızlı” dendi.

“Finansçılar anonimliklerinden ve uluslararası akımından dolayı kripto paralardan hoşlanmayabilirler. Böyle problemler bazı örnekleri kabul edilebilir kılsa da genellenebilir değil. Çoğu durumda, kripto para işlemleri de diğer finansal işlem veya alet gibi ekonomistlerin özgür tercihlerinden doğuyor.”

“Küresel, uluslararası karakterleri göz önünde bulundurulduğunda VC’leri ilgilendiren düzenlemeler yargı çevresinden çok daha uzakta,” diye makale devam ediyor.

Yeni Bitcoin Borsası

Japon finans devi SBI Holdings geçen ay kurduğu kripto borsasına bitcoin’i ekliyor.

SBI Virtual Currencies adı verilen borsanın SBI’ın 23 milyon kullanıcısı içinden yeni kripto alıcıları çekmesi bekleniyor.

Haziranda kurulduğunda SBI Virtual Currencies kullanıcıların Japon yeni kullanarak XRP almasına olanak sağlıyordu ve o günden bugüne bitcoin ve bitcoin cash’i de seçenekler arasına ekledi.

En ilginç gelişmelerden anında haberdar olmak için Kripto Koin’i Telegram’da takip edin!

Forbes-Billy Bambrough

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Milyarderi Çin’de Skandala Yol Açtı! Çinli süper zengin ve Bitcoin milyarderi Li Xiaolai özel bir konuşmasının basına sızması ile bir anda ülkenin kripto para topluluğu arasında krize neden oldu. Çin’in arama motoru Baidu’da da hızla trend haline gelen Li Xiaolai’nin konuşması pek çok tanıdık...
Serkan Eser 5 Temmuz 2018