Bitcoin Core 24 Şimdi Yayında: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Vural Erkan
Vural Erkan 28 Kasım 2022
15 görüntülenme
Bitcoin Core 24 Şimdi Yayında: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Bitcoin Core 24, kullanıcıların onaylanmamış BTC işlemlerini yüksek ücretli alternatif işlemlerle değiştirmesine olanak tanıyan bir özellik olan RBF standardıyla birlikte geliyor.

Merakla beklenen Bitcoin Core 24 artık yayında

Bitcoin Core 24, uzun zamandır beklenen ancak tartışmalı bir yükseltme. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, bu yükseltme 26 Kasım’da etkinleştirildi. Böylece, onaylanmamış işlemler için bekleme odası görevi görecek Bitcoin bellek havuzunun (memory pool) kapısını açtı. Bellek havuzu, bir işlemin yüksek bir ücreti varsa, node’ların çakışan işlemleri kabul etmesinin veya reddetmesinin bir yolu olan tam RBF (Ücrete Göre Değiştirme) mantığını etkinleştirecek.

Bitcoin Core

Bu yükseltmeden önce, Bitcoin Core node’ları, madencilerin bellek havuzundaki çakışan bir işlemi, bu işlemin değiştirilebilir olarak işaretlenmesi durumunda değiştirdiği ‘opt-in RBF’ mantığını uyguladı. Geliştirici ekip, RBF standardını tanıtımı 2016 yılında yaptı. BIP 125 güncellemesi ile Bitcoin Network üzerinde etkinleştirildi. RBF’den önce, bellek havuzu işlemleri ilk görülen temelinde kabul ediyordu.

Yükseltmeye yönelik eleştiriler de var

Bu arada, yeni sürüm, Bitcoin topluluğunun sıfır onay (zero-confirmation) işlemlerini geçersiz kılma korkusuyla birlikte geliyor. Bu nedenle, tartışmalı olarak bir Full-RBF içeriyor. Ayrıca, eleştirmenlerin çoğu, yeni özelliğin çift harcama saldırılarını teşvik edeceğini ileri sürüyor. Muun gibi sıfır onay uygulamalarının özelliğini binlerce kullanıcı için devre dışı bırakmasına neden olacağını düşünüyorlar. Appolo’nun kurucu ortağı Thomas Fahrer’e göre, tam RBF’yi Bitcoin’e getirmek sorunlu. Çünkü, bu tür ödemeleri kabul ederken çifte harcama saldırılarıyla karşılaşma riskini artıracak. Bu yüzden, sıfır onay işlemlerini daha riskli hale getiriyor.

Sıfır onayı, kabaca Blockchain’in madenciler tarafından onaylanmadan önce bir Bitcoin işlemini kabul etmesi anlamına geliyor. Çoğu durumda, bu işlemler yalnızca güvenli değil, aynı zamanda yararlıdır. Yükseltme, bu tür işlemleri olumsuz etkiliyor. Çünkü madenciler artık bunları daha yüksek ücretli işlemler için kolayca değiştirecektir. Örneğin, Muun cüzdanı, denizaltı takasları oluşturmak için onaylanmamış işlemleri bloklar halinde paketler. Böylece toplu olarak çok hızlı ödemeleri mümkün hale getirir.

Tam Ücrete Göre Değiştirme mekanizmasının amacı, işlem ücretlerini artırmak. Bu sadece madencilere fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda Blockchain’in ücret piyasası için bir endüstri standardı belirleyecek. Online işlemlerde müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için sıfır onay işlemlerine güvenen traderlar ve Bitcoin ATM’leri, RBF’nin işletmelerini daha az güvenilir hale getireceğini söylüyor. Dolayısıyla bu da topluluğun bir kısmının çekirdek geliştiricilerin tüm işlemleri varsayılan olarak RBF yapmaya çalıştığı yönünde spekülasyon yapmasına neden oluyor.

Synonym CEO’su John Carvalho’ya göre RBF, kullanıcılar için BTC harcamayı yalnızca daha tehlikeli hale getirecek. RBF’nin çifte harcama yaptığına dair kanıt sunması istendiğinde Carvalho, sıfır onay işlemlerinin ağı potansiyel bir Sybil saldırısından korumak için teşvikler sağladığını belirtiyor. Çoğu üyenin sıfır onay işlemlerini detaylandırmasıyla, neredeyse tüm topluluk HAYIR oyu verdi. Ayrıca, traderlar için yalnızca sınırlı bir süre için kârlı olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik!
Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmeler Çok Kritik! Geçen haftaki aşağı yönlü düzeltmenin ardından, altın fiyatları geçen haftaya düşüş baskısı altında başladı. Bununla birlikte, yenilenen ABD doları zayıflığı ve gerileyen ABD Hazine tahvil getirileri, altının hafta ortasında ivme kazanmasına yardımcı oldu. Odak, ABD’den gelecek bu...
Vural Erkan 28 Kasım 2022