Bitcoin Devi Kritik Bir Hamle Yaptı: Hisse Fiyatı Yükselişe Geçti!

Bitcoin Devi Kritik Bir Hamle Yaptı: Hisse Fiyatı Yükselişe Geçti!
Bitcoin Devi Kritik Bir Hamle Yaptı: Hisse Fiyatı Yükselişe Geçti!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önde gelen bir iş zekası şirketi ve Bitcoin (BTC)’in en büyük kurumsal sahiplerinden biri olan MicroStrategy, hisse senedi yapısında önemli bir hamle yaptığını duyurdu. Şirketin yönetim kurulu, yatırımcılar ve çalışanlar için erişilebilirliği artırmayı amaçlayarak hem A sınıfı hem de B sınıfı adi hisse senetleri için 10’a 1 hisse bölünmesini onayladı. Bu durum MSTR hisselerinde fiyat artışına neden oldu.

Bitcoin devi MicroStrategy kritik bir hamle yaptı!

İş zekası firması ve kurumsal Bitcoin sahibi MicroStrategy, Perşembe günü 10’a 1 hisse bölünmesi yaptığını duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Ağustos günü mesai bitiminden itibaren geçerli olmak üzere, hisse senedi sahiplerine temettü dağıtımı yoluyla gerçekleştirilen A ve B sınıfı adi hisse senedi bölünmeleri, MicroStrategy’nin hisselerini yatırımcılar ve çalışanlar için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Şirketten yapılan açıklamada, şu noktaya parmak basıldı:

Temettü sonucunda, MicroStrategy’nin A sınıfı adi hisse senedi sahiplerinin her biri dokuz (9) adet ek A sınıfı adi hisse senedi ve MicroStrategy’nin B sınıfı adi hisse senedi sahiplerinin her biri dokuz (9) adet ek B sınıfı adi hisse senedi alacak.

MicroStrategy Koltuğunu Kaybetti, Artık Bu Şirket Bitcoin Devi!

Son hamlenin ardından MicroStrategy’nin hisse fiyatı yükseldi!

Hisselerin 7 Ağustos’taki işlem kapanışından sonra dağıtılması ve işlemlerin 8 Ağustos’taki piyasa açılışında bölünmeye göre düzeltilmiş olarak yeniden başlaması bekleniyor. MicroStrategy, “Hisse senedi temettüsünün hissedarların oy kullanma ve diğer hakları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır” diye ekledi.

Hisse senedi bölünmesi, mevcut hisseleri birden fazla yeni hisseye bölerek bir şirketin hisse sayısını artırır. Böylece şirketin piyasa değerini değiştirmeden hisse fiyatını orantılı olarak düşürür. Bu, likiditeyi artırır, hisseleri bireysel yatırımcılar için daha uygun hale getirir ve piyasa algısını iyileştirebilir. Daha düşük bir hisse fiyatının psikolojik etkisi, şirketin temel değeri aynı kalsa da daha fazla yatırımcıyı çekebilir. TradingView’e göre MicroStrategy’nin hisse fiyatı Perşembe sabahı piyasa öncesi işlemlerde %6,4 artışla 1.389 dolardan işlem görüyor. Hisse senedi geçtiğimiz ay %17 düştü ancak yılbaşından bugüne %89 değer kazandı.

MSTR/USD fiyat grafiği. Görüntü: TradingView.

MicroStrategy 786 milyon dolara ek 11.931 Bitcoin satın aldı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kendisini aynı zamanda bir Bitcoin geliştirme şirketi olarak gören MicroStrategy, geçen ay ortalama 65.883 dolar fiyatla yaklaşık 786 milyon dolar karşılığında 11.931 BTC daha satın aldı. Şirket şu anda yaklaşık 13,4 milyar dolar değerinde 226.331 BTC’ye sahip. Şirketin kurucusu ve icra kurulu başkanı Michael Saylor’a göre, MicroStrategy’nin toplam Bitcoin varlıkları ortalama 36.798 dolar fiyattan satın alındı. Bu da ücretler ve masraflar dahil yaklaşık 8,33 milyar dolar maliyet anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Devi Kritik Bir Hamle Yaptı: Hisse Fiyatı Yükselişe Geçti!